1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Hedefi Olan Kazanır

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 6 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  Hedefi Olan Kazanır

  Herkesin bir hayali vardır. Ne istediğini bilen onu hayalden hedefe dönüştürür. Hayali hedefe dönüştürmek kolay değildir. Hayal sınırsızdır, biraz daha soyut ve belirsizdir. Ancak hedef öyle değildir. Hedef daha somut ve gerçekçidir.

  Bir gemi doğuya gider, biri batıya

  Esen aynı rüzgârla

  Hangi yöne gideceğini belirleyen

  Rüzgâr değil, yelkendir

  ELLA WHEELER WILCOX

  Hayal-hedef farkı nedir?

  Herkesin bir hayali vardır. Ne istediğini bilen onu hayalden hedefe dönüştürür. Hayali hedefe dönüştürmek kolay değildir. Hayal sınırsızdır, biraz daha soyut ve belirsizdir. Ancak hedef öyle değildir. Hedef daha somut ve gerçekçidir. Hayale sayı, mekan eklediğinizde hedef olur.

  Hedefi olanlarla olmayanlar arasındaki fark yaşamda çok belirgindir. Hedefi olanlar ona varmaya daha yakındır. Bu yüzden mutlaka bir hedefiniz olsun.

  Mutlaka Hedefin Olsun

  Yale Üniversitesi mezunları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, mezunlarla görüşülmüş ve onlardan açık ve belirli hedeflere sahiplerse bunlara nasıl ulaşacaklarına ilişkin planlarını yazmaları istenmiştir. Mezunlardan sadece %3’ünün böyle yazılı amaçlara sahip olduğu görülmüştür. Yirmi yıl sonra, yani 1973’te araştırmacılar 1953’te görüşme yaptıkları kişilere tekrar gitmişler, diğer konular bir tarafa, daha önce yazılı amaçlara sahip olan %3’lük kesimin finansal açıdan; geri kalan%97’nin toplamından daha iyi durumda olduklarını görmüşlerdir. Bu sadece kişilerin finansal gelişmelerini göstermektedir. Araştırmacılar, ölçümü zor olan; mutluluk, neşeli, huzurlu olma gibi sübjektif durumlarda da %3’lük kesimin diğerlerinden çok daha iyi olduklarını belirlemişlerdir.

  Bilinçaltı, bilinçten gelen ancak net olan hedefler, amaçlar için harekete geçer. Bilince yardımcı olur. Bunun için mutlaka ama mutlaka net bir hedefiniz olsun. Göremediğiniz şeyi kendinize çekemezsiniz. Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, varacağınız yerin bir önemi yoktur. Net hedef başarı demektir.

  Hedefinizi Netleştirin

  Dünyanın en iyi yüzücülerinden Şorence Chatwik’in yaşadıkları, kendindeki gelişmeyi ölçemeyen bir kişiye neler olduğunu gösteren güzel bir örnektir. Şorence Chatwik, 4 Temmuz 1952 tarihinde Pasifik Okyanusu’na dalarak, Kaliforniya’ya doğru yüzmeye başlar. Eğer bu denemesini başarıyla tamamlarsa bunu yapan ilk bayan yüzücü olacaktı.

  Chatwik çok kararlı bir şekilde okyanusun sularına dalarak yüzmeye başladı. Ancak o gün yoğun sisten dolayı göz gözü görmüyordu, su ise aşırı derecede soğuktu. Bu zor deneme birçok insan tarafından televizyonlardan dakika dakika seyrediliyordu. Saatler ilerliyor, bir taraftan yorgunluk bir taraftan soğuk... Chatwik için dayanılmaz bir durumdu. Bu zorlu yüzüşe 15 saat dayandıktan sonra artık devam edemeyeceğini anlayınca kendisini sudan çıkarmalarını istedi. Yakındaki teknede bulunan annesi ve antrenörü karaya yaklaştığını belirterek yüzmeye devam etmesini söylediler. Ama Chatwik dönüp Kaliforniya sahillerine baktığında tek görebildiği yoğun bir sis tabakasıydı.

  Az sonra Chatwik daha fazla dayanamayarak sudan çıktı. Dinlenip kendine geldikten sonra gazetecilerin "Kıyıya çok az bir mesafe kalmıştı niçin biraz daha dayanmadınız?" sorusuna "Bakın mazeret bulmak için söylemiyorum ama karayı görebilseydim başarabilirdim." cevabını verdi.

  Chatwik’in pes etmesi ne yorgunluktan ne de soğuktan kaynaklanıyordu. Sis yüzünden karayı göremediği için hedefine ulaşamayacağını düşündü ve yüzmekten vazgeçti. Kendisi iki ay sonra aynı mesafeyi yüzerek geçmiş ve rekor kırmıştır.

  Hedef belirleme kriterleri nelerdir?

  Hedef belirlerken çok dikkatli olunmalıdır; çünkü geleceği belirliyorsunuz. Başarı hedeflerle eşdeğerdir. Hedeflere yani başarıya ulaşmak için iki şeye ihtiyaç duyarsınız:

  Birincisi, neyi istediğinize tam olarak karar vermektir. İnsanların çoğu bunu yapmazlar.

  İkincisi ise, onu elde etmek için ödeyeceğiniz bedeli belirlemek ve ondan sonra da bu bedeli ödemeye karar vermektir.

  Hedef belirlerken hedefiniz size, alanınıza uygun olmalıdır. İletişimde iyiyken muhasebe ile ilgilenmek sizi yorar. Kapalı yerde çalışmayı seviyorsanız, açık alanda çalışmak sizi olumsuz etkiler, enerjinizi düşürür.

  Hedefiniz, mükemmellik alanınıza uygun olmalıdır. Sizi mutlu eden bir alanda olmalıdır. Yani inşaat işlerini çok seviyorsanız, makinelerle uğraşmanız sizi sıkar, yorar. Daha sonra bu mesleği yaptığınızda iş tatminsizliği yaşarsınız.

  Şimdi hedef belirleme kriterlerine geçebiliriz. Hedef, amaç belirlerken şu ölçütlere uyup uymadığını kontrol edin:

  Net, belirgin mi?

  Zihin, net olan için harekete geçer. Hedefiniz ne kadar net ve kesinse, varmanız o kadar kolay olacaktır. Bu yüzden hedefiniz net olmalı.

  Örneğin, ben Marmara, Akdeniz bölgesinde yaşamak istiyorum demek netlikten uzak olmaktır. İstanbul’da yaşamak istiyorum, yaklaşımı da netlikten uzaktır. Ancak İstanbul’un Avrupa yakasında yaşamak istiyorum, demek netliğe uygun bir yaklaşımdır. Zihin de bu netlikten dolayı sizin için yapması gerekenleri yapmak için harekete geçer. Veya bir yılda 50 bin YTL kazanmak istiyorum, demek de net yaklaşımdır.

  Ulaşılabilir mi?

  Ulaşılabilir olması demek, önünüzde bu hedefe varmayı engelleyecek durumların olmaması demektir. Çoğu insan gücünün farkına varmadan hedefler koyuyor. Bir insan elindeki imkanlara, şartlara göre hedefini belirlemeli. Ayda 1000 YTL maaş alan kişi yılda 50 bin YTL kazanamaz. Bunun için farklı yollar, ek işler yapması gerekir.


  Ölçülebilir mi?

  Hedefinize giden yolda hedefinize ne kadar yaklaştığınızı ölçmeniz çok önemlidir. Bunun için elinizde imkanlar vardır. Kazancınızla ilgili aylık veriler, harcamalarınız, gelir gider tablonuzdaki sonuçlarınız size nereye geldiğinizi gösterecek araçlardır. Bunlara dikkat ederek hedefinize ne kadar yaklaştığınızı kolaylıkla ölçebilir, çalışma temponuzu buna göre ayarlayabilirisiniz.

  Motive edici mi?

  Belirlediğiniz hedef sizi heyecanlandırıyor mu, sizi mutlu ediyor mu? Bu sorulara evet cevabı verdiğiniz bir hedef, meslek olmalı. İstemediğiniz bir hedef, meslek gelecek hayatınızı olumsuz etkileyebilir.

  Zaman planlı mı?

  Hedefinizi günlük, haftalık ve aylık bölümlere ayırdığınızda onu kontrol etmeniz ve ulaşmanız daha kolay olacaktır. Hangisine ne kadar zaman ayıracağınızı iyice belirlediğinizde zamana da hükmettiğinizi görecek zamanınızı daha iyi yöneteceksiniz.

  Ayrıca kendinize 1 yıllık, 5 yıllık 10 yıllık kalkınma planı hazırlayabilirsiniz. Bunun için kendinize şu soruları sorarak gelecek hedeflerinizi belirleyebilirsiniz:

  1 yıl sonra nerede olmak istiyorum?

  5 yıl sonra nerede olmak istiyorum?

  10 yıl sonra nerede olmak istiyorum?

  Bunları yaptığınızda istediğiniz başarı sizin olacaktır.
   
  _nehir_ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş