Hamsi balığı hakkında

Katılım
12 Şbt 2010
Mesajlar
445
Beğeniler
9
#1
Daha çok orta sularda yaşayan (150 metreye kadar) ince, uzun, zarif bir bedeni olan, 12-18 cm. boyunda, derisinde çabuk dökülen irice pulları bulunan, ağzı bedenine göre çok büyük ve uzunca bir balıktır. Yeşilimsi, mavi, menevişli bir derisi vardır.

-Üremeleri Karadeniz hamsisi için mayıs-ağustos, Marmara ve Akdeniz için ise mart- hazirandır.

-Daha çok hayvansal planktonlarla geçinen hamsinin denizde yem olarak avlayacağı bir balık hemen hemen yoktur. Etçil bir balık olmasına karşın, küçük olması, ağzının balık yutmağa müsait olmaması nedeniyle bir başka balığı yiyemez. Sadece yumurtadan yeni çıkmış çamuka ve çaça gibi balıklarının yavrularını yiyebilir. Ancak, hamsiyi hemen tüm balıklar ve hatta martılar, karabataklar, ördekler bile yerler.

-Bu kadar düşmanı olan hamsinin savunma silahı yoktur. Tek yapabildikleri tehlike anında büyük öbekler halinde birbirlerine sokulmaktır. Bu arada sürtüşmelerinden dolayı pulları dökülür. Böylece denizde bir pus perdesi oluşturarak görünmelerini engeller. Ancak bu olay, giderek birbirlerine iyice sokulmalarına neden olur ve deniz üzerinde bir kızıllık meydana gelir. Buna kızartı denir. Kızartıyı gören deniz kuşları hamsilerin üzerine üşüşür. Balıkçılar da deniz kuşlarını görünce orada hamsi olduğunu anlarlar. Böylece hamsilerin savunma silahları aleyhlerine döner. Göç esnasında boğazda daha çok, Kireçburnu, Çengelköy, Sarıyer gibi yerlerde çok bol av verir.

-Karadeniz hamsisi, Marmara hamsisine göre daha iri, daha füze şeklinde ve eti daha lezzetlidir. Bu da Karadeniz'in planktonlarının çok zengin olmasından kaynaklanır.

Hamsi gırgırı, tarlakoz ve manyat ağları ile bereketli avcılığı yapılır.

-Olta ile avcılığı söz konusu değildir. Amatörler, hamsiyi ancak serpme ağlarla tutabilirler. Bu da, hamsi düşmanları ile karşılaştığında bir araya sokularak öbekler oluşturup, pullarını bırakıp kıyı şeridine doğru yaklaştığı zaman olabilir. Yukarıda anlattığımız kızartı olayı olunca, hamsinin yeri de belli olur. İşte bu aşamada, 5-6 kg.lık serpme ağı ile ya iskelelerden, kıyıdan, ya da tekneden avlanılabilir. Bu av şekli son derece zevkli ve heyacanlıdır.
 
Katılım
12 Şbt 2010
Mesajlar
445
Beğeniler
9
#2
Malzemeler

1350 gr Hamsi
1.5 Yemek Kaşığı Tuz
4.5 Yemek Kaşığı Sıvı yağ (kızarırken çektiği)
6 Yemek Kaşığı Mısır Unu


Yemeğin Tarifi

Balıkları temizle, yıka, tuzla, süzgeçte 15 dakika beklet, altı gruba böl.
Tavaya 1 tatlı kaşığı kadar yağ koy, ısıt, balıkların bir grubunu mısır ununa bulayıp kuyrukları aynı yöne gelecek şekilde yan yana dizerek daire oluştur, bir yüzü kızarınca düz bir tabak kullanarak şeklini bozmadan ters çevir, diğer yüzünü de kızart.
Kalan yağı azar azar ekleyerek diğerlerini de aynı şekilde kızartmaya devam et.

Notlar

Hamsi Tava, öğünlerde, mevsimlik sebze salatası ve limonla, tek kap yemek olarak tüketilir. Arkasından tatlı yeme alışkanlığı vardır. Daha çok Karadeniz yemeği olarak bilinmekle birlikte, bugün hemen her yörede tüketilmektedir. Hamsinin en çok bilinen pişirilme şeklidir.
 
Katılım
12 Şbt 2010
Mesajlar
445
Beğeniler
9
#3
Malzemeler

400 gr. hamsi
1 demet karalahana
4 adet taze soğan
1 demet maydanoz
2 çorba kaşığı sıvı yağ
Tuz , Kırmızı biber
Karabiber


Yemeğin Tarifi

Hamsileri kafalarını koparıp kılçıklarını çıkararak fileto olarak ayıklayın, yıkayıp durulayın. Her filetoyu ikiye ayırıp tuzlayın.
Bir tencerede karalahana yapraklarını tuzlu suda yumuşayıncaya kadar kaynatın. Çıkarıp sap ve damarlarını kesin.
Diğer bir kapta ince kıyılmış taze soğanları, kıyılmış maydanozu, tuz, karabiber ve kırmızı biberi karıştırıp yumuşayıncaya kadar ovun ve 2 çorba kaşığı sıvı yağı ilave edip karıştırın. Içine hamsileri ekleyin.
Karışımı karalahana yapraklarına yeleştirip azar miktarda margarin koyup kenarları da kapanacak tarzda rulalar haline getirin. Ruloları aralarında boşluk kalmayacak tarzda fırın tepsisine dizin ve üzerlerine fırça ile sıvı yağ sürün. 180oC?ta 20 dakika kadar fırınlayın. Sıcak olarak servis yapın.
 

Benzer konular

Top