1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Hipoglisemi Nedir ?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve ~meLek~ tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. ~meLek~

  ~meLek~ GalataSaray'ım

  Katılım:
  15 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenileri:
  191
  Ödül Puanları:
  3.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci (:
  Yer:
  Napcan geLcenmi ki?
  Banka:
  168 ÇTL
  Çok aç olduğunuzda ya da az yemekle çok egzersiz yaptığınızda kan şekerinizin düşmesi sonucu bazı semptomlar hissedebilirsiniz. Bu hepimize zaman zaman olur. Bu durumu düzeltmek de gerçek bir sıkıntınız yoksa son derece kolaydır ve endişe etmeye gerek yoktur.

  Fakat düşük kan şekeri ya da diğer adıyla hipoglisemi sürekli yaşanan bir problem de olabilmektedir.
  Şeker hastası olmayan kişilerde hipoglisemiye neler neden olabilir?

  Kan şekerinde sürekli yaşanan problemlerin nedenleri şunlar olabilir;

  Karaciğer böbrek ya da pankreastaki hastalıklar
  Metabolik problemler
  Bazı ilaçlar
  Alkol kullanımı
  Mide ameliyatları

  Semptomları nelerdir?

  Semptomlar kan şekeri seviyesinin nasıl düştüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedirler.

  Hafif hipoglisemi: Kendinizi çok aç hissedebilir ve kusma ihtiyacı duyabilirsiniz. Ayrıca kendinizi gergin hissedebilirsiniz. Kalbiniz daha hızlı çarpabilir ve terleyebilirsiniz. Ya da cildiniz buz kesebilir.

  Orta şiddetli hipoglisemi: Çoğu zaman kişinin çabuk öfkelenmesine gergin olmasına korku duymasına ya da aklının karışmasına neden olur. Görüş bulanıklaşabilir ve kişi kendini dengesi hissedip yürümekte zorlanabilir.

  Şiddetli hipoglisemi: Kişinin bayılmasına neden olabilir. Kişi nöbet geçirebilir hatta komaya girebilir ya da sonucunda hayatını kaybedebilir.

  Eğer gece vakti hipoglisemi yaşıyorsanız yorgun ve baş ağrılarıyla uyanabilirsiniz. Ayrıca kabus görebilirsiniz. Ya da çok terlersiniz ve uyandığınızda çarşaflarınız terden ıslanmış olabilir.
  Hipoglisemi teşhisi nasıl konulur?

  Hipoglisemi tanısını koymak için doktorunuz size bazı fiziksel testler uygular ve sağlığınız ve medikal geçmişiniz hakkında sorular sorar. Kan şekeri seviyenize bakmak için testler uygular.

  Nasıl tedavi edilir?

  Ani bir hipoglisemi nöbetini yemek yiyerek ya da şekerli bir şeyler içerek geçirebilirsiniz. Mesela; meyve suyu kola süt kuru üzüm ve şeker bu durumda size iyi gelecektir.

  Fakat eğer hipogliseminiz daha uzun soluklu bir sağlık probleminden kaynaklanıyorsa bu hastalıktan kurtulmak için tedavi olmanız gerekir. Ayrıca düşük kan şekerini önlemek için bazı davranışlara dikkat edebilirsiniz. Mesela doktorunuzla beslenme şeklinizi ilaçlarınızı ya da egzersiz alışkanlıklarınızı nasıl değiştirmeniz gerektiği hakkında konuşabilir ve ondan yardım alabilirsiniz.

  Acil bir durumda ne yapmalı?


  Eğer orta şiddetli hipoglisemizi hemen tedavi ettirmezseniz bu şiddetli hipoglisemiye dönüşebilir. Eğer şiddetli glisemi yaşar ve bayılırsanız yanınızdaki kişinin derhal ambulansı (112) araması gerekir.

  Eğer böyle bir problem yaşıyorsanız ailenize ve etrafınızdakilere durumunuza anlatmanız ve öyle bir anda nasıl davranmaları gerektiğini öğretmeniz iyi olacaktır.
   

Sayfayı Paylaş