1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Hayali İhracat nedir ?

Konusu 'Ekonomi' forumundadır ve Suskun tarafından 11 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Hayali İhracat

  Devletin ihracatı arttırmak için uygulamaya koyduğu teşviklerden birisi olan İhracatta KDV iadesinin suistimal edilmesiyle ortaya çıkan bir dolandırıcılık türüdür.

  Devlet ihracat yapan firmaların talebi üzerine, ihraç ettikleri mallar için ödenmiş olan Katma Değer Vergisini iade etmektedir. Bu durum art niyetli bazı kişiler tarafından suistimal edilmekte ve haksız kazanç elde edilmektedir. Şöyle ki, ihracatı yapılmış bulunan bazı malların faturaları yüksek meblağlar üzerinden düzenlenerek, aradaki farktan kaynaklanan KDV Devletten haksız bir şekilde iade alınmaktadır; ya da hiç ihraç edilmemiş olan ürünler ihraç edilmiş gibi gösterilmek suretiyle KDV iadesi alınmaktadır.

  Siyasete etkisi

  Özellikle 1985 yılında ANAP milletvekili ve Devlet Bakanı İsmail Özdağlar'ın rüşvet almasıyla ortaya çıkan yolsuzluklar TBMM gündemine gelmiş, Halk Partisi milletvekili Fikri Sağlar tarafından hayali ihracat yaptığı iddia edilen bir firma listesi ortaya çıkartılmıştır.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  1.888
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  783
 3. Suskun
  Mesaj:
  8
  Görüntüleme:
  91.090
 4. ZeyNoO

  Dolaylı İhracat

  ZeyNoO, 15 Ocak 2013, Paylaşıldığı Yer: Muhasebe
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  770
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.685
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş