1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

İğne Korkusunu Azaltmak İçin

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 5 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.316
  Beğenileri:
  8.710
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.610 ÇTL
  İğneden korkmayan var mi? Evet bazı cesaretlilerimiz olabilir, fakat insanı (biraz!) gerdiğini kabul edelim. Web sitelerinde iğnenin acısını azaltacak önlemler arasında genelde ilk sırada bulunan madde: “Dikkatinizi odada başka bir alana yöneltin” seklinde. Fakat bilim adamları bunun aksine direkt olarak vücuda bakmanın acıyı daha da azaltacağını ortaya koydu.

  Daha az acıyor!

  Psychology Science dergisinin Mart sayısında yayımlanan bir araştırmada bilim adamları eline sıcak bir nesne değdirdikleri kişilerin direkt olarak eline baktıklarında daha az acı hissettiklerini buldu.

  UCL (University College London) ve Milano-Bicocca Üniversitelerinde gerçekleştirilen çalışmalarda yer alan bilim adamlarından Flavia Mancini, kendi vücudumuzla ilgili beynin oluşturduğu imgelerin acı hissetme düzeyi üzerinde güçlü bir etkisi bulunduğunu ifade ediyor.

  Deney prosedüründen bahsedecek olursak: arastırmacılar tarafından 18 katılımcının sol eline ısı veren bir alet yerleştirilir. Isı gittikçe artırılır ve katılımcılar acı hisseder hissetmez butona basıp ısıyı durdurur. Bilim adamları ayna kullanarak deney esnasında katılımcıların gördüklerini manipüle ederler. Katılımcılardan daima sol eline bakmaları istenir; fakat bazen gördükleri kendi eli yada elinin olduğu yerde duran bir ahşap obje olur.

  Acıya daha dayanıklı oluyoruz

  Deney sonucunda araştırmacılar ele bakmanın acı seviyesini azalttığını buldu: acı eşiği başka bir objeye bakıldığına kıyasla kendi eline bakıldığında yaklaşık 3°C daha yüksek.

  [IMGALIGN="right"]http://0.tqn.com/d/type1diabetes/1/G/z/-/-/-/insulin-pen-injection---Stockbyte---Getty---stk64582cor.jpg[/IMGALIGN]Deneyin devamında bilim adamları içbükey ve dışbükey aynalar kullanarak görüntüyü olduğundan büyültüp küçülttüler. Eli olduğundan daha büyük gördüklerinde katılımcılar acıyı bildirmeden önce daha fazla ısıyı tolere edebildiler. El olduğundan daha küçük boyutta görüldüğünde ise normal görüntüsünden daha az ısıda acı hissettiklerini bildirdiler.

  Sonuç: Tüm bunlar sonucunda diyebiliriz ki; acı hissi, beyindeki vücut imajını temsil eden alanla ilgili olarak artar. Bilim adamlarının ‘görsel hileleri' beynin vücutla ilgili mekânsal haritalarını (spatial map) etkilemiş olabilir. Sonuçlar doğrultusunda acı süreçlerinin beyindeki bu haritalarla yakından ilgili olduğu anlaşılıyor.

  Profesör Patrick Haggard şöyle ekliyor: “Kişinin acı yaşadığı durumlarda psikolojik terapilerin çoğu acı veren uyarana odaklanır. Fakat biz, çocuklarımız kan testi için doktora gittiğinde aksine eğer iğneye bakmazsa daha az acıyacağını söyleriz. Sonuçlar gösteriyor ki kollarına bakmaları da az acı hissetmelerine yardım eder, fakat yine de mümkünse iğneye bakmaktan kaçınmalılar!”
   
 2. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  İğneden korkmam nedense
  Hatta hapı yutamadığım için çocukken doktora hap değil iğne yaz derdim :D
   
 3. Mavi Gül

  Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.624
  Beğenileri:
  376
  Ödül Puanları:
  3.730
  Yer:
  Misafir Sevmez
  Banka:
  2.637 ÇTL
  yok bunu asla yapamam iğnenin acısından çok tene batısı beni korkutuyor kan verirken bile o minicik iğne battığı zaman basımı çeviririm bakamam :D
  psikolojik sanırım yoksa aman aman bi can yanması olmuyor ama dayanamıyorum çocuk gibi ağlamıstım geçen sene 26 yasındaki kız dişcide dişime iğne yaptılar diye :D
  doktor bayanda yanımda uslu duran çocuğu gösterip bak o bile ağlamıyor demişti :D
   

Sayfayı Paylaş