Hibrid Smart Türkiye'de

Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,385
Beğeniler
38
Şehir
B!L€C€G!M
#1

Daimler'in 1998 yılında tanıttığı ve 2007 yılında yenilediği iki kişilik şehir otomobili Smart Fortwo, pazara sunulduğu günden beri küçük ölçüleri, sunduğu etkin güvenlik önlemleri ve işlevselliği ile kısa sürede bir yaşam tarzının sembolü, sıradışı ve yeniliklere açık insanların tercih ettikleri bir otomobil haline geldi.


Yeni Smart Fortwo Coupé ise, smart'ın yenilikçi konsepti, sürdürülebilir ve ileri görüşlü teknolojisine paralel olarak, artık çok daha iyi bir çevre dostu olması ve günümüze uyarlanmış fonksiyonelliği ile ön plana çıkıyor ve mikro hibrit teknolojisini pazara sunuyor. Mikro hibrit teknolojisi ile yeni Smart, bir otomobilin ne kadar ekonomik ve çevre dostu olabileceğini gösteriyor. Bu akıllı ve etkili teknoloji, Smart'a otomatik start/stop fonksiyonu olarak yansıyor.


Start/stop fonksiyonu, sürücü fren yaptığında ve aracın hızı 8 km/saat'in altına düştüğünde, aracın motorunu otomatik olarak durduruyor ve o anda yakıt tasarrufu başlıyor. Sürücü fren pedalından ayağını çektiği anda ise motor hiç vakit kaybetmeden yeniden çalışıyor. Böylelikle yolculuk performansdan ve konfordan ödün vermeden trafik durumuna göre şehiriçi trafiğinde % 20' ye, ortalamada ise % 8' e kadar d
aha az yakıt tüketimi sağlayarak devam ediyor. Daha düşük yakıt tüketimi daha düşük CO2 emisyonuna sebep oluyor ve CO2 emisyonu 103 g/km' ye kadar düşüyor. Start/stop fonksiyonunu kullanmak istemeyen sürücü, sistemi bir düğme ile devre dışı bırakabiliyor.


2,7 metrelik uzunluğu ve 1,5 metrelik eniyle smart fortwo coupé, büyük şehirlerdeki park problemine de meydan okuyor. Otomobilde hayat tarzını yansıtarak bir simge haline gelen ve başlı başına bir sınıf oluşturan smart, yeni, genç ve modern tasarımı ile hareketlilik, sorumluluk ve çevre uyumu kavramlarını birleştiriyor.


Mercedes Otomobil Grubu'nun yüksek emniyet standartlarına paralel olarak smart fortwo coupé de aktif ve pasif güvenlik önlemleri sayesinde güvenlik açısından sedanları aratmıyor. Trafik kazalarında emniyet kemerinden sonra hayat kurtarmada ikinci sırada yeralan ve diğer üreticilerin bu segmentte opsiyonel olarak sunduğu ESP (elektronik denge programı), Smart Fortwo' da standart donanım kapsamında sunuluyor. ESP, hidrolik fren destek sistemi, diferansiyel kilidi, ABS ve elektronik fren dağıtıcısı fonksiyonlarını içeriyor.


Smart fortwo, hava yastıkları, aktif gergili ve gergi gücü sınırlandırıcılı emniyet kemerleri, geliştirilmiş tridion güvenlik hücresi, dayanıklı polikarbon panoramik tavan ve yan havayastıkları ile donatılıyor.
Smart Fortwo Coupé, € 15.750 fiyatıyla satışa sunuluyor.
 

Benzer konular

Top