Hayvanat Bahçesinin Tarihi ve Ortaya Çıkışı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Hayvanat Bahçesinin Tarihi ve Ortaya Çıkışı

Hayvanat bahçeleri diğer bir adıyla hayvan parkları, vahşi hayvanların ve evcilleştirilemeye yüz tutmuş hayvanların bazı örneklerinin gösterildiği ve tutulduğu yerdir. Bu kuruluşlarda hayvanlar genellikle doğal şartlardan çok daha iyi şekilde yerleştirilirler.

İlk hayvanat bahçelerinin ne zaman kurulduğu bilinmemekle birlikte büyük olasılıkla hayvanların evcilleştirilme girişimleriyle beraber olduğu tahmin edilmektedir.

MÖ 4500 – 2500
MÖ 4500 yılında şu anda Irak’ın olduğu yerde güvercinler koruma altına alınmıştır. Bundan 2000 yıl sonra filler Hindistan’da yarı yarıya evcilleştirilmiştir. Hayvanat bahçeleri idare örneklerinin ilk defa görülmeye başlanması, Mısırlıların vahşi hayvanları evcilleştirmeleriyle birlikte olmuştur. Addax, ibex, oryx cinslerini içeren antiloplar ve ceylanlara ait resimler, milatta önce 2500’lerde Sakkara’daki Eski Mısır mezarlarında görülmüştür.

MÖ 1500
Son dönemlerdeki firavunlar örneğin III. Tuthmosis (MÖ1501-1447) Mısır’a birçok hayvan getirtmiştir. Onun üvey annesi, Kraliçe Hatshephut, çok uzaklara, Somali’ye kadar vahşi hayvanların zaptedilmesi için seferler düzenlenmiş. Bu seferlerle birlikte maymunlar, leoparlar, çitalar, birçok kuş, büyük sığırlar ve zürafalar getirtilmiştir.

Mısırlılar, hayvansever insanlardı ve aralarında köpeklerin, kedilerin, maymunların ve kazların bulunduğu hayvanlar beslerlerdi. Kimi zaman bir köpeğin tasması, köpeğin sahibi ile beraber gömülürdü. Bazı firavunların değişik hayvanları topladıkları ve hatta kendilerine ait hayvanat bahçeleri bile kurdukları sanılır.

MÖ 1000
Çin’de, MÖ1150 yıllarında yaşamış İmparatoriçe Tanki büyük mermerden bir “geyik evi” kurmuş. MÖ 1000 yıllarında hüküm sürmüş Wen Wang 1500 dönüm büyüklüğünde bir hayvanat bahçesi kurmuştur ve adını Ling-Yu veya “Zeka bahçesi” olarak isimlendirmiştir.

MÖ 1000 yıl kadar hüküm sürmüş olan İlahi Kral Solomon, çiftçi ve zoolojisttir, onu izleyen 600 yıl boyunca diğer büyük hayvan koruyucuları Semiramis ve Ashurbanipal ve Babylonia kralı Nebuchadrezzar’a örnek teşkil etmiştir.

MÖ 500
Eski Yunanlılarda vahşi hayvanların korunması MÖ 7.yüzyıla rastlar. MÖ 500 dolaylarında Hindistan’da tavus kuşu getirtilmiştir. Birçok insan hayvanat bahçesi tarihinde ilk defa ücretli girerek, bu kuşları görmeye geldiler. Ama en vahşi hayvanlar bu konudaki çalışmaların daha verimli olması için korunuyorlardı. MÖ4.yüzyıla kadar, hepsi olmasa da, hayvanları toplama işleminin büyük bir kısmı Yunan şehir-devletlerinde toplanıyordu. Öğrenciler şehir hayvanat bahçelerinde eğitildi.

Büyük Yunan bioloğu ve filozofu Aristo (MÖ384-322) bir eğitmendi ve onun en ünlü öğrencisi Büyük Alexander, askeri seferleriyle birçok hayvanı Yunanistan’a getirmiştir.

MÖ 280
II. Ptolemy, Alexander’ın hayvanat bahçesini dünyanın henüz bilmediği birçok hayvan türleriyle geliştirdi. Bu dönemde hayvanların törenlerde gösteri alayına konmasını hiç kimse sorgulayamazdı. Bu tören alayları o kadar genişti ki şehir stadyumuna geçmek tüm bir günü alıyordu. Tipik bir tören 96 fil, 24 aslan, 14 leopar, 16 çita, 14 deve, 1 zürafa, 1 gergedan, yüzlerce evcil hayvan ve sayısız kuştan oluşmaktaydı.

MÖ 60
Romalılar vahşi hayvanları alanda çoğunlukla gösteri için tutarlardı. MÖ60’larda asker kaçakları daha sonra da Hıristiyanların tehlikeli şekilde vahşi hayvanlarla dövüştürülmesi moda haline geldi. Ayrıca Romalılar kuşlara özel bir ilgi duymaktaydılar. Modern hayvanat bahçelerindeki gezici kuş kafeslerinin orijinal fikri Romalılar aittir. Kuşlar sadece çalışmalar için korunmadılar bazıları da yemek için kullanılırdı. Evin içinde özgür gezmelerine izin verilir sonrada yakalanıp yenirdi.

8. Yüzyıl
Roma İmparatorluğunun sona ermesiyle birlikte, hayvanat bahçeleri geriledi ama toplanan hayvan türleri M.S.8.yüzyılda Charlamagne İmparatoru ve 12. yüzyıldan sonra da I. Henry tarafından sürdürüldü.

13. Yüzyıl
Birçok hayvanat bahçesinin Avrupa’da bulunmasına rağmen, 12.yüzyıl boyunca Marco Polo’nun gördüğü en geniş hayvanat bahçesi Kublal Kağan’ın Asya’daki sarayındaydı. Bu hayvanat bahçesinde geniş hayvan koleksiyonları bulunmaktaydı. Bunlar filler, gergedanlar, su aygırları, aslanlar, leoparlar, kaplanlar, ayılar ayrıcada geyik, domuz, eşek, at…
 

Benzer konular

Top