1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz
Notu Gizle
Merhaba Ziyaretçi.

"BENİM DÜNYAM" konulu resim yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sizi de bu yarışmaya katılıma davet ediyoruz...

Havai fişek

Konusu 'İcatlar ve Keşifler' forumundadır ve Suskun tarafından 16 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  23.240
  Beğenileri:
  299
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  3.089 ÇTL
  [​IMG]

  [​IMG]

  Havai fişeklerde, ses, renk ve etkileyici desenler ya da bunların kombinasyonlarını ortaya çıkaran malzemeler bulunur. Bu birçok fiziksel ve kimyasal sürecin bir ürünüdür. Örneğin patlayıcıyla havaya fırlatılma, aslında kimyasal enerjinin kinetik enerjiye dönüşümüdür. Havai fişeğin patlaması da yine kimyasal enerjinin ışığa ve sese dönüşmesidir. Simetrik şekillerdeki desenlerse aslında momentumun korunumunun bir sonucudur. Yerçekimi de havaya fırlatılan fişeklerin ters bir parabol biçimindeyörünge çizmelerine neden olur.

  İçerdiği malzemeleri beceriyle bir araya getirip bunları bir havai fişek gösterisine dönüştürecek biçimde paketlemek, Avrupa’ya gelmeden yüzyıllar önce, ilk olarak Çin’de yapılmıştı. Çinliler 6. yüzyılda, bir potasyum nitrat karışımı olan barutla savaş roketleri ve patlayıcılar yapmışlardı. Bu beceri daha sonra 7. yüzyılda Arabistan’a kadar yayılmıştı. Tarihçilere göre, Çin roketleri ve barutun Avrupa’da tanınması 13. yüzyılda olmuştu. Avrupa’da barut kullanımına ilişkin ilk kayıtlar 1258 yılına rastlıyor. Rönesans’ta, İtalya ve Almanya’da bununla ilgili kimi kayıtlara rastlanmış.

  Tüm havai fişeklerin temel bileşeni olan siyah barutun reçetesi yaklaşık 1000 yıl önce yine Çinliler tarafından hazırlanmıştı. İçeriğiyse %75 oranında, güherçile de denen, potasyum nitrat, %15 odun kömürü ve %10 kükürt. Bu oranlar günümüzde kullanılanlar, Çinliler bu oranları biraz farklı kullanıyordu.

  Siyah barut bulunduğu ve kullanılmaya ilk başlandığı günlerde de gürültülü ve ışıklı görüntüler sunuyordu. İlk zamanlarda bu gösteriler kötü ruhları uzaklaştırmak için bir araçtı, günümüzdeyse eğlence ve kutlamaların simgesi halinedönüşmüş durumda.

  Günümüzün havai fişeklerinde siyahbarutun iki önemli işlevi var.

  Barut yandığında gaz açığa çıkar ve bu da ilk olarak havai fişeği yukarı doğru itmede kullanılır. Ardından ateşleme işlevi devreye girer.ve içeriğindeki maddelerin bu ateşlemeyle göz alıcı desenler oluşturması sağlanır. Ancak yalnızca siyah barutla havai fişeklerin izlediğimiz görkemli gösterileri yapmasına olanak yok, bunun için içeriğinde başka kimyasal maddelere de gereksinim var.
  Havai fişekler genellikle oksitleme, indirgeme, renk elementleriyle bazı başkadüzeneklerden oluşur. Havai fişekte devreye ilk oksitleme elementleri girer; bu elementler, havai fişek içindeki karışımı ateşleyecek oksijeni üretir. Bu oksitleme elementleri genellikle nitratlar, kloratlar ya da perkloratlardır. Oksitleme, aslında yanma için gerekli olan oksijenin açığa çıkarılması için yapılan bir işlemdir. Bir metal ve nitrat iyonundan oluşan nitratlar oksijenlerinin üçte birini açığa çıkarabilir. Öte yandan, bir metal iyonu ve bir de klorat iyonundan oluşan kloratlar bünyelerindeki bütün oksijeni açığa çıkarabilir; bu da daha iyi bir yanma tepkimesi sağlar. Yine bir metal iyonu ve perklorat çok atomlu iyonundan oluşan ve daha fazla oksijen içeren perkloratlarsa, kloratlara oranla daha az oksijen açığa çıkarır.

  Havai fişeğin bir başka öğesi olan indirgeme elementleri, oksitleme elementlerinin ürettiği oksijeni ateşleyerek sıcak gazların açığa çıkmasını sağlar. Bunlardan en önemlileri kükürt ve karbondur. Oksijenle bir araya geldiğinde bu elementler sırasıyla kükürt dioksit ya da karbon dioksit bileşiği
  oluşturur. Genellikle tepkimenin hızını kontrol etmek amacıyla, iki indirgeme elementi bir arada kullanılır. Ancak kimi zaman tepkimenin hızını artırmak için bunlara metallerin de eklendiği olur
  19. yüzyıla kadar havai fişekleri estetik olarak renkten yoksundu. Havai fişeği renklendirmek,içinde sanat ve bilimi bir arada kullanma becerisi isteyen karmaşık bir süreçtir. Günümüzün havai fişek yapımcıları,etkileyici renkler üretmek için değişik metal bileşikleri kullanıyorlar.
  Örneğin,
  bakır mavi,
  baryum yeşil,
  sodyum sarı
  stronsiyom kırmızı renk sağlıyor.

  Magnezyum, alüminyum ve titanyumsa beyaz renkte kıvılcımlar ya da parıltılar üretmek için karışıma katılıyor.

  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  23.240
  Beğenileri:
  299
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  3.089 ÇTL
  HAVAİ FİŞEK SATIŞI ve KULLANIMI

  Havai fişekler dikkat edilmediği ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde tehlikeli olabilecekleri için kullanımı birçok ülkede yasalarla sınırlandırılmıştır. Bazı ülkelerde havai fişek satın alabilmek için ya meslekten olmak gerekmektedir, ya da özel kutlamalar için yetkili birimlerden yazılı müsaade belgesi almış olmak gerekmektedir. Havai fişeklerin patlatılması esnasında belirli emniyet mesafelerinin korunması da yine yasalarca belirlenmektedir.


  Piroteknik maddelerden bazı havai fişek çeşitlerinin satışı ve patlatılması ülkemizde de 18 yaşın altındaki gençlere kesinlikle yasaklanmıştır. En basitinden fazla riskli olmayan ve bizde pastaları süslemek için dahi kullanılan ince çubuklu maytapların satışı 12 yaş altındaki çocuklara yasaklanmıştır ve bunların dahi az miktarda çıkardıkları dumanlarının solunmasından kaçınılması istenmektedir
  YASALARDA HAVAİ FİŞEK
  Ayrıca ülkemizde Kabahatler Kanunu uyarınca aksine davranışlarda idari para cezası öngörülen yasaklamalar şunlardır:
  - Piroteknik maddelerin bakkal, kırtasiye veya market gibi yerlerde satılması yasaktır.
  - 5 kg üstündeki piroteknik maddelerin satışı patlayıcı madde depolarından yapılması ve ayrıca taşıma izni (belge) alınması gerekmektedir.
  - Piroteknik maddelerin kullanıldığı bariyerli veya şeritlerle işaretlenmiş alanlara ilgili kişiler haricinde kişilerin girmesi yasaklanmıştır. Bu alanlarda ilkyardım çantası bulundurulması zorunludur.
  - Piroteknik maddelerin yollarda, oturma alanlarında ve tüm kamuya açık alanlarda kullanımı yasaklanmıştır.
  - Özel günler ve kutlamalar dahil gece 23:00 den sonra piroteknik maddelerin kullanımı yasaklanmıştır.
  - Deniz araçlarında piroteknik maddelerin kullanımı için İlçe Kaymakamlığı ndan müsaade istenmesi gerekmektedir.
  - Yangın riskine karşılık orman ile orman çevresinde ve de kimyasal madde dolumu (veya depolanması) yapılan yerlerde piroteknik maddelerin kullanımı yasaklanmıştır.
  HAVAİ FİŞEK ÇEŞİTLERİ
  Hem yerli hem de yabancı ürünlerin de bulunabilir olması ile birlikte günümüzdeki havai fişeklerin çeşitleri iyice artmıştır. Ülkemizde de satın alınabilecek havai fişeklerin çeşitlerinden bazıları şunlardır:
  FİŞEKLER ve ROKETLER
  Çıtalı havai fişekler, şenlik fişekleri, rampalar, yerli veya yabancı çıtalı roketler, meteor roketler ve benzerleri.
  BOMBALAR
  Festival bombaları, gök bombaları, papatya bombaları (renkli), tek atışlık volkanlı festival bombaları, renkli konfeti bombaları, ramazan topu ses bombaları, sis bombaları vs.
  VOLKANLAR
  Dumanlı veya dumansız dış mekan volkanları, festival volkanları, iç mekan volkanları, silindir şeklinde volkanlar, silindir şeklinde dış mekan volkanları, elektronik volkanlar, sahne volkanları, iç mekan el volkanları, konik volkanlar vs.
  ŞELALELER
  Dış mekan veya iç mekan için ayrı silver şelaleleri, iç mekan için ateş şelaleleri, atış şelaleleri (dış mekan için) vs.
  BATARYALAR
  Yarı çapraz bataryalar, farklı sayılarda atımlık bataryalar, gösteri bataryaları, farklı atımlıklarda set bataryalar, çizgi film karakterleri şeklinde gösteri bataryaları, çapraz bataryalar, maytaplı-paraşütlü bataryalar, çapraz şov bataryaları (ithal veya yerli çeşitler), ses bataryaları, vs.
  KONFETİLER
  Havalı ve manuel konfetiler, elektrikli konfetiler, çeşitli ebatlarda kağıt veya metalik görünümlü konfetiler vs.
  İLGİNÇ HAVAİ FİŞEKLER ve SÜSLER
  Müzikli volkan mumlar, farklı atış sayılarına sahip Roma kandilleri, paraşütlü bayraklar, gümüş flaşlar (silver flash), meşaleler, kibrit başları, yerde veya havada patlatmak için ayrı ayrı sis bulutları, istenen metnin yakılabildiği baby rocks vs.

  Eğlenceli iç ve dış mekan süsleri arasında havai fişekler haricinde ayrıca kar spreyleri, elektronik konfetiler, balonlar, uçan balonlar, zeplinler, makarna spreyler, sadece ışıklı lazer gösteriler, ses ve görüntülü (veya ışıklı) lazer şovlar, telli maytaplar, pasta maytapları vb. yer almaktadır.
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  3.105
 2. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  2.897
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş