Ifade Gücü

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#1
Duyguların sözcüklere dökülmesi çok zordur. Aslında duygular en iyi, müzik ya da resim gibi yollarla ifade edilir; ancak, yine de çocukların duygularını etraflarındaki insanların anlayacakları bir dille ifade edebilmeleri çok önemlidir. Duyguların çok yakın ilişkide olan insanlar arasında paylaşılması esastır ve kendimizi değerli hissetmemize ve özgüven duygumuzun gelişmesine yardım eder.Duyguların ifade edilebilmesi, aynı zamanda, duygularımızı kontrol altında tutabilmemize yardımcı olur. Örneğin, benim gibi başkalarının kızgınlık, depresyon ya da endişe gibi sorunlarıyla uğraşanlar, bu insanlara yardım ederken ilk adımın duygularını tam olarak ifade edebilmelerine yardımcı olmak olduğunu bilir. Bu, insanlarda belli durumlara karşı oluşan duygulardaki iniş çıkışların kontrol edilebilmesinin başlangıç noktasıdır.Elbette sizin ya da çocuğunuzun elinde sözlük, duygularınızı ifade edebilecek sözcükler aramanız gerektiğini söylemiyorum, ama duyguların sözcüklere dökülebilmesi çok önemlidir. 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,470
Beğeniler
8,992
Takım
GALATASARAY
#2
Duyguların Doğru İfade Edilebilmesi İçin Yapılabilecekler;

1. Duygularımızı tanımlayacak sözcük bilgimizi artırmaya çaba göstermeliyiz.

2. Çocuklarınız çok genel ifadeler kullandığında, duygularını tam olarak tanımlayacak sözcüğü bulmaya çalışmalısınız. Bunu yaparken de, bu duygunun gerçekte sizin düşündüğünüz duygu olmadığını farkedebilirsiniz. Örneğin, "korkmak" sözcüğü bazen ürkmek/tedirgin olmak/paniğe kapılmak/bunalmak/eli ayağı titreyecek kadar korkmak kendini çok güçsüz hissetmek vs. gibi sözcüklerle eşanlamlı olabilir.

3. Çocuğunuzun duygularını anlatabileceği sözcük bilgisini arttırmak için "Dilmece" (Scrabble) gibi sözcük oyunları oynayabilirsiniz. Bu tür bir oyunu satın almanız şart değil. Kendiniz de evde kendi olanaklarınızla benzer oyunlar üretebilirsiniz ya da televizyon programlarını bu tür oyunlar için ("kullanılan duygu sözcüklerini yazalım") kullanabilirsiniz. Bu tür bir oyunun amacı çok ciddi olsa da, havayı ağırlaştırmayın ve unutmayın ki, çocuklar sözcükleri çok çabuk öğrenir ve hemen kullanmaya başlarlar.
 

Benzer konular

Top