Hayalet Şehirler

Katılım
28 Eyl 2008
Mesajlar
1,460
Beğeniler
49
Şehir
İstanbul
#1
Dünya üzerinde onlarca terk edilmiş şehir var. Kimi doğal afetlerden dolayı yalnız bırakılmış kimi de askeri ve politik sorunlardan dolayı terk edilmiş. Hepsinin ortak özelliği insanın zihninde buruk bir yaşanmışlık hissi yaratması. işte dünyanın dört bir yanından terk edilmiş ilginç şehirler...
 
Katılım
28 Eyl 2008
Mesajlar
1,460
Beğeniler
49
Şehir
İstanbul
#2
Balestrino, İtalya
Toskana bölgesinde yer alan bu terk edilmiş kasaba yüzyıllardır aynı şekilde duruyor. 1100'lü yıllarda San Pietro prensi BEnedictine tarafından kurulmuş. TArihi binaları ve kaleleriyle Ortaçağ'dan kalma bir görüntü sergiliyor.
Oradour, Fransa
2. Dünya Savaşı sırasında bir Alman görevlinin Fransa'da bir kasabada rehin tutulması üzerine Alman ordusunun yakıp yıktığı bir şehir. Halkın canlı canlı gömüldüğü kadınların ve çocukların kiliseye sığındığı şehirde bugün kimse yaşamıyor.
Hashima, Japonya
Hashima yüzlerce Japon Adası içinde en göze batanlarından bir tanesi. Maden işçiliği için bir dönem yerleşmiş olan işçi grubu daha sonra adayı terketmiş. Büyün binalar ve adadaki yapılar da bugün turizme açılmaya çalışılıyor.
Kapalı Maraş, Kıbrıs
Tarihi zenginlikleriyle ünlü Kıbrıs'ın Kapalı Maraş şehri Rumlarla bizim aramızdaki anlaşmazlıklardan dolayı boşaltıldı. Yıllarca işgal altına kalan şehirde zaman içinde yapılar da yıprandı.

 
Katılım
28 Eyl 2008
Mesajlar
1,460
Beğeniler
49
Şehir
İstanbul
#3
Gulag Toplama Kampı
Gulag gerçekten ilginç bir şehir. Sovyetler Birliği'nin en büyük toplama kampı çinde bir sürü hapishane bulunuyor. Bugün bunların hiçbiri kullanılmıyor.
Centralia, Pennsylvania
Bütün terk edilmiş şehirler kıyı köşe yerlerde olmuyor. Pennsylvania'da da terk edilmiş bir kasaba var. Yıllarca maden çıkarılan bu şehrin heryeri is ve duman kokuyor.
Quabbin, Massachusetts
Nehrin kenarına kurulmuş şehir zaman içinde büyük sel felaketleriyle başa çıkmak zorunda kalmış. Toplam dört küçük kasabanın meydana getirdiği Quabbin şehrini sel götürdüğü için bugün kimse yaşamıyor.
Agdam, Azerbaycan
Azerbaycan'da bulunan Agdam Ermenilerin akınına uğramış bir şehir. Politik sorunlardan dolayı terkedilmiş olan şehir bugün virane bir halde.
10. Yashima, Japonya

 
Katılım
28 Eyl 2008
Mesajlar
1,460
Beğeniler
49
Şehir
İstanbul
#4
Beichuan, Çin
Depremle yıkılmış bu şehirde taş taş üstünde kalmamış. Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği deprem felaketleri sonrasında boşaltılmış bir şehir.
Cairo kasabası, Illinois
19. yüzyılda kurulmuş. Savaşlar sonrasında nüfusu önce 15 binden 2 bine düştü. Ardından da tamamen boşaltıldı.
Azerbaycan'ın yağlı kayaları
Petrol çıkarmak için deniz üzerinde kurulmuş bir şehir. Okul ve hastanesi bile var. Büyük bir geminin bu yüzen şehire çarpmasıyla alt üst oldu. Bugün kullanılmıyor.
Epecun, Arjantin
Şehrin ortasından geçen nehrin sularının yükselmesiyle halk bu şehri terk etmek zorunda kaldı.
Castelnuovo Sabbioni, İtalya
Zaman içinde halkın gizemli bir şekilde firar etmeye başladığı bu köyün girişinde demir parmaklıklar var.

 
Katılım
28 Eyl 2008
Mesajlar
1,460
Beğeniler
49
Şehir
İstanbul
#5
Craco, italya
Çölleşme ve susuzluktan dolayı zaman içinde terk edilmiş tarihi bir kasaba. Son yaşayanlar 1960'da kasabayı terk etmişler.
Bodie, California
Hayalet var diye terk edilmiş. Esrarengiz olayların döndüğü kasaba zaman içinde boşaltılmış.
18. Humberstone, Şili

Pyramiden, İsveç 1920'de terk edilmiş. Yaşayanlar giderken kullandıkları mobilyaları bile bırakmışlar.
Sewell, Şili
And dağlarının zirvesinde kurulmuş bir kasaba. HAlkı zaman içinde daha alçak bölgelere gitmişler. Rengarenk binalarıyla kasaba hala ayakta.

 
Katılım
28 Eyl 2008
Mesajlar
1,460
Beğeniler
49
Şehir
İstanbul
#6
Sardinya, İtalya
İtalya'nın bu şirin terk edilmiş dağ kasabası renkli kapıları ve taş duvarlarıyla insana hüzün veriyor.
San Zhi, Tayvan
Futuristik bir tatil köyü imajı veriyor. Yapımı da oldukça sancılı olan kasabadaki binaların kullanılması imkansız hale gelmiş.
Kowloon, Hong Kong
Fotoğraftada gördüğünüz gibi Uzak Doğu'daki bu yerleşim bölgesi harabeye dönmüş durumda.

 
Top