1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

İftarınızı hurma ile açın

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve MeRciMeK tarafından 21 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. MeRciMeK

  MeRciMeK V.I.P V.I.P

  Katılım:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.807
  Beğenileri:
  1.917
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  2.322 ÇTL
  Onunla ilgili Kur'an-ı Kerim'de 23 ayet var...
  Edremit Müftüsü Ramazan Tekin, Kur'ân-ı Kerîm'de hurmayla ilgili 23 ayet bulunduğunu, Hz. Muhammed'in (SAV) iftarı bu meyveyle açmayı tavsiye ettiğini söyledi.

  Tekin, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, şifalı bir meyve olduğu ayet ve hadislerden anlaşılan hurmanın, Ramazan'da iftar sofralarının vazgeçilmez unsuru olduğunu kaydetti.

  Hurma ile ilgili ayet ve hadislerden örnekler veren Müftü Tekin, Hz. Muhammed (SAV)'in orucunu genellikle hurma ile açtığını aktardı. Tekin, "Peygamber Efendimiz (SAV) bir hadisinde şöyle buyurdu. 'Oruçlu olan kimse, hurma ile iftar etsin. Çünkü hurma bereketlidir.' Bir başka hadiste de, 'Halanız olan nahleye (hurma ağacı) saygı gösteriniz. Çünkü bu ağaç, Âdem (AS)'ın çamurundan kalan artıktan yaratılmıştır.' buyurdu. Bunun için, nahlenin meyvesi olan hurma yenince, insanın parçası, dokusu olur. Böylece, hurmada bulunan her şey, insana da aktarılmış olur." şeklinde konuştu.

  Hurmanın özelliklerinin saymakla bitmeyecek kadar çok olduğunu vurgulayan Müftü Ramazan Tekin, "Resûlullah (SAV) 'Mümin'in sahurunun hurma ile olması, ne güzeldir.' buyurdu. Hurmayı bir ağacın bir meyvesi olarak değil, bereketini düşünerek yemek gerek.Her geçen gün keşfedilen faydaları hurmayı, hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan bir besin haline getirmiştir. " diye konuştu.

  Tekin, "Hurmanın şifa özelliklerine sahip olduğu özelliklere Meryem Suresi'nde dikkat çekilmiştir. 'Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: 'Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim.' Altından bir ses ona seslendi: 'Hüzne kapılma, Rabb'in senin alt yanında bir ark kılmıştır.' Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin.' Artık, ye, iç, gözün aydın olsun.' (Meryem Suresi 23-26) Allah'ın Hz. Meryem'in doğumunu kolaylaştırmak için sunduğu nimetlerden biri olan hurmanın, özellikle hamile ve doğum yapan kadınlar için faydaları, bugün bilimsel olarak da bilinmektedir." ifadelerini kullandı.

  HURMA
  Halk arasında Cennet meyvesi olarak da bilinen hurma, başta İran, Tunus, Cezayir ve Suudi Arabistan'dan olmak üzere Ortadoğu ülkelerinden ithal ediliyor. Ramazan ayında tüketimi artan hurmanın kilogram fiyatı 10 TL ve 30 TL arasında değişiyor. En ucuz hurma olan İran hurması ise 5-10 TL arasında satılıyor.
   
Benzer Konular
 1. misafir
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  752
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.133
 3. Suskun
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.635
 4. cemree

  Hurma pilav

  cemree, 20 Temmuz 2012, Paylaşıldığı Yer: Karikatürler
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  549
 5. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  361
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş