Hipertansiyonda Hemşirelik bakımı

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Suskun tarafından 14 Kasım 2009 başlatılmıştır.

      
 1. Suskun

  Suskun V.I.P Vip Üye

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  23.269
  Beğenileri:
  189
  Ödül Puanları:
  5.730
  Yer:
  Türkiye
  Hipertansiyonda Hemşirelik bakımı

  Tıbbi Tedavi
  Hipertansiyon sekonder ise buna yol açan nedenin tedavisi gerekir. Esansiyel hipertansiyonda ise tedavi üç aşamalıdır.

  Diyet: sistolik tip hipertansiyonda diyette sodyum kısıtlamasının yanı sıra kalori de azaltılır. Hayvansal yağlar kısıtlanır. Hasta sigara içmemelidir.

  Antihipertansit ve diüretik ilaçlar: reserpin metil dopa aldomet gibi antihipertansiflerin yanı sıra tiyazid grubu diüretikler aldosteron kalsiyum antagonistleri ve furosemid kullanılabilir. Beta reseptör blokerleri ise kalp atımlarını ve kardiyak out-put’u azaltarak tansiyonu düşürürler.

  Hemşirelik Bakımı
  Hipertansiyonu olan hastanın bakım ve bilgi gereksinimi şöyle özetlenebilir;
  Çevresel stres ve anksiyetesini azaltma yöntemlerine ilişkin bilgi gereksinimi
  Diyetine ilişkin bilgi gereksinimi Tıbbi tedavisine ilişkin bilgi gereksinimi Uygun aktivitenin önerilmesi

  Tansiyon ölçebilmeyi öğrenme
  Bu gereksinimler doğrultusunda hastaya çevresel stresten korunma ve anksiyetesini azaltma yöntemlerine ilişkin bilgi verilir. Gevşeme teknikleri öğretilir.

  Diyet kısıtlılığı varsa bunun önemi üzerinde durulur. Hayvansal katı yağların olumsuz etkilerinden söz edilir.

  İlaçların düzenli kullanılmasının gerekliliği üzerinde durulur. Tansiyonu düştüğü zamanlarda da ilaçlarını almaya devam etmesi gerektiği anlatılır.
  Bunların yanı sıra hastanın hareketsiz kalmaması ve yorucu olmayan bir aktiviteyi düzenli yapmasının önemi üzerinde durulur örneğin düz yolda yürümek gibi.
  Hasta günde üç kez kendi tansiyonunu ölçüp kaydetmelidir. Hastaya kendi tansiyonunu nasıl ölçeceği öğretilmeli sonuçlarını bir yere kaydetmesi gerektiği anlatılmalıdır.


  Hipertansiyonu olan hastanın Hemşirelik Bakım Planı

  HEMŞİRELİK TANISI AMAÇ UYGULAMA
  Tedavi rejimi ve hastalığın kontrolü süreci ile ilişkili bilgi eksikliği Bilgi sahibi olmasını sağlamak " Sigara içiyorsa bırakması gerektiğini açıklamak " Fazla kilosu varsa kilo vermesi gerektiği anlatılmalı " Alkol tüketimi varsa azaltmasını yada bırakması gerektiği anlatılmalı " Diyet düzenlemesi yapılmalı tuzun kısıtlanması sebze meyve ağırlıklı beslenmesi gerektiği anlatılmalı katı yerine sıvı yağı tercih etmesi gerektiği anlatılmalı " Düzenli egzersiz programı yapmasının yararı anlatılmalı ve egzersize teşvik edilmeli
   

Sayfayı Paylaş