1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

İdamla Yargılanan Mursi'ye 25 Yıl Hapis Cezası

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve kAşİf tarafından 16 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. kAşİf

  kAşİf Düşünmek lazım.. Özel üye

  Katılım:
  15 Eylül 2014
  Mesajlar:
  4.401
  Beğenileri:
  6.572
  Ödül Puanları:
  9.080
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  kaşif
  Banka:
  2.634 ÇTL
  2013'teki askeri darbeyle devrilen seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi, idamla yargılandığı 'casusluk davası'nda 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
  [​IMG]
  Mısır Mahkemesi, idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen demokratik bir seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ve 121 İhvan yöneticisi hakkındaki kesin kararın açıkladı.
  MURSİ İÇİN İDAM İSTENİYORDU
  Mursi'nin idam cezası 25 yıl hapis cezasına çevrildi. İhvan liderlerinden Muhammed Bedii'ye de mahkeme aynı cezayı verdi. İhvan liderlerinden Biltaci ise idam cezasına çarptırıldı. Mursi ve 121 kişi 'Hamas'a istihbarat sağlamak' ve 'hapisaneden firar etmek' davalarında idam cezasına çarptırılmıştı.
  TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ
  Karar açıklandığı sırada AK Parti'nin yeni milletvekillerine hitap eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi: "Mısır Müftüsü, İhvan lideri Muhammed Biltaci'nin idam cezasını onamış. Seçimle yönetime gelen Muhammed Mursi'nin cezası da müebbet hapis cezasına çevrilmiş. Şimdi sınav vakti. Batı ülkeleri sınavda. Şiddete başvurmamış bir hareketin liderinin idama doğru yürüyüşünde ne yapacaksınız? Türkiye'de acaba ses yükselecek mi? Ama bizim duruşumuz belli: Nerede dikta, insan haklarına zulmeden bir rejim gördüysek karşısında durduk ve dimdik durmaya da devam edeceğiz. Bedeli ne olursa olsun, kendimiz için ne istediysek Ortadoğu'daki kardeş halklar için de onu isteyeceğiz. Bu sınavdan kimin nasıl geçip geçemeyeceğini de hep birlikte göreceğiz. Türkiye'deki medyanın da nasıl tavır aldığını göreceğiz. Türkiye'de özgürlüklerden bahsedip Mısır'daki dikta rejimine selam çakanları da göreceğiz."
  121 İDAM CEZASI VERİLMİŞTİ
  Mursi ve 121 kişi 'Hamas'a istihbarat sağlamak' ve 'hapisaneden firar etmek' davalarında idam cezasına çarptırılmıştı. Hâkim Şaban Şami, müftü görüşünün 2 Haziran'da mahkemeye bildirildiğini ve 'istişareleri tamamlamak' amacıyla mahkemenin kesin kararını 16 Haziran'a kadar ertelemeye karar verdiğini açıklamıştı.
  Mursi ve diğer İhvan liderleri yoğun güvenlik önlemlerin alındığı mahkeme salonuna getirilmişti. İhvan, kesin karar duruşmasının ertelenmesinin sebebini Sisi'nin geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Avrupa turu olduğunu savunuyor. İddiaya göre mahkeme, muhtemel tepkiler sebebiyle kesin karar duruşmasını bu tarihe erteledi.
  Mısır yargı sistemi gereği mahkeme, sanıklar hakkında verdiği ön idam kararlarını ve dava dosyalarındaki kesin kararını, müftüden aldığı görüşün ardından veriyor. Ancak müftünün görüşü bağlayıcı nitelik taşımıyor.
   
 2. kAşİf

  kAşİf Düşünmek lazım.. Özel üye

  Katılım:
  15 Eylül 2014
  Mesajlar:
  4.401
  Beğenileri:
  6.572
  Ödül Puanları:
  9.080
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  kaşif
  Banka:
  2.634 ÇTL
  Mısır mahkemesi, Mursi'nin aldığı iki idam cezasından birini onayladı, diğerini de ömür boyu hapis cezasına çevirdi.
  • [​IMG]
   • [​IMG]
  [​IMG]
  Mısır Mahkemesi, idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen demokratik bir seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanıOlan Muhammed Mursi ve 121 İhvan yöneticisi hakkındaki kesin kararın açıkladı.
  İKİ İDAM KARARINDAN BİRİ ONAYLANDI
  Mısır mahkemesi, idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen demokratik bir seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ve 121 İhvan yöneticisi hakkındaki kesin kararın açıkladı. Hakkına iki idam kararı bulunan Mursi için mahkeme, bir idam kararını ömür boyu hapis cezasına çevirirken diğer idam kararını onadı.
  BİRİ CEZASI MÜEBBETE ÇEVRİLDİ
  Mursi'nin idam cezası 25 yıl hapis cezasına çevrildi. İhvan liderlerinden Muhamm Bedii'ye de mahkeme aynı cezayı verdi. İhvan liderlerinden Biltaci ise idam cezasına çarptırıldı. Mursi ve 121 kişi 'Hamas'a istihbarat sağlamak' ve 'hapisaneden firar etmek' davalarında idam cezasına çarptırılmıştı.
  ÖMÜR BOYU CEZA ALAN 25 YIL HAPİS YATIYOR
  İhvan liderlerinden Muhammed Bedii ve 15 kişi hakkında da mahkeme aynı cezayı verdi. Mısır yasalarına göre ömür boyu hapis cezası alan bir kişi 25 yıl hapis yatıyor.
  İDAM KARARLARININ TEMYİZ YOLU AÇIK
  Mahkeme üç İhvan yöneticisi Muhammed Biltaci, Hayrat Şatır ve Ahmet Muhammed Abdulati'yi ise idam cezasına çarptırdı. Gıyabında yargılanan 13 kişi de idam cezasına çarptırıldı. İdam kararlarına temyiz yolu açık.
  Mursi'ye verilen iki idam kararından birini müebbete çeviren mahkemenin, diğer idam kararıyla ilgili hükmünü de gün içinde açıklaması bekleniyor.
  MAHKEMEYE GÖRE '3 TEMMUZ DEVRİM'Dİ
  Hâkim Şaban Şami, 3 Temmuz olaylarını 'devrim' olarak nitelendirdi. Ordunun da bu devrime destek verdiğini söyledi. Hakim, "3 Temmuz devriminin Mursi'nin Cumhurbaşkanısıfatını yok ettiğini" belirtti.
  TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ
  Karar açıklandığı sırada AK Parti'nin yeni milletvekillerine hitap eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi: "Mısır Müftüsü, İhvan Lideri Muhammed Biltaci'nin idam cezasını onamış. Seçimle yönetime gelen Muhammed Mursi'nin cezası da müebbet hapis cezasına çevrilmiş. Şimdi sınav vakti. Batı ülkeleri sınavda. Şiddete başvurmamış bir hareketin liderinin idama doğru yürüyüşünde ne yapacaksınız? Türkiye'de acaba ses yükselecek mi? Ama bizim duruşumuz belli: Nerede dikta, insan haklarına zulmeden bir rejim gördüysek karşısında durduk ve dimdik durmaya da devam edeceğiz. Bedeli ne olursa olsun, kendimiz için ne istediysek Ortadoğu'daki kardeş halklar için de onu isteyeceğiz. Bu sınavdan kimin nasıl geçip geçemeyeceğini hep birlikte göreceğiz. Cumhurbaşkanı'nı, AK Parti'yi hedef tahtasına koyan uluslararası medyanın şimdi nasıl tavır aldığını da göreceğiz. Türkiye'de özgürlüklerden bahsedip Mısır'daki dikta rejimine selam çakanları da göreceğiz."
  121 İDAM CEZASI VERİLMİŞTİ
  Mursi ve 121 kişi 'Hamas'a istihbarat sağlamak' ve 'hapisaneden firar etmek' davalarında idam cezasına çarptırılmıştı.
  Hâkim Şaban Şami, müftü görüşünün 2 Haziran'da mahkemeye bildirildiğini ve 'istişareleri tamamlamak' amacıyla mahkemenin kesin kararını 16 Haziran'a kadar ertelemeye karar verdiğini açıklamıştı.
  Mursi ve diğer İhvan liderleri yoğun güvenlik önlemlerin alındığı mahkeme salonuna getirilmişti.
  İhvan, kesin karar duruşmasının ertelenmesinin sebebini Sisi'nin geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Avrupaturu olduğunu savunuyor. İddiaya göre mahkeme, muhtemel tepkiler sebebiyle kesin karar duruşmasını bu tarihe erteledi.
  Mısır yargı sistemi gereği mahkeme, sanıklar hakkında verdiği ön idam kararlarını ve dava dosyalarındaki kesin kararını, müftüden aldığı görüşün ardından veriyor. Ancak müftünün görüşü bağlayıcı nitelik taşımıyor.
   
 3. Perastis

  Perastis Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2015
  Mesajlar:
  79
  Beğenileri:
  48
  Ödül Puanları:
  380
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Malatya
  Banka:
  0 ÇTL
  Bazıları ülkelere bizlerin götürdüldüğü yola ayak izlerimiz takip ettiriliyor durum ne kadar vahim...
   

Sayfayı Paylaş