Hayvanlar üşür mü? Hayvanlar üşüyor mu?

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,837
Beğeniler
6,493
Şehir
Seattle.
#1

Ekimin başından beri soğuk günler geçirdiğimiz fark etmemesi imkansız bir konu. Soğuk sonbahar günleri ve ardından soğuk kış günleri biz insanları kötü olarak etkilemekte. Kimimiz uzunca süreler hasta olup rapor alıyoruz. Kat kat giyiniyoruz ve yine de üşüyoruz. Peki o minik hayvanlar. Kediler, köpekler, kuşlar. Bütün hayvanlar küçükte olsa büyükte olsa bu mevsimden oldukça etkilenmekte. Evet. Hayvanların üşüyüp üşümediklerini merak edenlere araştırdık.Çoğu kez aklımıza gelmese de yaşadığımız soğuk günlerden dışarıda yaşayan hayvanlar de etkileniyor. İnsanlar kat kat giyinerek soğuktan korunmaya çalışırken hayvanların üşüyüp üşümediği sorusu merak konusu.

Türk Veteriner Hekimler Birliği Sakarya Veteriner Odası Başkanı Mustafa Yıldız, hayvanların yağmurdan, ıslak zeminden, rüzgârdan korunduğu ve iyi beslendiği takdirde insanlar gibi üşümeyeceğini söylüyor.

Hayvanlar, evcil ve doğada yaşayan vahşi hayvanlar olarak ikiye ayrılıyor. Sığır, koyun, keçi, tavuk gibi etinden, sütünden, yumurtasından yararlanılan kümes hayvanları ile insanlarla bir arada yaşayan kuş, kedi, köpek gibi hayvanlar evcil hayvanlar kategorisine giriyor. Kümes hayvanları yağmur, ıslak zemin ve rüzgârdan korunduğu ve enerji, protein, vitamin, mineral yönünden dengeli beslenddiği takdirde -10 dereceye kadar üşümüyor. Ancak sıcaklık -10 derecenin altına inerse o zaman verim kaybı söz konusu. Bu sebeple ortamı ısıtmak gerekiyor.
Havalandırılmayan ahırlarda enfeksiyon oluşuyor

Mustafa Yıldız, hayvanlar üşüyecek diye küçükbaş ve büyükbaş hayvan ahırlarının her yerinin iyice kapatılmasının doğru olmadığını söyleyerek şu uyarılarda bulunuyor: “Hayvanların sağlığı için ahırlar zaman zaman, hayvanlar cereyanda kalmayacak şekilde, havalandırılmalı. Havalandırma yapılmazsa hayvanların dışkıları sebebiyle amonyak ve metan gazları hayvanları hasta eder, enfeksiyona sebep olur. Et ve sütte verim düşer, hayvan telef olur. Bu sebeple ahırlar düzenli olarak havalandırılmalı.”
Evde beslediğiniz evcil hayvanlarınız çok daha hassas. Lütfen onlara iyi bakın.

Kedi, köpek ve kuş gibi hayvanların hem dışarıda hem de evlerde bakıldığını, evde bakılan hayvanların soğuğa karşı daha hassas olduklarını anlatan Yıldız,

Dışarda özgürce yaşayan kedi, köpek ve kuşlar insanlar kadar üşümezler.
Ancak evde, sürekli sıcak ortamda bakılan evcil hayvanlar dışarı çıkartıldıklarında üşür. Bu sebeple evcil hayvanlar tuvalet ihtiyacı ve gezinti için çok soğuk günlerde dışarı çıkartılırken hasta olmamaları için onlara özel elbiseler giydirilebilir. Hiç olmazsa eski kazak, tişört gibi kıyafetler giydirilerek hayvanlar soğuktan korunabilir. Evde bakılan evcil kuşlar ise soğuk havada dışarı çıkartılmamalı, bulunduğu oda havalandırılmalıdır.
BESLENMELERİNE DİKKAT EDİN
Kış mevsiminde hayvanların dengeli beslenmelerine de özen gösterilmeli. diyor. Yedikleri mamaya ek olarak vitamin verebilirsiniz. Kışın temizliklerine de daha dikkat etmelisiniz. Yeterli suyu alıp almadıklarını gözlemleyin. Veterinere götürün.

Yıldız, vahşi hayvanların insanlar gibi üşümediğini, soğuk havadan korunmak için Allah’ın bahşettiği içgüdüsel yöntemleri kullanarak in ya da korunaklı alanlarda kışı geçirdiklerini ifade ediyor.


Kaynak : zaman.com.tr © 1998-2015 | Feza Gazetecilik A.Ş. | Zaman Gazetesi
 

Benzer konular

Top