1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Heykeli dikilen köpek.. Haçiko

Konusu 'Genel' forumundadır ve ~Esinti~ tarafından 6 Mart 2016 başlatılmıştır.

 1. ~Esinti~

  ~Esinti~ Yoğurda sütü bozuk dediler.Gitti ayran oldu

  Katılım:
  15 Kasım 2015
  Mesajlar:
  648
  Beğenileri:
  1.655
  Ödül Puanları:
  3.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Haçiko isimli köpeğin heykeli Tokyo'da Shibuya istasyonununa dikildi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra heykel tahrip oldu unutmadılar yerine 1948'de yenisini diktiler. Haçiko'nun hikâyesi 1987 yılında bir Japon filmine de konu oldu. 70 yıl önce yaşanmış bu köpek hikâyesinin son olarak Hollywood versiyonu çekildi.
  Tokyo Üniversitesi'nde görev yapan Japon profesör Dr. Hidesabura Ueno, 1924 yılında küçük bir köpek yavrusu edindi. Profesör Ueno, köpeğine Japoncada "sekiz tane" anlamına gelen Haçiko adını koydu.

  Safkan akita cinsi beyaz bir erkek olan Haçiko, her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya yürüyen sahibine eşlik etti. Metronun dış kapısına kadar getirdiği sahibini uğurladıktan sonra da eve döndü.

  Profesör bir akşam üniversite dönüşünde metronun çıkışında Haçiko'yu kendisini beklerken gördü ve çok şaşırdı. Bu akıllı köpek sahibinin eve dönüş saatlerini hesaplayarak ve aynı yolu kullanacağını düşünerek metronun önüne gitmişti.
  Ondan sonraki bir yıl boyunca, Haçiko her sabah sahibini metroya kadar götürdü, her akşam iş çıkışında da metronun önünde karşıladı. Hiç saatini şaşırmadı.

  Ama bir akşam profesör metrodan çıkmadı. Haçiko gözleri metronun kapısında gece boyunca bekledi. Bir sonraki akşam profesör yine yoktu. Üçüncü akşam metrodan yine çıkmadı. Üniversite'de kalp krizi geçirip ölmüştü profesör...

  Haçiko her akşam sahibim metrodan çıkar diye inatla bekledi. Haftalar, aylar boyunca her akşam Tokyo metrosunun Shibuya istasyonu'nun kapısına gitti. Haçiko tam 9 yıl boyunca sahibinin gelmesini bekledi. 11 yaşındayken metronun kapısında öldü.
  insan hayvan ilişkisinin sembolü olarak Tokyo'nun en önemli buluşma merkezlerinden biri olan Shibuya istasyonu'nun o kapısına Haçiko adlı köpeğin heykelini diktiler.

  Shibuya istasyonu'nun o kapısı da Haçiko çıkışı olarak anılıyor.

  Her yıl Haçiko'nun ölüm yıldönümü olan 8 Mart'da da birçok hayvansever h
   
  kinganka, _nehir_, SAHRA_BUSE ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.165
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.630
 3. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  579
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  4.906
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş