Hastalıkların Gözlerimize Verdiği Zararlar

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Gözlerimiz vücudumuzun en önemli organıdır. Hatta önemli hastalıkların teşhisi gözlerimizden bile koyulmaktadır. Şeker, kanser, hipotiroid, sinüzit, tümör gözlerde önemli çeşitli hasarlar yaratır. Bu nedenle gözleriniz önemli hastalıkların belirtisini verir.
Sinüzit, dişlerde oluşan apseler, orta kulak iltihapları gözlerimiz için en tehlikeli hastalıklardır. Çünkü bu enfeksiyonlar gözlerimize yakın bölgelerdir. İlerleyerek, göz sinirlerinde ve göz çukurunda ciddi iltihaplar yaratarak, ağrılı görme kayıpları yaşanabilir.

Şeker hastalığı ve hipertansiyon genelde en büyük hasarı damarlarımızda verir. Göz sinirlerine yakın oluşan damar tıkanıkları en çok bu hastalıklarda görülür. Bu nedenle çift görme oluşur. Bunun başlıca belirtisi iki göz açıkken çift görmek veya tek göz kapanınca normale dönülüyorsa hipertansiyon veya şeker hastalığı belirtisi oluşur. Ayrıca tiroid, çift görmeye neden olabilir.Migren hastalığında cisimler etrafında kırılmalar ve geçici görme sorunları yaratabilir. Genelde, migren atakları ile oluşan bu durum görme merkezinde kalıcı hasar bile yaratabilir. Göz migreni ismi verilen hastalıkta, kırık ve dalgalı görme, görme kaybı oluşabilir.

Beyinde veya gözde oluşan tümörler, göz bebeğinde ani büyüme ve küçülme yaratabilir. Göz kapaklarında düşmeler, görme kaybı ve şiddetli ağrı başlıca belirtilerdir. Bu tarz belirtiler varsa acilen doktora gitmek gereklidir. İlerleyen durumlarda kalıcı göz hasarları oluşabilir.


Göz kaslarının tutulması yani Myasteina Gravis ismi verilen hastalıkta, göz kapaklarında düşüklük ve çift görme vardır. Kasların gevşemesi ile göz kapakları düşebilir veya uyku halinde göz kapakları kapanmayabilir. Doktor kontrolünde tedavisi olan bir durumdur.

Pek çok hastalık, gözlerimizde belirti vermektedir. Yan etki olarak gözlerde görme kayıpları, çift görme, kırıklıklar veya göz kapağında düşme başlıca belirtilerdir. Gözleriniz ile ilgili herhangi bir rahatsızlık hissedildiğinde hemen doktora başvurmak görme kaybını engelleyerek erken tanı ve tedavi sağlayacaktır.
 
Top