1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

İftar ile sahur arasında en az 2 litre su için

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve 'katniss' tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. 'katniss'

'katniss' Üstat

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    2.080
    Meslek:
    memur
    Yer:
    Yerin altından
    Banka:
    1 ÇTL
    Prof. Dr. Çan: "Oruç tutan kişi yaklaşık 17 saat su tüketemeyecek, onun için iftar ile sahur arasında en az 2 litre su tüketmeli.Ramazanda, kısa olan iftar ile sahur arasındaki sürede dengeli şekilde su tüketilmesi gerektiği bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gamze Çam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl ramazan ayında orucun sıcak ve uzun günlerde tutulduğunu ifade ederek, "Bu nedenle oruç tutanlar su tüketimine çok dikkat etmeli" dedi.

Sıcak havalar nedeniyle aşırı derecede suya ihtiyaç duyulabileceğini vurgulayan Çan, şunları söyledi:

"Oruç tutan kişi yaklaşık 17 saat su tüketemeyecek, onun için iftar ile sahur arasında en az 2 litre su tüketmeli. Normalde günde 2-2.5 litre su içilmeli. Oruç tutan kişi güneş altında çalışacaksa tüketeceği su miktarı 3 litreyi bulabilir. Bunu da yiyebildiği sürede tüketmeli. İftar ile sahur arasında yaklaşık 7 saatlik bir süre var ki bunun bir kısmı da uyku ile geçiyor. Onun için de bu süre iyi değerlendirilmeli. Ne iftarda ne de sahurda aşırı şekilde su tüketilmemeli. Süre iyi kullanılmalı. İftar soğuk su ile açılmamalı."

Ramazan ayında çok şekerli yiyeceklerin yenmemesi gerektiğini de ifade eden Çan, "Suyun dışında açık çay ve ayran içilebilir ama vücudun dengesini sağlamak için 2 litre sıvının en az 1,5 litresi su olmalı" diye konuştu.

Oruçlu iken vücudun susuz kalmaması gerektiğini, bunun çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğini de kaydeden Çan, şunları ifade etti:

"Vücut susuz kaldığı taktirde ilk olarak böbrek sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle böbrek hastalığı olanlar çok daha dikkatli olmalı. Hiç şikayeti olmayanlarda bile susuzluk durumunda böbrek şikayetleri olabilir. İdrar yollarında sorunlar yaşanabilir. Çünkü susuz vücudun dengesi bozulur. Uzun ve sıcak günlerde insanın belli bir miktar su tüketmesi gerekir. Bu oranda su tüketmemesi makinenin yağsız çalıştırılmasına benzer."

2. -araz-
    Ayyaş

-araz- EYVALLAH... V.I.P

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    3.980
    Banka:
    439 ÇTL
    ben kesin 5 lt tüketiyorumdur:D

3. 'katniss'

'katniss' Üstat

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    2.080
    Meslek:
    memur
    Yer:
    Yerin altından
    Banka:
    1 ÇTL
    mübarek kesin miden delik senin:D

4. -araz-
    Ayyaş

-araz- EYVALLAH... V.I.P

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    3.980
    Banka:
    439 ÇTL
    ya ben zaten orucsuzken 3 falan ıcıyorum oructa zaten corba ıcıp kalkıyorum gerısı su işte:Dyatana kadar elımde surahı ıle gezıyorum hem de buz gıbı:D

5. 'katniss'

'katniss' Üstat

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    2.080
    Meslek:
    memur
    Yer:
    Yerin altından
    Banka:
    1 ÇTL
    çok şükür damacana demedin:D:D:DD:D:D:D:D: elhamdülillah

6. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    İçmeye çalışıyorum :) ama 2 yi tamamlayamadığım kesin :)

7. aslann
    Ruhhastasi

aslann Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!

Beğenileri:
    499
    Ödül Puanları:
    5.330
    Yer:
    MAVİ
    Banka:
    115 ÇTL
    Ben sadece iftar sofrasında 2 içiyorumdur. :)

8. 'katniss'

'katniss' Üstat

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    2.080
    Meslek:
    memur
    Yer:
    Yerin altından
    Banka:
    1 ÇTL
    bende içemiyorum iftarda sonra içiyorum iftarda içmek bir anda çok sakıncalı imiş

Sayfayı Paylaş