1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Havuz Keyfi Kabusa Dönüşmesin

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 25 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.240
  Beğenileri:
  4.873
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.736 ÇTL
  Havuza 2 yaşından küçük çocukları sokmamalıyız. Özellikle Hepatit A ve B aşı programı tamamlanana kadar. Ama büyük şehirlerde serinlemek amaçlı girebileceğimiz havuzlar hem bizim, hem de çocuklarımız için birtakım hastalık riskleri taşıyor. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Günay Ermergen havuza girerken dikkat edilmesi gerekenleri derledi.

  Yüzme havuzları birçok kişinin ortak kullanım alanı olarak birçok sağlık problemlerine yol açabilirler. İnsan çıkartıları ile kirlenen ve uygun dezenfeksiyonu yapılmayan havuzlar aracılığıyla pek çok hastalık bulaşabilir. Yeterince temiz olmayan havuz suyu ile bulaşabilecek hastalıklar; mide bağırsak enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları, kulak, göz ve cilt enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, genital enfeksiyonlarıdır (Bunlar vajinit, molluscum, trichomonas enfeksiyonu, tifo, hepatit A hepatit B, giardiazis E.coli, shilella, dizanteri, konjiktivit, sinuzit, uyuz, impetigo gibi enfeksiyonlar).

  Fakat havuzda su yutmamak, suya girerken burnu tutmak, ıslak mayo ile oturmamak, kulak tıkacı kullanmak, su altı gözlüğü takmak, ciltte sıyrık ya da kesik varsa yüzme sonrası su ve sabunla temizlemek gibi basit önlemlerle hastalıklardan korunmak mümkündür.

  Havuz sularının temiz kalması için dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır:

  • Suya girmeden duş almak,
  • Ateşli hastalık veya ishal geçirirken suya girmemek,
  • Suya tükürmemek,
  • Havuz bölgesine ayakkabıyla girmemek,
  • Ayakları antiseptik suya batırıp dezenfekte etmek,
  • Çocukların havuza tuvaletinin engellenmesi,
  • Havuza kapasitesinin üstünde insan girmemesi,
  • Havuz etrafında yiyecek yenmemesi,
  • Hijyeni için periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemlerinin ihmal edilmediği havuzlar tercih edilmelidir.

  Ayrıca havuz suyunu temizlemek için fazla miktarda dökülen klor, özellikle çocuklarda kornea tabakalarında hücreye zarar vermektedir.

  Haberler.com
   

Sayfayı Paylaş