1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

hayata gülümse :)PSİKOLOG

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve çılgınım_www tarafından 5 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. çılgınım_www

çılgınım_www Üstat

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    1.230
    Meslek:
    NLP TRAĮNER / Grafiker
    Yer:
    İstanbul
    Banka:
    5 ÇTL
    başarı ve mutluluk için...
    Sıtkı Aslanhan'ın yapıtından alıntılardır...

MUTLULUK

Hepimizin hayattaki en büyük gayesi mutlu bir hayat sürmektir. Bunun için gece gündüz çalışır, her türlü zorluğa katlanırız. Mutlu olabilmek için hiçbir fedakarlıktan kaçmayız. Onu yakalayabilmek için koşarız nefes nefese, kalırız tam yakaladık derken, bir bakarız ki avucumuzun içinden kaçmış. Sabah evimizden mutlu olmak için çıkarız ama akşam evimize mutsuz döneriz.

Bugün sahip olduklarımız mutlu olmamızı gerektiriyor. Üç kıtada nam salmış, büyük bir devlet kurmuş olan Osmanlı sultanlarının hayatına baktığımızda biz onlardan daha çok şeye sahibiz. Mesela İstanbul’u fetheden Fatih, makam arabasıyla Boğaz köprüsünden 180-200 km/h hızla gitmenin tadını yaşayamamış, canlı yayına hiç katılamamış, cep telefonuyla konuşamamış, kışın ortasında domates, biber, patlıcan yiyememiş… Biz bugün çok daha fazlasına sahip olmamıza rağmen niçin mutlu olamıyoruz ? Peki mutlu olmamız için ne gerekiyor? Nelere sahip olursak mutlu oluruz?

2. çılgınım_www

çılgınım_www Üstat

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    1.230
    Meslek:
    NLP TRAĮNER / Grafiker
    Yer:
    İstanbul
    Banka:
    5 ÇTL
    PARA EŞİTTİR MUTLULUK MU ?

“Mutlu olmak için ne olması gerekiyor?” diye sorduğumda birçok seminerimde aldığım cevap: “Para.” İnsanların söylediği şey hep bu. Para olursa, daha iyi bir maaş alırsak, daha çok para kazanırsak, daha iyi bir mevki ve makam sahibi olursak mutlu olacağız. Ama gazete ve televizyonlara baktığımızda, haber bültenlerini izlediğimizde, pek çok zengin ve ünlünün psikolojik ve ruhsal yokluğunu çok net bir biçimde görebilmekteyiz. “Ulaşırsak mutlu oluruz.” Dediğimiz hayata, daha ötesine sahip olan Elvis Presley’in aşırı alkolden 1977’de ölüme yenik düştüğünü, Blues’un en önemli isimlerinden olan Robert Johns’un 27 yaşında kıskanç bir koca tarafından öldürüldüğünü, efsane grup Queen’in solisti Fredy Mercury’nin AIDS nedeniyle öldüğünü, Jimy Henriks’in ve Jeny Jopi’nin uyuşturucudan öldüklerini, efsanevi grup Let Zepperi’nin davulcusu John Wolham’ın alkol komasına girerek öldüğünü, Ac-BC’nin haylaz solisti Don Scott’un da tıpkı John Wolham gibi alkol koması sonucu öldüğünü çok açık bir şekilde görebilmekteyiz dostlar.

Shov programı, dizi film çekimleri, stand-up gösterileri derken sürekli koşturan Beyaz’ın aşırı stresten dert yandığını, geceleri uyuyamadığını, ünlü şovmenin; “Uyurken farkında olmadan dişlerimi sıkıyorum, bu nedenle yatarken ağzıma dişlik takmaya başladım. Ayrıca uyumadan önce kas gevşetici hap da içiyorum, bu kadar stresin sonucu ne olacak bilmiyorum.” diye dert yandığını, genç bir mankenin röportajında özel hayat açısından; “Son beş senedir kendimi 40-50 yaşında gibi hissediyorum, çok yorgunum!” dediğini medyada açık bir şekilde görmekteyiz. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Mutluluğun ancak parayla olacağını söyleyen bir gruba, ne kadar maaş aldıklarını sorduğumda ortalama 500 milyon civarında olduğunu söylediler. “Peki,” dedi, “maaşınız bundan sonra 500 milyon değil de 5 milyar olsa, lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve bana şunu söyleyin: Eşinizle, çocuklarınızla, dostlarınızla daha mutlu olabilmek, daha mesut bir hayat yaşayabilmek için bu paranın ne kadarını, nereye harcayacaksınız? Akşam evinizde o lanet olası televizyonu kapatıp eşinize dönüp onun gözlerinin içine bakarak, çocuğunuza sarılarak onlarla vakit geçirebilmenin kaç para olduğunu zannediyorsunuz? Yani aylık kazancımız arttığı, maaşımız 500 milyon liradan 5 milyar liraya, 10 milyar ya da 100 milyar liraya çıktığı zaman, eşimize, çocuklarımıza, dostlarımıza, her şeyin ötesinde kendimize ayırdığımız zaman, kendimizle baş başa kalma, kendimizi sorgulama sürecimiz daha mı fazla olacak? Dünyanın en zengin ülkesinde, teknolojinin en ileri olduğu ülkede sizce insanlar çok mu mutlu?

1950’den beri sadece Amerikalı’lar, kendilerinden önce yeryüzünde yaşamış olan tüm insanlardan daha fazla doğal kaynak kullanmışlar. Dünya nüfusunun %5’ini oluşturan ABD, dünya kaynaklarının %30’unu tüketmekte. Orta sınıf bir Amerikalı, dünya kaynaklarını orta sınıf bir Meksikalı’dan 5 kat, bir Çinli’den 10 kat, Hindistanlı’dan 30 kat daha fazla kullanmakta. 1978-98 yılları arasında Amerika’da kişi başına tüketim %45 artmış. Fakat bugün 40 milyon Amerikalı bir tür uyku bozukluğu rahatsızlığı yaşıyor. 45 milyon kadarı düzenli olarak reçeteli psikolojik uyuşturucular kullanıyor. Milyonlarca insanda alkol ve yasal olmayan uyuşturucu bağımlısı. Boşluk duygularını doldurmaya ve kaygılarını denetim altında tutmaya çalışan milyonlarca Amerikalı, obez olacak kadar aşırı yemek yiyor.

Sayfayı Paylaş