Hamilelikte Yüzmek

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#1

Yüzme, hamilelikte yapılabilecek en uygun aktivitelerden biri...

Yüzme yürüyüşten sonra hamilelikte yapılabilecek en uygun ve yararlı spor. Hem dolaşım sistemi hem de kaslar üzerinde olumlu etkileri var. Yüzme sırasında kol, bacak ve karın bölgesinde bulunan bütün kas grupları çalıştırılır. Kalp atım hızı ve alınan oksijen miktarı arttığı için bebeğe giden oksijen miktarında da artış olur. Yüzmeyi hamilelikteki en uygun spor dalı haline getiren faktörse yaralanma tehlikesinin olmaması. Gerçekten de yüzme bilen birinin suda kendi kendini yaralaması, düşmesi ve bir yerlere çarpması neredeyse olanaksız.

Bir başka avantajıysa kendinizi hafi f hissetmeniz. Ayrıca bildiğiniz gibi su içerisinde terlemezsiniz. Yapılan çalışmalarda hamilelikleri sırasında düzenli yüzenlerin kendilerini daha az yorgun hissettikleri, daha güzel uyudukları ve hamileliğin getirdiği ruhsal ve fiziksel streslerle daha kolay başa çıkabildikleri saptanmış.

Hamilelikte yüzerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bunların en başında temizliğinden emin olunmayan sulara girmemek geliyor. Bu nedenle çok fazla kişinin kullandığı havuzlar yerine denizi tercih etmekte fayda var. Hamilelik öncesinde düzenli olarak yüzenler, daha önceki programlarına devam edebilirler. Hamile kaldıktan sonra ilk kez denize girecekler ise biraz daha dikkatli olmak zorunda.
 

Benzer konular

Top