1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Herşey Bir Kaderdir

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve poLyanna tarafından 3 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. poLyanna

  poLyanna Katılımcı

  Katılım:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  126
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  630
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İyiLer Diyarı :)
  Banka:
  5 ÇTL
  Hz.Ömer (r.a) hicretten 18.yılında bir gurup sahabi ile birlikte Şam'a teftişe gitti. Yolda, Şam yakınlarında "Şerağ" denilen köye vardılar. Burada Şam valisi ve Suriye ordusu komutanı Ebu Ubeyde b. Cerrah (r.a) bazı askeri erkan ile Hz. Ömer'i karşıladı ve Şam'da ciddi bir veba hastalığının yaygın olduğunu haber verdi. Bunun üzerine Hz.Ömer (r.a), "Müfessirlerin imamı" diye bilinen Abdullah b. Abbas (r.a) vasıtasıyla beraberinde bulunan ashab-ı Kiram'ı kıdem sırasına göre istişare için huzuruna çağırdı. Önce ilk hicret eden Mekke'li müslümanları çağırdı. Peşinden Medine'li Ensar'ı çağırdı. Son olarak da Fetihten sonra Medine'ye hicret eden Kureyş'lileri çağırdı. Onlara, Şam'da yaygın bir veba hastalığının bulunduğunu haber verip, oraya gidip gitmeme konusundaki fikirlerini sordu.

  Bazıları, Allah'a tevekkül edip Şam'a gidilmesini söylediler. Bazıları da tehlike ile yüzyüze gelmek için Medine'ye geri dönülmesi görüşünü savundular. Hz. Ömer (r.a) onları huzurundan çıkardı, biraz düşündü ve Medine'ye geri dönme kararını verdi. Bunu onlara bildirdi. Halife'nin Şam'a gelişini hararetle bekleyen Şam valisi Ebu Ubeyde b. Cerrah (r.a) bu karara üzüldü ve Hz. Ömer'e:

  "Allah'ın kaderinden mi kaçıyorsun?" diye sordu. Hz Ömer (r.a):

  "Ey Ebu Ubeyde, keşke bu sözü senden başkası söyleseydi. Evet, biz, Allah'ın kaderinden yine Allah'ın kaderine kaçıyoruz." dedi ve Ebu Ubeyde'ye şunu sordu:

  "Bana söyle bakalım; senin bir gurup deven olsaydı, sen onları bir tarafı otlu, diğer tarafı çorak olan bir derenin hangi tarafında otlatırdın? Eğer sen develerini otlu tarafta güder ve karınlarını doyurursan Allah'ın kaderiyle gütmüş olursun. Aynı şekilde onları derenin çorak tarafında güder ve aç bırakırsan, yine Allah'ın takdiriyle gütmüş olursun. İkisi de kaderdir; fakat sonuçları bir değildir."

  Hz. Ebu Ubeyde (r.a) bu hikmetli cevap karşısında sustu. Hz. Ömer sözünü bitirmek üzere iken, bazı işleri için oradan ayrılmış bulunan Abdurrahman b. Avf (r.a) yanlarına geldi. Meseleyi öğrenince, dedi ki:

  "Benim bu konuda bildiğim bir hadis-i şerif mevcut. Ben Allah Resûlü'nün (s.a.v) şöyle buyurduğunu işittim:

  "Bir yerde veba hastalığının bulunduğunu işittiğinizde oraya girmeyin. Bulunduğunuz yerde veba görülünce de oradan kaçarak başka yere çıkmayın."

  Bu hadisi işiten Hz. Ömer (r.a) kendisinin istişare sonucunda aldığı kararın Resulallah (s.a.v) Efendimizin hükmüne aynen uymasından dolayı Allahu Teala'ya hamd ve sena etti. Gerek hadisin hükmü ve gerekse aldığı karar gereğince Medine-i Münevvere'ye geri döndü.(1)
   
Benzer Konular
 1. Safir
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  827
 2. KıRMıZı
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  891
 3. KıRMıZı

  Herşey Pembe

  KıRMıZı, 9 Ağustos 2010, Paylaşıldığı Yer: Moda
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  1.194
 4. Hazangülü
  Mesaj:
  8
  Görüntüleme:
  13.346
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  605
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş