Hükümetten yeni KDV indirimleri

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,859
Beğeniler
136
#1
Başbakan Erdoğan 5 maddeden oluşan yeni vergi indirimi paketini açıkladı.AK Parti Hükümeti'nin iç piyasadaki ekonomik durgunluğu hareketlendirmek için uyguladığı KDV ve ÖTV indirimlerine yenileri eklendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Çankırı mitinginde 5. ekonomik tedbir paketinin ayrıntılarını açıkladı.

Erdoğan Bina ve iş yerlerinin satışında, mobilya sektöründe ve blgisayarlardaki KDV oranlarını düşürdüklerini söyledi.

İşte Erdoğan'ın KDV indirimlerine ilişkin verdiği bilgiler:

1-) Mobilya sektöründe KDV 3 ay için %18'den %8'e iniyor

2-) Bilgisayar ve elektronik eşyada KDV %18'den %8'e iniyor

3-) Kobilerin kullandığı makinaların KDV'leri %8'e inecek

4-) Bina ve işyerlerinden alınan KDV %18'den %8'e iniyor.

5-) Tapu harçları binde 5'e iniyor.

İşte Erdoğan'ın açıklamaları:

* Bildiğiniz gibi, inşaat sektöründe talebin canlandırılmasına ve stokların eritilmesine yönelik olarak geçtiğimiz günlerde konutlarda yüzde 18 olan KDV'yi, 150 metrekarenin üzerinde olanlarda- 150 metrekarenin altında olanlar zaten yüzde 1- 3 ay süreyle yüzde 8'e sindirdik. Bu fırsatı kaçırmayın.

* Bu defa da bina ve bağımsız bölüm şeklindeki iş yerlerinin satışından alınan KDV'yi, 3 ay süreyle yüzde 8'e indiriyoruz.

* Ayrıca konut, iş yeri ve diğer gayrimenkullerin satışında alıcı ve satıcının her birinde ayrı ayrı binde 15 olarak alınan tapu harcını, 3 ay süreyle binde 5'e indiriyoruz. Böylece hem tapu işlemlerinin gerçek bedelleri üzerinde kaydedilmek suretiyle kayıtlı ekonomiye geçişi teşvik etmiş hem de inşaat sektörünün canlanmasına katkı sağlıyoruz.

* Özellikle yeni ev kuranlar veya evindeki eşyalarını değiştirmek isteyenler için, talebin canlandırılması ve stokların eritilmesi amacıyla mobilya sektöründe her türlü ev ve ofis mobilyalarında alınan yüzde 18 KDV'yi, 3 ay süreyle yüzde 8'e indiriyoruz.

* Hem talebi canlandırmak ve stokları eritmek hem de gençlerimizin bilişim çağından en geniş şekilde yararlanması için bilgisayar, bilişim ve büro makinelerinden alınan yüzde 18 KDV'yi, yine 3 ay süreyle yüzde 8'e indiriyoruz.

* Tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinde kullanılan bazı makinelerinden alınan KDV'yi geçen yıl yüzde 18'den yüzde 8'e indirmiştik. Şimdi de yatırım ve üretimi canlandırmak için özellikle KOBİ'lerini kullandığı bazı sanayi ve iş makinelerinden alınan yüzde 18'lik KDV'yi yüzde 8'e indiriyoruz. Bu tedbirlerin ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.''

* Erdoğan, yeni tedbirlerle, krizin sinyallerini aldığı andan itibaren uygulamaya koydukları tedbir sayısının 53 olduğuna işaret ederek, ''Gerektikçe yeni tedbirleri cesaretle almaya ve uygulamaya devam edeceğiz'' dedi.
 

Benzer konular

Top