HIV'e Karşı Dezenfeksiyon Yolları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
HIV'e Karşı Dezenfeksiyon Yolları

Çağın bu en tehlikeli bulaşıcı etkeni aslında oldukça dayanıksız bir virüstür. Enfekte vücut sıvılarından eşyayı temizlemek için yalnızca yıkamak bile oldukça yeterli bir yol. Sabun da virüsün eşyaya tutunmasını büyük ölçüde en gelleyen bir madde Güvencede olmak, sağ lıklı kalabilmek için gereken temizlik kuralların dan bu bölümde sözedeceğiz.

Virüsün vücut dışında bir laboratuarda gün boyunca yaşatılabildiği doğru mu?

Evet. Paris Üniversitesi'ndeki Pasteur Labora tuarında bilim adamları virüs için ideal olan steril şartları deney tüpünde sağlayarak bunu gerçekleştirmişlerdir. Bu deney günlük hayatta steril şartların var olması sözkonusu olamaya cağından geçerli kabul edilemez. AİDS'in dün yaya yayılışı ve bulaşma tehlikesi açısından bu deneyin açıklayıcı bir özelliği yoktur.

AİDS mikrobuna etkili dezenfeksiyon maddeleri nelerdir?

Temelde klor ve alkol içeren bütün dezenfek siyon maddeleri Özel olarak: Hipoklorit çözeltileri: Çamaşır suları, klor içe ren ev temizlik maddeleri, formaldehit, propil-ve izopropil alkol, etilalkol AİDS virüsüne karşı düşük konsantrasyonlarda bile etkilidir. Hidro jen peroksit ve lizol de aynı etkiye sahiptir. Eczanelerden bu maddeleri kapsayan ürünle rin adları öğrenilebilir. Diğer pek çok kimyasal dezenfeksiyon maddelerinin de AİDS virüsüne karşı etkili olduğu söylenebilir.

AİDS virüsü hangi ısılarda zarar görmeden yaşayabilir?

Pek çok kapsamlı araştırma AİDS virüsünün 56 derecenin üzerinde hemen öldüğünü gös termiştir. Hücreden zengin bir materyal değilse iki dakika içinde, hücreden zengin bir ma teryal ise 10 ila 30 dakikalık süre sonunda is tenilen sonuca ulaşılır.

Hangi dezenfeksiyon maddeleri etki sizdir?

Genelde kullanılan deyimiyle deterjanlar. Etki siz olduğundan kuşku duyduğunuz dezenfek tan maddeler için eczacınıza danışınız.

AİDS virüsleri UV (ultra viole) ışınla ması ile öldürülebilir mi?

Yapılan bir araştırmada AİDS virüsünün öldürülebilmesi için kullanılması gereken UV dozu nun normal kullanımdaki dozdan çok daha fazla olması gerektiğini göstermiştir. Araştır malar sona erdirilmemiştir. Yine de alışılmış dozda bir UV ışınlamasının araç ve gereçleri sterilize ve dezenfekte etmeye yetmeyeceği düşünülmelidir.
 
Top