Hem hükümet hem muhalefet Fransa'ya sert çıktı

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,651
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Fransa'nın Ermeni iddialarını reddedenlere ceza verilmesini öngören yasa teklifini kabul etmesinin ardından Türkiye'den Fransa'ya tepki yağıyor. İşte hükümet ve muhalefetten karara ilk tepkiler...

"Soykırımı inkar yasası" olarak bilinen ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedenlere ceza öngören yasa teklifinin kabul edilmesinin ardından, Fransa'ya Türkiye'den tepkiler gelmeye başladı.

CHP'DEN KINAMA
CHP Parti Meclisi (PM) Fransa Ulusal Meclisi'nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifi kabul etmesini kınadı.

CHP Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplantısını sürdüren PM, Fransa Ulusal Meclisi'nin kararını değerlendirdi.

Açıklamada, "Genel Başkan Kılıçdaroğlu, CHP PM'de yapılan değerlendirmeler sonunda, Fransız Ulusal Meclisi'nin aldığı bu kararla, kendi tarihine ihanet ettiğini belirtilerek, tasarının kabul edilmesi kararının kınandığını açıkladı. Çalışmalarına devam eden CHP PM, bu konuyla ilgili gelişmelerin büyük bir dikkat ve sorumluluk duygusuyla takip edilmesini de kararlaştırdı" denildi.


BAKAN ÇELİK: ZAVALLILIK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Fransa Parlamentosunda kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili olarak Ermeni iddialarının inkarını suç sayan düzenlemeyi "zavallılılık olarak gördüğünü" söyledi.

Çelik, Meclis Kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Tarihi gerçekleri bir kanunla değiştirebileceklerini zannediyorlar. Bütün AB standart, norm, hukukuna aykırı bir düzenlemedir bu. Bir zavallılık olarak görüyorum. Çünkü kendileri bunu seçime endekslediler. Kanuni Sultan Süleyman'dan yardım isteyen Fransuva, bugün bu tabloyu görse, kulağını çekmek değil dilini koparırdı Sarkozy'nin. Bunu Fransız halkı yapacaktır" dedi.

BDP'DEN FRANSA AÇIKLAMASI
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, tarihi ve sosyolojik olayları parlamento kararlarıyla belirlemenin mümkün olmadığını söyledi.

Fransa meclisi genel kurulunun, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etmesiyle ilgili AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Kaplan, bunun kesinleşmiş bir kanun olmadığını, senato sürecinin bulunduğunu hatırlattı.

Senato ve Cumhurbaşkanlığı seçim süreçlerini hesaplamak gerektiğini belirten Kaplan, "Bu taktik daha önce de uygulanmıştı" dedi. Kaplan, bu konuların kanunla düzenlenemeyeceğini ifade etti.

Türkiye'nin bunu kendi parlamentosunda cesaretle ele alması, geçmişle yüzleşme konusunda akademisyenlere, tarihçilere, bilim insanlarına kapıyı aralaması gerektiğini söyleyen Kaplan, şunları dile getirdi:

"(Fransa'ya karşı ortak tavır koyuyoruz) gibi ucuz basit tepkiler çözmüyor. Çünkü 2015, yüzüncü yıl dönümü yaklaşıyor. Bu kartopu gibi büyüyecek ve bütün ülkelerin parlamentolarından buna benzer şeyler çıkmaya başlayacak.

Her ülkenin tarihinde yüzleşmek istemediği olaylar var. Fransa'nın Ruanda ve Cezayir olayları var. Biz de Dersim olayı var, 1990'da yaşanan olaylar var. O açıdan cesaretle Meclisin buna el koyması lazım. İnanıyorum ki bu olayı çözecektir.

Hitler faşizmi karşısına Alman hükümeti öyle kararlar aldı ki bugün kimse Almanya'yı suçlamıyor. Bu konuda Fransa'nın Cezayir ve Ruanda konusunda geçmişiyle hesaplaşması gündeme getirilmeli."

Konjonktür 2015'e doğru gittikçe Türkiye aleyhine işlediğini belirten Kaplan, tarihi, sosyolojik olayları parlamento kararlarıyla belirlemenin mümkün olmadığını ifade etti.

Kaplan, "Zaten soykırım kararını Fransa 2001'de kabul etti ve Türkiye ilişkilerini bozmadı. Aslında bu yasayla ilgili koparılan fırtınayı da anlamış değilim. Gerçekten böyle bir şey düşünülüyorsa 2001'de yapılması gerekiyordu" dedi.

MHP'Lİ ŞANDIR'DAN TEPKİ
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Fransa Parlamentosunda kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili olarak Ermeni iddialarının inkarını suç sayan düzenlemeye ilişkin, "Fransa Parlamentosunun bu kanunla ilgili ısrarını, Türkiye'ye ve Türk Milletine karşı bir düşmanlık olarak kabul ediyoruz" dedi.

Şandır, AA muhabirinin konuya ilişkin sorusu üzerine, "Türk milletinin dostluğuna tüm milletlerin ihtiyacı olduğunu" söyledi.

"Fransa'nın verdiği bu karardan dolayı pişman olacağını ve özür dileyeceğini" belirten Şandır, şöyle devam etti:

"Türk milletinin tarihinde ne katliam vardır ne soykırım vardır. Bunu bu millete yakıştırmaya kalkanları inanıyorum ki tarih mahkum edecektir. Bu karar, senatoda düzeltilmiş olsa bile önemli değil. Parlamentonun buna yol vermesi, hükümetin bu teklife destek vermesi, Fransa'nın Türkiye ve Türk milletiyle ilgili kanaatlerini ortaya çıkarmıştır."
 

Benzer konular

Top