1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Her nevi hisse senetlerinin kâr payları

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 8 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Her nevi hisse senetlerinin kâr payları

  Hisse senetlerine ödenen kâr payları menkul sermaye olarak kabul edildikleri gibi Sermaye Piyasası Kanununa göre kurulan yatırım fonları katılma belgelerine ödenen kâr payları ile kurucu hisse senetleri ve diğer intifa hisse senetlerine verilen kâr payları, pay sahiplerine hazırlık dönemi için faiz veya başka adlarla verilen her türlü ödemeler de menkul sermaye iradı sayılmaktadır.
  GVK’nın (94/6-b-i) maddesinde kârın sermayeye ilave edilmesinin kâr dağıtımı sayılmayacağı ifade edilmektedir. Ancak vergi idaresi bu hükmün 94’üncü madde için geçerli olduğu, diğer bir deyişle söz konusu hükmün, kârın sermayeye ilavesi halinde bu kâr payları üzerinden 94’üncü madde uyarınca kesinti yapılmayacağını ifade ettiği, dolayısıyla sermayeye ilave edilmiş bulunan kâr paylarının da gerçek kişiler tarafından elde edilmiş sayılacağını ve menkul sermaye iradı olarak vergilendirileceği görüşünü ileri sürmektedir ( 231 Seri sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliği). Bununla birlikte yargı organlarının, madde hükmünün açık olduğu, bu nedenle söz konusu kâr paylarının menkul sermaye iradı olarak vergilendirilemeyeceğine ilişkin kararları bulunduğunu da belirtmek gerekir.
  Bu durum da, vergi yasaları üzerinde bir düzenleme yapılırken yasanın bütünü göz önünde bulundurulmak suretiyle düzenleme yapılmasının gerektiği, aksi halde yapılan düzenlemelerin yasanın bütünlüğünün bozulmasına neden olmakla beraber, madde hükümleri arasında çelişkilerin doğmasına da yol açtığını ortaya koymaktadır.
   

Sayfayı Paylaş