1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılması

Konusu 'Hayvanlar' forumundadır ve Suskun tarafından 16 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  1. Suskun

    Suskun V.I.P V.I.P

    Katılım:
    16 Mart 2009
    Mesajlar:
    23.242
    Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılması​



    Hayvanlar alemi;

    * Şube: Porifera (Süngerler)
    * Şube: Mesozoa
    * Şube: Cnidaria (Knidliler)

    Sınıf: Hydrozoa (Polipler)
    Sınıf: Scyphozoa (Medüzler)
    Sınıf: Anthozoa (Mercanlar)

    * Şube: Ctenophora (Taraklılar)
    * Şube: Platyhelminthes (Yassısolucanlar)

    Sınıf: Turbellaria (Planaryalar)
    Sınıf: Trematoda (Karaciğerkelebekleri)
    Sınıf: Cestoda (Şeritliler)

    * Şube: Gnathostomulida (Çenelisolucanlar)
    * Şube: Rhynchocoelea (Hortumlusolucanlar)
    * Şube: Nematoda (Yuvarlaksolucanlar=İpliksisolucanlar=Nematodlar)
    * Şube: Nematophora (Kılımsısolucanlar=At kılı solucanları)
    * Şube: Acanthocephala (Başıdikenlisolucanlar)
    * Şube: Kinoryncha (Derisidikenli solucanlar)
    * Şube: Gastrotrichia (Karnıkıllı solucanlar)
    * Şube: Loricifera (Zırhlısolucanlar)
    * Şube: Rotifera (Tekerleklihayvanlar=Çarklıhayvanlar)
    * Şube: Entoprocta (Kamptozoa=Kadehimsisolucanlar)
    * Şube: Mollusca (Yumuşakçalar)

    Sınıf: Aplacophora (Solucanımsı yumuşakçalar)
    Sınıf: Polyplacophora (Kitonlar=Karafatma benzeri salyangozlar)
    Sınıf: Monoplacophora
    Sınıf: Scaphopoda (Denizdişleri)
    Sınıf: Bivalvia (Midyeler)
    Sınıf: Gastropoda (Salyangozlar)
    Sınıf: Cephalopoda (Kafadanbacaklılar)

    * Şube: Annelida (Halkalısolucanlar)

    Sınıf: Oligochaeta (Toprak ve tatlısu halkalısolucanları)
    Sınıf: Polychaeta (Denizhalkalı solucanları)
    Sınıf: Hirudinea (Sülükler)

    * Şube: Sipuncula (Fıstığımsısolucanlar)
    * Şube: Echiura (Kaşımsısolucanlar)
    * Şube: Priapulida (Yırtıcı denizsolucanları)
    * Şube: Pogonophora (Sakallısolucanlar)
    * Şube: Pentastomida (Dilsolucanları)
    * Şube: Tardigrada (Suayıları=Sakalhayvancıkları=Suayıcıkları)
    * Şube: Onycophora (Kütükayaklılar)
    * Şube: Arthropoda (Eklembacaklılar)

    Sınıf: Merostomata (Atnalıyengeçleri)
    Sınıf: Pycnogonida (Denizörümcekleri)
    Sınıf: Arachnida (Örümcekler, Akrepler, Keneler, Akarlar)
    Sınıf: Crustacea (Kabuklular)
    Sınıf: Chilopoda (Çiyanlar)
    Sınıf: Diplopoda (Kırkayaklar)
    Sınıf: Pauropoda (Orman kırkayakları)
    Sınıf: Symphyla (Böceğimsi kıkayaklar)
    Sınıf: İnsecta (Böcekler=Hexapoda)

    * Şube: Branciopoda (Dallıbacaklılar)
    * Şube: Phoronida (Atnalıağızlılar)
    * Şube: Bryozoa (Yosunhayvancıkları=Ectoprocta)
    * Şube: Echinodermata (Derisidikenliler)

    Sınıf: Crinoidea (Denizgülleri=Denizlaleleri ve telekli denizyıldızları)
    Sınıf: Stelleroidae (Denizyıldızları)
    Sınıf: Echinoidea (Denizkestaneleri)
    Sınıf: Concentricyleoidea (Denizpapatyaları)
    Sınıf: Holothurodiea (Denizhıyarları)

    * Şube: Chaetognatha (Kıllıçeneliler=Oksolucanları)
    * Şube: Hemichordata (Yarısırtipliler=Palamutbaşlısolucanlar)
    * Şube: Chordata (Sırtipliler)

    Altşube: Cephalochordata (Kafatassızlar)
    Altşube: Urochordata (Tulumlular)
    Altşube: Vertebrata (Omurgalılar)

    Sınıf: Agnatha (Çenesizler)
    Sınıf: Chondrichthyes (Kıkırdaklıbalıklar)
    Sınıf: Osteichthyes (Kemiklibalıklar)
    Sınıf: Amphibia (İkiyaşamlılar=Semenderler ve Kurbağalar)
    Sınıf: Reptilia (Sürüngenler)
    Sınıf: Aves (Kuşlar)
    Sınıf Mammalia (Memeliler)

    Altsınıf: Prototheria (Gagalı memeliler)
    Altsınıf: ****theria (keseliler)
    Altsınıf: Eutheria (gerçekdoğurgan memeliler)

    Takım: İnsektivora
    Takım: Dermoptera
    Takım: Chiroptera
    Takım: Primates
    Takım: EdentataTakım: Pholidota
    Takım: Lagomorpha
    Takım: Rodentia
    Takım: CetaceaTakım: Tubilidentata
    Takım: CarnivoraTakım: Pinnipedia
    Takım: ProboscideaTakım: Hyracoidea
    Takım: SireniaTakım: Perissodactyla
    Takım: Artiodactyla
     

Sayfayı Paylaş