1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Homeopati Tedavisi

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 29 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Etiketler:
 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.340
  Beğenileri:
  8.754
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.817 ÇTL
  Alternatif Tıp, bilimsel tıbbın dışında canlıların sağlığa kavuşturulmaları için uygulanan bir çok metodun tümüne verilen isimdir. Buna aynı zamanda Yumuşak Tıp --Soft Medicine-- veya Paralel Tıp adı da verilir. Bugünkü verilere göre 145 çeşit uğraşı alanı vardır. Ancak bunlardan en çok uygulanan veya en iyi sonuçlar verenlerden bir kaçı;

  Homeopati
  Ayur-Veda
  Reflekso - Terapi (Auriculo, Therapie - Do-In)
  Aroma Terapi
  FitoTerapi
  Gemmo Terapi
  Hidro Terapi
  Flöra Terapi (Bach Therapy)
  Akupunktur
  Osteopati
  Colour Terapi
  Voll Tekniği
  Mora - Terapi ...
  dir.​

  Homeopathie... Homeopathy ... Homeopati... Yunanca Homos = benzer, Pathos = acı, çekilen acı, azap kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. 1800'lü yıllarda Dr. Samuel Hahnemann tarafından ortaya atılmış, tanımlanmış ve uygulanmıştır.

  Genelde Tıp biliminin kısaca tanımlamasını yaparsak; Hipokrat'tan beri üç ana tema işlenmektedir. Bunlar;

  Natura Medicatrix dediğimiz otonom - kendi başına biyolojik sistemler kanunu.

  Allopathie - Zıtlıklar kanunu; bilinen tıp (katı tıp, ortodoks tıp) hastalığın zıttı olan maddeyi bünyeye vererek yapılan tedavi yöntemi.

  Homeopathie - Benzerlikler kanunu, sistemi, yöntemidir.

  Dolayısıyla homeopati "Similia Similibus Curentur" yani, sağlam ve sağlıklı insanda herhangi bir hastalık veya dengesizlik meydana getirerek, bir veya birkaç bulguları ortaya çıkartan doğal madde veya maddelerin, aynı bulguları taşıyan sağlıksız insana veya hayvana belli yöntemlerle sulandırılarak ve dinamize edilerek verilmesi sonucu canlının sağlığına kavuşturulması prensibine dayanır. Yani daha basit olarak, sağlam bir canlıda hastalığı meydana getiren doğal madde, aynı tip hastalığa sahip canlıda hastalığı ortadan kaldırır.

  Homeopati hastalığı değil, hastayı tedavi eder. Çünkü hastanın genel sağlık dengesi yerine konduğunda vücut kendi kendisini çok daha rahat tamir ve tedavi edebilir. Vücut çok büyük bir fabrikadır diyebiliriz. Dolayısıyla bu sisteme dengeler yöntemi veya tahtıravalli de denebilir. Homeopati, cerrahi müdahale gerektirmeyen, geriye dönüşümü olan (geriye dönüş, yani iyileşme şansı kalmamış vak'alar hariç) vak'alarda tıbbın bütün dallarında kullanılır.

  Homeopatinin uygulanması ise şöyledir;
  2500 doğal maddenin, değişik yani farklı sulandırmalardaki solüsyonlarının, farklı saat ve / veya gün aralıklarında hastaya verilmesi şeklindedir. Homeopatinin en önemli öğesi olan teşhis -tanımlama- dan sonra solüsyonların hazırlanış şekli önemlidir. Maddeler ondalık veya yüzdelik birimler olarak sulandırılır. Ayrıca vak'aya göre, hazırlanan preparatların sonsuza kadar sulandırılma ve dinamize edilebilme olanağı vardır. Düşük dozlar fizik katmanlarda etkirken, yüksek dozlar psikolojik katmanlara etkirler.

  Her tıp dalında olduğu gibi homeopatinin en önemli öğesi teşhis, yani problemi tanımlamadır. Homeopatik teşhis - tanımlama;

  1. Kişinin yapısına - Constitution (carbonique, fluorique, phosforique)

  2. Kişinin o anda bulunduğu durumuna ki, buna DİATHESE denir, (psore-uyuz tipli, Sycose - gonokoksik tip, lueuse - frengili tip, tuberculinique - verem tipli) olarak tanımlanır ve o andaki bulguların önemine göre tanı konur. Modern homeopatide daha doğru tanı için kan testleri yapılmaktadır. Bir grup homeopata göre en son bulgu, en önemli teşhis öğesidir. Teşhis sorgulaması oldukça uzun ve zaman alan bir çalışmadır. Kişinin yaşamı, iş hayatı, aile düzeni, alışkanlıkları (iyi ve kötü), sosyal ilişkileri, hatta gerekirse özel yaşamının ayrıntılarına kadar hasta sorgulanarak bulguların açığa çıkarılmasına çaba gösterilir. Çok kabaca örnek verilmesi gerekirse; kişinin avucunun sıcak kuru - sıcak nemli - soğuk kuru - soğuk nemli olması, bize hastanın o andaki durumu (diathese) hakkında bilgi ve bulgu verir. Böylece bu dört gruptan biri seçilerek durumla ilgili preparatlar kullanılır.

  Ortodoks tıpta sıklıkla rastladığımız "tedaviye cevap alamadık" tanımlaması biz alternatif tıpçılar tarafından "BLOKAJ" var diye güncelleştirilir. Kişide oluşan bir enerji blokajı gerek homeopatik, gerekse alopatik ilaçların kullanılmalarına engel olur. Dolayısıyla böyle bir durum var ise önce bu blokajın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu işlem OSTEOPATİK MANÜPLASYON, FACIA TERAPİ veya BİO - ENERJETİK + COLOUR TERAPİ uygulamaları ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Muhakkak ki %100 bir başarıdan söz edemeyiz, çünki hastalığı ile beraber yaşamayı ve de ondan kurtulmamak için her türlü çabayı gösteren birçok kişi vardır.
  Böyle vak'alarda maalesef başarıdan söz etmek mümkün değildir. Bunun dışında %90-95'lere varan başarıdan rahatlıkla konuşabiliriz.

  İstatistik bilgilere gelince; son yıllarda batıda tam anlamıyla istatistiksel çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda 13 Avrupa ülkesinde ciddi cemiyetler ve de eğitim kurumları vardır.

  Tıp varken alternatif tıbbın yeniden alevlenmesini şöyle açıklayabiliriz;

  1. Aktüel kullanılan ilaçlar sentetik ve kimyasal bazlı olup, hepsi olmasa bile büyük çoğunluğu toksik tesirli olduğu için.

  2. Bu tür, yani allopatik ilaçların, alternatif tıp preparatlarına göre çok daha pahalı olması gibi...

  Dr. Mehmet Gürsel
   
  KıRMıZı bunu beğendi.
Benzer Konular
 1. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  850
 2. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  645
 3. eCeL
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  598
 4. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  669
 5. dderya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  619
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş