1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Hapşırma ve Hapşırana Hayır Dua Etmek

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve Suskun tarafından 19 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    Hapşırma ve Hapşırana Hayır Dua Etmek

1-(3665)…Cerrah el-Medaini rivayet eder:
    Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselam ) şöyle buyurdu:

*Bir Müslümanın kardeşi üzerindeki haklarından bazıları şunlardır: Karşılaştığı zaman ona selam vermesi. Hastalandığı zaman onu ziyaret etmesi. Gıyabında ona sadık kalması. Hapşırdığı zaman ona dua etmesi.

Hapşıran kişi: “El-hamdulillahi Rabbil âlemine la şerike lehu/Âlemlerin Rabbi ve ortağı olmayan Allah’a hamd olsun” der.

Diğeri de “Yerhamukellah / Allah sana rahmet etsin” der.
    Hapşıran kimse: “Yehdikumullah /Allah sizi doğruya iletsin ve sizi ıslah etsin” der.
    Çağırdığı zaman davetine icabet etmesi. Öldüğünde cenazesine katılması.

20-(3684) *Hapşırma üç kereden fazla olmadıkça bütün bedene faydalıdır. Ama üç kereden fazla olursa bu hastalığın ve nezlenin belirtisidir.

26-(3690)… İbni Ebu Umeyr rivayet eder :
    *Resulullah(s.a.v) şöyle buyurmuştur ki: Sözün doğrulanması hapşırma anındadır.(Hapşırma söylenen sözün doğru olduğunu gösterir.)

19-(3683)…Mes’ade b. Sadekarivayet eder:
    *Resulullah Efendimiz (s.av) buyurdular ki:
    Müslüman bir kimse hapşırırda kendinde bulunan herhangi bir nedenden dolayı susarsa melekler onun adına: “Elhamdulillahi Rabbil âlemin “ derler. Eğer "Elhamdulillahi Rabbil âlemin / Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun “ derse melekler: "Yağfirullahu leke/ Allah seni bağışlasın” derler.

Resulullah buyurmuştur ki: Hastanın hapşırması iyileşmesinin rahatlamasının belirtisidir.

17-(3681)…Ebu Usamerivayet eder:
    *Bir hapşırma sesi duyan kimse Allah Azze ve Celle’ ye hamd etsin ve Nebiye ve Ehl-i Beytine salat getirsin. Bu kimse bir aha göz ve diş ağrısı çekmez. Hapşırma sesini duyarsan mutlaka bunu yapisterse seninle hapşıran kişi arasında deniz olsun. Kim bir hapşırma sesi duyar; Allah Azze ve Celle’ye hamd edip Peygambere ve Ehl-i Beytine salt getirirse bir daha göz ve diş ağrısı çekmez.
    Devamında şöyle buyurdu: Hapşırma sesini duyarsan bunu söyle. Seninle hapşıran kişi arasında bir deniz olsa bile

22-(3686)… Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselam ) şöyle buyurdu:
    *Bir kimse hapşırdıktan sonra elini burnunun direğine koyup: “Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun. O’na yaraşır biçimde çok hamd olsun. Allah’ın salâvatı ve selamı peygamberi Muhammed’in ve Ehl-i Beyt’inin üzerine olsun “ dersesol burun deliğinden çekirgeden küçük sinekten büyük bir kuş çıkar. Bu kuş arşın altına kadar yükselir ve kıyamet gününe kadar o kişi için bağışlanma diler. [hadis: Zayıf (Allame MeclisiMir’at’ul Ukulc.12sf:558)]

[USUL-U KÂFİ c.2 Sf: 1048–1057]

2. yeşüLL

yeşüLL limitsizsiniz...! Özel üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    2.880
    Banka:
    46 ÇTL
    Hapşurduğumuzda kısa süreli olarak nefes alışımız dururmuş.Bu nedenle hapşuran kişi elhamdülillah der. Tekrar nefes almaya devam ettiği için. Bunu duyduğumda çok ilgimi çekmişti.Ne kadar güzel bir dinimiz var ne inceliklere kadar düşünülmüş.

3. Safir
    No Mood

Safir Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    151 ÇTL
    Bu yazıyı okurken dışarda biri hapşırdı :)
    Duayı biliyordum ama "Kim bir hapşırma sesi duyar; Allah Azze ve Celle’ye hamd edip Peygambere ve Ehl-i Beytine salt getirirse bir daha göz ve diş ağrısı çekmez.
    Devamında şöyle buyurdu: Hapşırma sesini duyarsan bunu söyle. Seninle hapşıran kişi arasında bir deniz olsa bile "
    bu kısmı bilmiyordum.
    Teşekkürler Suskun.

4. İki nokta

İki nokta Üstat

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    1.130
    Yer:
    Hayy'dan..
    Banka:
    1 ÇTL
    Yeni öğrendim ve çok etkilendim..

Suskun bunu beğendi.
  5. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    Hapşırma anında kalp durur ve tekrar çalışmaya başlar diye bende duymuştum.Tv de hapşırmasını engelleyen bir bayanın öldüğü haberini vermişti.Demekki hapşırığı engellememek gerekiyor.

6. İki nokta

İki nokta Üstat

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    1.130
    Yer:
    Hayy'dan..
    Banka:
    1 ÇTL
    Ölüm sebebi hapşırmayı engellemek olamaz..Ben kitapta okumuştum 1 sebep olabilir o da şu; aynı anda hapşırıp,esnemek ve birde afedersiniz ama gaz çıkarması 3'ü aynı anda olursa kişi ölürmüş..

7. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    2 noktacım ben haberin yalancısıyım:) valla hepsinin bir araya gelmeside büyük tesadüf olur:v

8. İki nokta

İki nokta Üstat

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    1.130
    Yer:
    Hayy'dan..
    Banka:
    1 ÇTL
    Evet onu bende fark ettim hatta hem esneyip hem hapşırmak bile büyük başarı..:D

Sayfayı Paylaş