Hepiniz Fikrine ihtiyacım var!

Katılım
17 Mrt 2009
Mesajlar
3,065
Beğeniler
29
Şehir
Cadilar FAN Klüp
#1
Yarın eşimin doğum günü ama malesef aynı zamanda rahmetli kayınvalidemin ölüm yıldönümü gerçi 30 sene geçmiş üstünden ama yine de....Acaba bu doğum günü kutlanmalımı yoksa kutlamamalımıyız....Ege kutlamak istiyor babamı yemeğe götürelim diye tutturdu..Hayat devam ediyor anne diyor.. .Ben ise çok kararsızım anne bu başka bir şeye benzemez ki...Fikirlerinize ihtiyacım var....Ne yapmalıyız....
 

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,077
Şehir
TÜRKİYE
#3
Üzerinden çok uzun bir zamn geçtiyse bir yemeğin hiç bir sakıncası yok kanaatimce...Ama bu konu da eşinizin hassasiyetine önemli...dediğiniz gibi anne bu başka bir şeye benzemez ....
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,473
Beğeniler
8,992
Takım
GALATASARAY
#7
Doğum gününü hatırladığınızı hissettirin mutlaka. Özel bir kutlama yapmayın hele ki bu kutlamama olayı gelenekselleşmiş ki hiç girmeyin derim. Şahsen ben istemezdim böyle bir durumda.
 
Katılım
17 Mrt 2009
Mesajlar
3,065
Beğeniler
29
Şehir
Cadilar FAN Klüp
#8
30 yıldır ne yaptınız ki?
30 sene ne yapıldığını pek bilmiyorum ama evlendikten sonra doğum gününün olduğunu hep hissettirdim eşime ama tepkisinin ne olduğunu bilmediğim den dolayı hiç bir kutlama girişiminde bulunulmadı kardeşleri ve benim tarafından sadece bir kaç cümleyle geçiştirildi açıkçası ...Çünkü bu konuda çok Nötr rengini pek belli etmiyor.. Bu konuda fazla konuşmak istemiyor sanırım...Ne zaman konu açılsa bir bahaneyle kapatıyorAma oğlu bu geleneği bozucak sanırım...Şimdiye kadar pek farkında değildi ama artık 8 yaşında unutmasın diye takvime işaret koyuyordu aylar önceden...
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#10
Doğum Günü Kutlamak


Bazı çok bilmişler; "Yaş günü, anneler, babalar günü batıdan gelen sapıklıktır" diyorlar. Hem de bunu din adına söylüyorlar. Önce şunu sormak gerek; batıdan gelen her şeye günah denir mi? Dinimiz sadece sadce kafirlerin ibadetlerini ve haram olan adetlerin yapmayı yasaklar. Mubah olan adetlere izin verir. Peygamber efendimizin papaz ayakkabısı ve kolları kısa rum cübbesi giydiği mutabber eserlerde bildirilmektedir.

İkinci olarak doum gününe önem vermeyi Hırııtiyanlar, Müslümanlardan öğrenip,almışlardır. Mevlid, doğum zamanı demektir. Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır. Mevlid gecesinde, Peygamber efendimizin doğduğu için sevinenler affedilir. bu gece, Peygamber aleyhisselamın doğum zamanlarında görülen halleri, mucizeleri okumak, dinlemek çok sevaptır. Kendisi de anlatırdı Eshab-ı kiram da bir yere toplanıp, okurlar ve birbirlerine anlatırlardı.

Yaş günü kutlamak ibadet değil adettir. Bu adet Hıritiyanlardn gelmiş olsa bile, ibadet olmadığı için bir Müslümanın, doğum günü, evlilik yıldönümü, anneler, babalar günü gibi günler tertip etmesinde, yılbaşılarında tebrik kartı yazmasında mahzur yoktur. Günah olmayan böyle adetleri taklit etmek caiz olur. Ancak yaş gününde mum dikmek gibi faydası olmayan adetleri yapmak uygun olmaz.

Peygamber efendimiz, uzun entari giymiş, şalvar ve pantalon giymemiştir. Şalvar giymek adette bidattir. Adette bidat olan şeyi yapmak günah değildir. Uçağa binmek de adette bidattır, günah değildir. Bunun için adet olan yerlerde kafirlerden gelmiş olsa bile, kadınların çarşaf ve erkeklerin pantalon giymeleri günah olmaz. Peygamber efendimiz, bazen Rum, bazen Arap elbisesi giyerdi.

Hakim2in naklettiği "Bir kavme benzeyen onlardandır" hadis-i şerifindeki benzemek, ibadetlerde benzemektir. Kılık kıyafetle ilgili şeyler adettir. Çirkin olmayan adetlerde kafirlere benzemek günh olmaz. İbadetlerde kafirlere benzemek bazı yerlerde mekruh, bazı yerlerde haram, bazı yerlerde küfür olur. Mesela haç takan kafir olur. Fakat kafir gömleği giymek, saç uzatmak günah olmaz. Çünkü bunlar adettir.


KARARI KENDIN VER oku
 

Benzer konular

Top