Hürriyet Okur Temsilcisi Yılmaz Özdil'i Uyardı

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,718
Beğeniler
8,981
Takım
GALATASARAY
#1
Hürriyet'in yeni okur temsilcisi Bildirici, ilk yazısında, Ahmet Türk'e saldırıyı haklılaştırmaya çalışan Yılmaz Özdil'e Hürriyet yayın ilkelerini anımsattı: "Şiddeti, zorbalığı özendirici, kışkırtıcı, nefret ve düşmanlığı körükleyici yayından kaçınılır."

Hürriyet gazetesinin yeni okur temsilcisi Faruk Bildirici, bugünkü ilk yazısında, gazetenin yazarı Yılmaz Özdil'i eleştirdi.

Bildirici, gazetenin 30. sayfasındaki bölümde, Ahmet Türk'e yumruklu saldırıyı yazısıyla haklılaştırmaya çalışan Özdil'e "Hürriyet yayın ilkelerini" anımsattı.
Özdil'in 14 Nisan tarihli yazısındaki "Açın gazetelerin İnternet sayfalarını, bu haberin altına yapılan yorumları okuyun... Yumruğunu 'adaletin tokmağı' yerine koyup, Ahmet Türk'ün burnuna inen kişi, bu ülkede pek çok kişinin duygularına tercüman oldu" cümlesini alıntılayan ve yazıyı eleştiren iki okur tepkisine yer veren Bildirici, şöyle yazdı:

"Keşke... Maalesef"

"Keşke Özdil bu satırların ardından o yumruğu onaylamadığını belirten ve şiddeti eleştiren bir ifade kullansaydı. Bu şekliyle bir onay havası doğuyor maalesef.

"Hatırlatayım, Doğan medya Grubu Yayın İlkeleri'nin 17. maddesi özetle şöyle: 'Şiddet ve zorbalığı özendirici veya kışkırtıcı, çocukları olumsuz yönde etkileyici, bireyler, topluluklar ve uluslararasında nefret ve düşmanlığı körükleyici yayın yapmaktan kaçınılır.'"

"Yayın ilkeleri yazarı bağlar"

Bildirici "Yayın ilkeleri yazarı bağlar" başlıklı yazısında, "Elbette yazarlar düşüncelerini özgürce yazmalıdır. Ancak gazetecilik meslek ilkeleri yazarları da bağlar. Tıpkı haberlerde olduğu gibi, yazarlar da hakaret, aşağılama, ayrımcılık ve şiddeti özendirme gibi unsurlara yazılarında yer vermemelidir" dedi.

Özdil'i bianet'in görüştüğü Milliyet gazetesi okur temsilcisi Derya Sazak da eleştirmiş, Diyarbakır Barosu'ndan 50'ye yakın avukat "suçu ve suçluyu övmek", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlamalarıyla Özdil hakkında dava açılmasın istemişti.
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,718
Beğeniler
8,981
Takım
GALATASARAY
#2
Bugünlerde pkk ve destekçileri aleyhine ağzınızı açtığınızda birileri tarafından anında suçlanırsınız. Kendi ülkemizde getirildiğimiz şu duruma bakım... Bölünmenin bütün açık oturumlarda rahatlıkla telaffuz edildiği ve hatta bunun yöntemlerinin bile konuşulabildiği bir duruma getirdiler bizi. Nereye varacak bunun sonu bakalım.
 

Benzer konular

Top