1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Hz.Mevlana'nın Namaz değerlendirmesi

Konusu 'Namazlar' forumundadır ve Suskun tarafından 31 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Hz.Mevlana'nın Namaz değerlendirmesi​  Gönül ustası Hazret-i Mevlânâ, insanı ilâhî huzura ulaştıran tekbir, kıyam, rükû, secde, selam ve dua gibi namaz rükünlerine oldukça düşündürücü mânâlar kazandırır.

  Namaza tekbirle girmek, ;İlâhî, biz senin huzurunda kurban oldukr demektir. [Tekbir getirerek kurban kesildiği gibi, tekbirle namaza başlamak da Allahım, canımız sana feda olsunr; anlamındadır.]


  Namazda kıyama durmak, Allahrın huzurunda kıyametteki muhasebeyi hatırlatır. Kul, biraz sonra hakkıyla yerine getiremediği kulluğundan ve işlediği günahlardan dolayı, utancından ayakta durmaya dermanı kalmaz, rükûra eğilir.

  Başı rükûda iken Hakkın suallerine cevap ver diye İlâhî ferman gelir. Kul, rükûdan başını mahcup olarak kaldırır. Ayakta duramaz, yüz üstü secdeye kapanır.

  Tekrar ona ;Secdeden başını kaldır! Yapmış olduklarından haber ver diye ferman gelir. O, yine mahcup bir halde başını kaldırırsa da, tekrar yüzüstüne kapanır.  O ağır yükün tesirinden dizleri üstüne çöker. Sağa selam verir; peygamberler ve melekler tarafına bakar, onlardan şefaat talep eder. Onlar derler: r0;Çare ve yardım günü geçti. Çare, ancak dünyada olabilirdi. Orada salih amellerde bulunmadınız, o günler gitti.


  Sola selam verir; akraba ve yakınlarının tarafına bakar. Onlardan da bir fayda göremez.

  Herkesten ümidini kesince, dua için iki elini kaldırır.Ya Rabbi, herkesten ümidimi kestim. Kuluna melce ancak Sensin. Senin rahmet ve mağfiretine sınır yoktur.
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  15.541
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  21.489
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.097
 4. Suskun
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  21.478
 5. aslann
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  1.444
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş