Hayreddin Paşanın Değneği

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Hayreddin Paşanın Değneği

Preveze’de Hayreddin Paşa Kumandası’ndaki Osmanlı donanması parlak bir zafer kazanmıştı. Lâkin harb esnasında bazı beyler, tedbirini beğenmediğinden Hayreddin Paşa’ya haddi aşan bazı sözler etmişlerdi. Harbden sonra bütün beyler toplanarak Hayreddin Paşa’nın gemisine geldiler ve “Gazanız mübarek olsun” diye el öptüler. Hamid Sancağı Beyi Ali Bey de el öpmeye geldiğinde, kaftanının altında bir de çubuk getirmişti. “Gazanız mübarek olsun” diye el öptükten sonra o çubuğu Hayreddin Paşa’nın önüne koydu. Paşa sebebini sorunca: “Sultanım, hani bir darb-ı mesel vardır: Yolsuza yol göstermek, öksüze kaftan giydirmek kadar sevaptır, diye. Ben de yolu bununla buldum.

Şimdi Paşa Hazretleri de gerçekten bu yolda bizim üstadımızdır. Biz de dün küstahlık ettik, edebi terk ederek bazı uygunsuz sözler söyledik. İşte şimdi bizzat gördük ve bildik ki bizim sözümüz doğru değilmiş.

Şimdi biz, işte yüzümüzü elimize alıp, ‘Özür muhterem kişiler katında makbuldür.’ diyerek af dilemeye geldik.” dedi.

O böyle söyleyince, orada bulunan diğer beyler de tedbir hususunda kendi görüşlerinin kabulü için Hayreddin Paşa’ya ısrarlarının hata olduğunu anlayıp her biri tek tek özür diledi. Hayreddin Paşa da onların gönlünü alıp: ‘Artık geçmişin muhasebesini yapmayınız. Söyleneneler burada kalsın ve herhangi bir kimsenin yanında konuşulup da dedikoduya sebep olunmasın’ dedi ve bazı nasihatlerde bulundu.
 

Benzer konular

Top