Hapşıranlara Neden Çok Yaşa Denmez?

yaren*

Herşey olması gerektiği gibi ;)
Özel üye
Katılım
24 Hzr 2011
Mesajlar
10,061
Beğeniler
114
Şehir
Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
#1
Hapşıranlara ÇOK YAŞA deme alışkanlığı, Hristiyan
inanışlarında,hapşırmayla insanların vücutlarındaki şeytanı
dışarı attıkları inancından geliyordu.

Bu söz GOD BLESS YOU (ALLAH seni korusun) cümlesine
dayanıyor.Orta Çağ Avrupasını sarsan büyük veba salgınında
söylenmesi Papa tarafından zorunlu hale getirilmişti.

Şimdi islami yönden bakalım:

Aksırmak vücutta meydana gelen bir zorlama sonucu olur. Bu ihtiyacı duyan kimse aksırdığı anda ferahlar. Bu ferahlamadan dolayı da Müslümanın ALLAH’a şükretmesi gerekir. Zira Hz. Peygamber (s.a.v.), bu konuda şöyle buyururlar:
“ALLAH kulunun aksırmasını sever, fakat esnemesinden hoşlanmaz. Ey Müminler sizden biriniz aksırıp ALLAH’a hamd ederse,
(el-Hamdülillah derse) onun hamdettiğini işiten her. Müslümanın, “Yerhamükellah” diye karşılık vermesi gerekir. Esneme işi şeytandandır. Birinize esneme hâli gelirse mümkün olduğu kadar esnemeye engel olsun. Çünkü biriniz esnemek üzere ağzını açınca onun bu gafletine şeytan güler. ” (Tecrid-i Sarıh Tercümesi, XII, 165).
Bu hadîs-i şerif’e göre aksıran kişinin: “Elhamdülillah” demesi icab eder. Karşısındaki Müslüman da ona: “Yerhamükellah ” diye karşılık verince aksıran kişinin tekrar dönüp bu kardeşine:
"Yehdînâ ve yehdîkümullàh" Yâni, "ALLAH seni de, beni de doğru yolda, hidayet üzere dâim eylesin, doğru yola sevk eylesin!" demesi gerekir
Aksırma anında büyük bir gürültü ve ağızdan etrafa tükrük yayılabileceği için, aksıranın eliyle veya başka bir şeyle ağzını kapatarak, bunlara engel olması edeptendir. Bu da Rasûlullah(s.a.v)’ın (s.a.v.) tavsiyesi ve sünnetidir...


(Alıntı)
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,281
Beğeniler
126
#2
Ben cok yasa derim bazi arkdaslar turk yabanci onlar sadece iyi yasa diyorlar :)))) hatta arada esime deyince dedigi sanane sanami soracagim cok yasayip az yasiyacagimi Allahin isinede karisiyorsun der .. :))
 

Benzer konular

Top