Hayatınızda yer açın...

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,804
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1

Çalıştığınız zamanı azaltmaya ve daha dengeli bir hayat yaratmaya karar verdikten sonra bile daha çok çalışmak istediğiniz veya buna ihtiyaç duyduğunuz zamanlar olabilir.
Önemli bir projeyi tamamlamak, acil planlama süresine uymak, çaba gerektiren bir iş girişimini kurmak mecburiyetinde kalabilirsiniz. Veya daha dengeli bir hayata geçiş olanağı veren bir iş bulana kadar bulunduğunuz pozisyonda kalabilmek için uzun saatler çalışmaya devam etmeye ihtiyaç duyabilirsiniz.


Bu zaman süresinde hayatınızın kontrolden çıkmamasına yardım etmek için yapılacak bazı şeyler var.
İlk olarak, iş hızınızı arttırma kararınızın bilinçli olduğundan emin olun.
Bu zaman süresince uzun saatler boyunca çalışma amacınızı iyi belirleyin.
Bu zaman sürecinin ne kadar olacağı hakkında iyi bir fikre sahip olun. Hayatınızın hangi diğer alanlarının etkileneceğini iyi anladığınızdan emin olun.

İş ile delirmek yerine, hayatınızın geri kalanını sağlığınızı, ailenizi, arkadaşlıklarınızı ve ruh sağlığınızı onurlandıracak bir tempoyu benimseyin.
Örnek olarak, her zamanki saatlik egzersiz rutininizi yapmak için her gün zamanınız olmayabilir ama onbeş dakikalık yürüyüş yapabilir misiniz?
Yemek pişirmek, mutfak alışverişi, çamaşır ve diğerleriyle ilgilenecek birini tutabilir misiniz?

Kendinize iyi bakın. İhtiyacınız olan uykuyu aldığınızdan emin olun.
Düzgün yemek için gerekli zamanı ayırın ve en az bir öğün aileniz ile oturarak yemek yiyin. Eğer çocuğunuz varsa, bu daha sonra işe döneceğiniz anlamına gelse bile, haftanın beş günü onları yatağa yatıracağınıza dair taahhütte bulunmayı isteyebilirsiniz.


Önceden ailenin ve diğerlerinin aldığınız kararı ve gereken zamanı bilmelerini sağlayın. Onların sizin yeni iş programına nasıl uyum sağlayacakları konusunda düşünmelerine yardımcı olun.

Tünelin sonunda ışığa ulaştığınız an, bilinçli bir karar alarak durun.
Çalışma tempomuzu arttırdığımız an farkına varmadan fazla çalışmanın yaşama biçimi olduğunu fark ederiz. Azaltabileceğimizi fark ettiğimiz noktaya geldiğimizde, ailemiz ve arkadaşlarımızla kutlamak için zaman ayırmalıyız. Bu ekstra zorlanmayı yaşadığımız için kendimize saygı duymalıyız. Mola verdikten veya ödül olarak ara verdikten sonra, hayatınızın normal ritmini sürdürmek için bilinçli bir karar verin. Oturun ve daha sakin bir programın nasıl olacağını keşfedin ve yeni modeliniz kesinkes sağlamlaşana kadar daha sonraki birkaç ay için günlük ajandanıza yazın.

Alıntıdır...

 

Benzer konular

Top