1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Horasan Aşağıtahirhoca Köyü

Konusu 'İl İl Türkiye' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 20 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.237
  Beğenileri:
  4.867
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.857 ÇTL
  Köyün ismi köyü kuran gazi olan Celal'in ismidir. İlk ismi Gazitahir olan köyün adı sonradan Kadıcelal olarak değiştirilmiştir. Köy sakinleri köyleri için eski dönemde Kuluç ismini kullanmışlardır. Köyü kuranlar Şanlıurfa Siverek Mızar köyünden gelen KARAKEÇİLİ aşiretinden gelen ailelerdir. Ceraplı kolundan gelen bu aileler yörenin Türkleşip İslamlaşmasını sağlamıştır. Osmanlı'yı kuran bu KAYI boyundan Karakeçililer Uluyörük olarak da anılmış Süleyman Şahla Şanlıurfa Karacadağ bölgesine yerleşmişler ve buradan Türkiye'nin dört bir yanına dağılmışlardır. Elazığ yöresinde de onlarca Karakeçili aşiretine mensup köyler mevcuttur. Kürtçe konuşmaya Şanlıurfaurfa yöresinde başlayan Karakeçililer özlerinin Oğuz ve Osmanlı olduğunu unutmadılar. Dillerini Kürtçe kullanmaya başlasalar da TÜRKMEN OĞUZ olduklarını hep bildiler. Bugün Şanlıurfa başta olmak üzere tüm Karakeçililer, KARAKEÇİLİ TÜRKMEN şenlikleriyle kimliklerini ve kültürlerini yaşatmaktadırlar. Karakeçililer 66 boydur. Karakeçililere bazı Kürt aşiretleri Kürtçe ve Arapça isimlerle bu obaları ansalarda Karakeçililer asalet gözeten bir aşiret oldukları için karışmamışlardır. Günümüzde dahi kendi içlerinde evlenmişlerdir. Farklı aşiretlerle kız alıp vermemişlerdir. Doğudaki Karakeçili boyları Binkasım, Muska, Baleki, Cerabi, Amini, Kadıyan, Andari, Gökçe, Torun, Şeyhli, Tosbağlı, Albayramlı, Simsorlu, Azizbeyli, Şerefli ve Gündoğdu kolları mevcuttur. Baskil'in Konalga, Karoğlu, Emirhan, Karakaş, Koçyolu ve Beşbölük köylerine yerleştirilmişlerdir. Elazığ'ın merkeze bağlı Sefolar başta olmak üzere 27 Karakeçili köyü iskan edilmiştir. Ağın'ın Saraycık köyü ve Sivrice ilçesinin Yedikardeş, Cafolar, Haftasar, Soğuksu, Kösebayır, Gözeli ve Mercumut köylerine de Karakeçili Türkmenleri iskan edilmişlerdir. Bu Mamurat-ül Aziz iskanı Osmanlı dönemindeki arşiv kayıtlarında mevcuttur. Ayrıca Karakoçan yerlileri, Palu'nun seydilli köyü de tamamen Karakeçililerden oluşmuştur. Bingöl Simsor ve Elazığ'ın Karasaz köyündeki ve Ankara Karaşar'daki Karakeçililer tamamen Alevi Bektaşi geleneklerini sürdürmüşlerdir.
  Kültür KARAKEÇİLİ TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.
  Coğrafya Erzurum iline 85 km, Horasan ilçesine 2 km uzaklıktadır.

  İklim Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 395
  1997 355

  Ekonomi Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Abdurrahim Kaya
  1999 - Avni Kaya
  1994 - Ani Kaya
  1989 - Avni kaya
  1984
  Altyapı bilgileri Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
   
Benzer Konular
 1. Çirkin Kral
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.922
 2. BIYIKLI
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.085
 3. PİNKY
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  704
 4. kelebek
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  938
 5. CeBuR

  koyu yeşil

  CeBuR, 9 Temmuz 2011, Paylaşıldığı Yer: Fıkra
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  561
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş