İdam'ın geri getirilmesi tartışılıyor

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
4,357
Beğeniler
33
Şehir
En sevdiğimin yanından :=)
#1
24 şehit bütün algıları değiştirdi. AK Parti'de idam konusu ciddi şekilde tartışılıyor. Adi suçlara değil ama terör suçluları için getirilecek idam Öcalan'ı da kapsayacak mı?Yenişafak gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşe yazısında 'idam' konusunun AK Parti genel merkezinde ciddi şekilde yeniden tartışıldığını yazdı..

Selvi'nin konuyla ilgili yazısı:

24 şehit verdiğimiz Çukurca saldırısı bir dönüm noktası oldu adeta. MİT-PKK görüşmesini dahi büyük bir olgunlukla karşılayabilen toplum, 24 şehit haberiyle vurgun yemiş bir sarsıldı.

Çukurca algılarımızı değiştirdi.

Terör bitecekse, kanın akması duracaksa PKK ile de görüşülebilir diyenlerin, şimdi zamanı değil ama Türkiye normalleştiği taktirde Öcalan'ın durumu dahi yeniden ele alınabilir tezine itiraz etmeyenlerin dahi kimyası bozuldu.

Öyle bir dip dalga olarak vurdu ki terör, katarakt ameliyatı geçiren toplumun gözlerindeki bantlar açıldı, gerçeklerle yüz yüze kalması sağlandı.

Çukurca bir milat oldu.

AK Parti Genel Merkezi de dahil olmak üzere ciddi zeminlerde, idam cezasının geri getirilmesi tartışılmaya başlandı.

Adi suçlara değil ama örgütlü terör suçlarına idam cezasının getirilmesini savunanların oranı artıyor.

İdam cezasının geri getirilmesi Türkiye'nin AB sürecini nasıl etkiler, Öcalan'ın yeniden yargılanması ya da daha önce hakkında verilen idam cezasının onanması mümkün olabilir mi? İdamın getirilmesi PKK üzerinde ne denli etkili olur, caydırıcı bir gücü olur mu?

İdamın geri getirilmesini savunanlar, bu soruların cevaplarını da düşünüyor.

Yarın yapılacak olan MGK'da ele alınır mı bilemem ama, kabinede bu fikri savunanların sayısının az olmadığını bilmenizi isterim.

Bir süredir PKK'nın lider kadrosuna yönelik bir operasyon beklentisi hakim. Örgütü demoralize edecek birkaç ismin derdest edilip getirilmesi gibi seçenekler üzerinde duruluyor. Özellikle de Türkiye'ye yönelik saldırıların talimatını veren Fehman Hüseyin, Mustafa Karasu ve Duran Kalkan ismi üzerinde duruluyor.

Almanya Baader-Meinhof çetesini, liderlerini cezaevinde infaz etmek suretiyle tasfiye etti. İsrail bu yöntemi başından beri kullanıyor. Bu seçenek artık bizde de tartışılmaya başlandı. Daha fazla ayrıntıya girmeden burada bir nokta koyup, hemen akla ilk gelen soruya geçmek istiyorum.

PKK'nın lider kadrosundan birileri yakalansa ne olacak? Birçok insan ,"Besleyeceğiz" ya da "yeni bir ada mı açacağız" gibi yanıtlar verecek. O nedenle,"Eğer böyle bir operasyon yapılacaksa, önce idam cezası geri getirilsin" tezini savunanlar var. Bunlara, "Beslemeyelim, asalımcılar" diyebiliriz.

AK Parti Genel Merkezi'nde Amerikalı bir gazeteci ile bir parti yöneticisi arasında şöyle bir diyalog geçiyor.

-KCK'lılar seçilmiş insanlar. Silah çekip bir kişiyi öldürmemişler. Siz onları niye tutukluyor sunuz?

-Usame Bin ladin silahını çekip kaç kişiyi öldürdü?

-Kimseyi öldürdüğünü hatırlamıyorum.

-Ama siz onu öldürdünüz

-Ama o terör örgütü yöneticisiydi.

-KCK'lılar da terör örgütü yöneticisi. Silahı çekip adam vurmaları gerekmez. Zaten lider talimat verir,tetik çekmez.

İdam cezasını getirmenin bir de AB boyutu var. AB'ye uyum yasaları kapsamında kaldırılmıştı idam. İdamın getirilmesini savunanlar, "AB,Türkiye için hedef olmaktan çıktı, zaten AB'nin de Türkiye'yi almak gibi bir düşüncesi yok" görüşünü savunuyorlar.

Peki idam getirilirse Öcalan bundan etkilenecek mi? Yani idamı getirip, Öcalan'ı asacak mıyız? Mağdurun lehine hükümler işler kaidesi gereğince bunun mümkün olmadığı, Öcalan dosyasının iç hukuk yolları tüketildikten sonra AİHM boyutunun da tamamlandığı belirtiliyor. Ama bu devlet isterse, son olayların talimatını verdiği gerekçesiyle yargılar mı? Orasını bilmem.

Peki idamın getirilmesi, Öcalan'ın ya da yakalanan PKK'lıların idamı sorunu çözer mi?

PKK öylesine şımardı, işi öyle bir cinnet noktasına ulaştırdı ki, sorunun çözümünden ziyade yılanın başının ezilmesi öncelikli tercih haline geldi.

"Kurda merhamet etmek, kuzuya zulmetmektir" sözünü bundan sonra daha sık duyabilecek gibiyiz.

Daha 1 hafta önce biraz PKK'nın burnunu sürtelim sonra oturur müzakere ederiz deniliyordu, Çukurca saldırısı toplumun kimyasını öyle bir bozdu ki, idamdan aşağısı kurtarmıyor.

Zor bir dönemden geçiyoruz.

Sağduyu da bu tür zamanlar için gerekli oluyor.

Bu sıkıntılı sürecin içinden de yine milletin sağduyusu ile çıkacağız.

Bir kez daha milletimle iftihar ettim.

Türk milliyetçiliğinin simgesi olan Yozgat'ta bir şehit babası, " Kürt-Türk düşman değil. Biz kardeşiz" diyebiliyor. Bu milletle iftihar edilmez mi?

Hepimizin ama hepimizin Yozgatlı şehit babasından ders almamız ve onun kadar sağduyulu düşünmemiz gerekiyor.

Deprem de gösterdi ki, zor günleri bölünerek değil, daha çok birleşerek aşacağız.

http://www.yenisafak.com.tr/Yazarlar/?t=26.10.2011&y=AbdulkadirSelvi
 

ŞeHaZ

Söyle Derdin mi Var?
Katılım
16 Ekm 2011
Mesajlar
319
Beğeniler
3
Şehir
İstanbul/Bayramtepe
#2
Ülkede idam haksız olduğu için kaldırıldı ancak ülkemizde bazılarının deli gibi özendiği Amerika'da idam var bence terör suçlarına idam getirilmeli başka türlü susmaz bu havlamalar
 

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#3
İdam gelecekse önce apo assınlar bence boşa tartışıyolar Amerika izin vermedikçe bunlar adım dahi atamazlar..
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#5
Tetiği çektirende çeken kadar suçludur bu bir , ikincisi çocuklara yapılan suçlar karşılıksız kalmamalı.Dünyaya hükmetmeye kalkan Amerikada bile idam cezası uygulanırken AB hayali ile ağırlaştırılmış müeebet adı altında bu yaratıklara bakmaya mecburmuyuz.Geri getirilmeli ve uygulanmalı.Ceza evleri otele döndü .
 
Top