Hepatit Nedir? Hepatit Tanısında Tahliller Nelerdir?

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,651
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Viral Hepatit,halk arasında sarılık olarak da nitelenen günlük hayatta sıkça karşılaştığımız bir hastalıktır.Viral hepatit, virüs denilen çok küçük mikroorganizmaların oluşturduğu, esas olarak karaciğeri etkileyen sistemik enfeksiyondur.
Viral Hepatit Nedir?
Viral Hepatit,halk arasınsa sıkça sarılık olarak da nitelenen günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz ve sıkça karşımıza çıkan bir hastalıkdır.
Viral hepatit, virüs denilen çok küçük mikroorganizmaların oluşturduğu, esas olarak karaciğeri etkileyen sistemik infeksiyonlardır.
Günümüzde viral hepatitlerin ,başlıcaları A, B, C, D, E olarak isimlendirilen farklı virüslerle oluştuğu bilinmektedir. Farklı virüslerle oluşan bütün viral hepatitlerde hastalık belirtileri birbirine benzer. Tanılarında da benzer yöntemler içeren tahliller kullanılır.
VİRAL HEPATİTLERDE SEROLOJİK TANI
Hepatit A (HAV):
HAV antijeninin ELİSA ve RİA ile gösterilmesi, RNA’nın moleküler hibridizasyonu, PCR ile araştırılması, virusa karsı İgG ve İgM antikorlarının ELİSA ve RİA ile saptanması tanı yöntemleridir.
Hepatit B (HBV):
Antijen ve antikorlarının ELİSA tekniği ile bakılması en yaygın kullanılan tanı yöntemleri olup özellikle HBV-DNA PCR tetkiki kronik hastaların infektivitesinin araştırılmasında etkili bir yöntemdir.
Hepatit C (HCV):
Kronikleşme eğiliminde olup, bunların da % 20-35′inde siroz ve ayrıca hepatoselüler karsinom gelişimine neden olabilen RNA virüsüdür. Günümüzde tanısında yaygın olarak ELİSA ve PCR yöntemleri kullanılmaktadır.
Hepatit D(HDV):
Yaygın olarak tanısında ELİSA kullanılmaktadır. Ayrıca HDV-RNA’sını saptamak için PCR veya molekülerhibridizasyon teknikleri de kullanıma girmeye başlamıştır.
Hepatit E(HEV):
Antikorların gösterilmesinde ELİSA, HEV RNA’sının gösterilmesinde PCR kullanılmaya başlanmış tekniklerdir.
 

Benzer konular

Top