Hamilelikte tehlikeli bir durum: Dekolman plasenta

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Hamilelikte tehlikeli bir durum: Dekolman plasenta

Her anne adayı hamileliğinin sorunsuz geçmesini ve bebeğinin herhangi bir problem oluşmadan dünyaya gelmesini ister. Çoğu zaman da hamilelik süreci sorunsuz tamamlanır. Ancak bazen ortaya çıkan rahatsızlıklar hamileliğin normal sürecini tehlikeye sokar.

Bu durumlardan biri de plasentanın erken ayrılması (Dekolman plasenta). Her 200 hamilelikten birinde görülen bu durum hem anne hem de bebek için tehlike oluşturur. VKV Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı aynı zamanda www.tupbebek.com sitesi Medikal Direktörü Dr. Senai Aksoy plasentanın erken ayrılması hakkında bilgi veriyor!

Plasentanın erken ayrılması nedir?
Dekolman plasenta olarak adlandırılan plasentanın erken ayrılması durumu plasentanın bebek doğmadan önce rahim duvarından ayrılması demektir. Rahatsızlık hem anne hem de bebek için ciddi tehlikeler oluşturduğundan tüm kanamalı rahatsızlıklarda olduğu gibi hemen doktora başvurmak gerekir. Ablasyo plasenta adı da verilen plasentanın erken ayrılması durumu her 200 gebelikten birinde görülür. Dekolman plasentanın çok karşılaşılan belirtileri ağrı ile birlikte koyu ve pıhtılaşmayan vajinal kanamanın gerçekleşmesi. Özellikle şiddetli ayrılmaların yaşandığı vakalarda rahim oldukça serttir ve gevşemez. Buna bağlı olarak anne adayında hipotansiyon ve şok bulguları ortaya çıkabilir. Bebekte ise kalp atımı bozulabilir.
 

Benzer konular

Top