Her yaşın bakımı farklı

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#1
Gençliğimizi uzun yıllar boyunca korumak için doğru ve bilinçli cilt bakımını kesinlikle ihmal etmemek gerekiyor. Hangi yaşta nasıl bir kozmetik ürün tercih etmemiz gerektiği ise pek çoğumuzun kafasında bir soru işareti oluşturuyor. Bu yazıyı yaşınıza uygun kozmetik ürün seçmek için bir anahtar gibi kullanabilirsiniz.

+15
Yanlış ürünle cildinizi kurutmayın

Genç kızların cildi söz konusu olunca akla ilk gelen sorun tabii ki sivilceler ve siyah noktalar. Bunlara fazla yağ salgılanmasının neden olduğu düşünülse de esas sorun cilt yüzeyindeki bakteriler. Tıkalı gözenekler önce okside olarak siyah noktalara sonra da bu bakteriler nedeniyle sivilceye dönüşebilir. Bu nedenle genç kızların dikkat etmesi gereken konuların en başında cilt temizliğine dikkat etmeleri geliyor. Tabii, cildi temiz tutmak demek yanlış ürünlerle cildi kurutmak anlamına gelmemeli.
Yağlı ciltlerin nemlendirici kremlerle daha da yağlı hale geleceğine dair olan inanış da tamamen yanlış.

HATA: Uzmanlara göre genç kızların yaptığı en büyük hata ciltlerindeki fazla yağ salgısından kurtulmak amacıyla sabun ya da cildi kurutan sert temizleyiciler kullanmak. Bu ürünler geçici olarak cildi yağdan arındırıyor gibi görünse de aksine zamanla çok daha fazla yağlanmasına neden olurlar.

TAVSİYE: Genç kızların nemlendirici seçerken hafif ve jel formüllü olanları tercih etmelerinde fayda var. Jel formüllü, hafif kremler cildinize hem nem verecek hem de parlamasını önleyecek.

+25
Cildinizi korumanızın tam zamanı

20 yaşından itibaren cildimiz yaşlanmaya başlıyor. Bunda genetik faktörlerin rolü büyük, ancak hava kirliliği, UV ışınları, stres ve sigara gibi faktörlerin etkisi de unutulmamalı. Olumsuz çevresel faktörler sonucu oluşan serbest radikaller cildin yaşlanmasında büyük rol oynuyor. Serbest radikaller vücudumuzun 100 trilyon hücresine sürekli olarak saldırıyorlar. Yani, cildimizin gençliğini daha uzun süre korumak için onların etkisinden korunmak, yapmamız gereken ilk şey. Cildi serbest radikallerin olumsuz etkilerinden koruyan kremler kullanmak işe yarayabilir. Bunlar antioksidan özellikte ve vitamin içeren kremler. Üzüm çekirdeği flavonları, C ve A vitamini içeren kremlerle cildinizin ışıltısını daha uzun süre koruyabilirsiniz.

HATA: Bu yaşlarda yapılan hata tabii ki cildinizin sıkı ve kırışıksız halinin ömür boyu kalıcı olacağını düşünerek cilt bakımına gereken önemi vermemek. Özellikle sigara içmek ve düzensiz beslenmek cildinizi tehdit edebilir.

TAVSİYE: Tüm uzmanlar cildinizin gençliği uzun süre kalıcı kılabilmeniz için kesinlikle güneşten korunmanız gerektiğini söylüyor ve en iyi anti-aging ürününün bir güneş kremi olduğunu söylüyor.

+45
Bakım ürünleri yetmez tıbbi yardım da şart
Cildinize ne kadar bakarsanız çevresel faktörlerin olumsuz etkisinden ne kadar korunursanız korunun hormonal yaşlanmayı durdurmanız ve bazı değişikliklerin olmasını önlemeniz kaçınılmaz. Kolajen üretiminin azalmasıyla, sıkılık ve dolgunluk kaybı, hormonların etkisiyle ciltte kalınlaşma ve pigment lekeleri 45 yaş ve üzerindekilerin karşılaşacağı başlıca sorunlar. Ve tabii ki gittikçe derinleşen kırışıklar.
Bu yaşlarda kullanmanız gereken kremler zamanın etkisiyle savaşmalı ve öncelikle sıkılık kaybını gidermeli. Cildin üst yüzeyini yenileyen ve bu dönemde kolay kolay atılamayan ölü tabakayı soyan krem ve maskelerden faydalanmak da daha parlak, lekesiz ve canlı bir cilt için gerekli.

HATA: Bu yaşlarda her şeyi bakım ürünlerinden beklememek ve daha genç bir görünüm için uzman tavsiyesi almak gerekiyor. Örneğin menopoz döneminde mutlaka bir doktora başvurmak ve onun tavsiyelerinden faydalanmak şart.

TAVSİYE: Düzenli bir beslenme ve yaşam tarzını benimsemek genç bir görünümün de anahtarı. Spor yapmanın cildin görünümünü olumlu etkilediği bilini-yor. Haftada 3 gün en az 45 dakika düzenli yürüyün.
 

Benzer konular

Top