İguanada Burun Yaralanmaları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
İguanada Burun Yaralanmaları

İguanada burun yaralanmalarının neden ve tedavileri nelerdir?

İguanalarda streslerde özellikle cam akvaryumlarda beslemelerde dışarı kaçmak amacıyla ani hareketlerde burundan yara almaktadırlar özellikle tekrarlanan olgular burun bölgesinde hasarlı doku ve yaralar oluşturur,acil veteriner hekim müdehalesi şarttır.

İguanalarda yıkama sıklığı ne olmalıdır?

İguanalar yıkanırken banyo suları kesinlikle soğuk ve sıcak olmamalıdır,su ılık olmalıdır banyodan sonra havlu ile kurulanmalıdır 10-15 günde bir yıkama işlemi yapılabilir.Deri değişimlerinde özellikle tavsiye etmekteyiz. Yıkanma küvetleri iyi dezenfekte edilmelidir salmonella riskine dikkat edilmelidir.Küvetteki su miktarı az olmalıdır yıkamadan sonra havlu ile kurulanmalıdır.

İguanalarda apse tedavisi ve belirtileri nelerdir?

İguanalarda apse oluşumu genelde bakteri üremelerinden oluşmaktadır,acil veteriner hekim tarafından tedavi edilmelidir sistematik enfeksiyona neden olabilir.Tedavide cerrahi operasyon ve kas içi antibiyotik tedavisi,kültür antibioğram tesleri uygulanabilir dikkat edilmesse ölümcül olabilir.Bu arada evdeki bitkilerin iguananız için ölümcül olabilecegini unutmamanız gerekmektedir.

İguanalarda ultraviole ışık ve ısıtıcı şartmıdır?

Evet şarttır.Özel ampuller satın alarak bu işlem kesinlikle uygulanmalıdır,Uvb ampuller D3 sentezine yardımcı olmaktadır.Ayrıca 6 ayda bir UVB lambalarınızı deyiştirmenizi önerriririm.
 

Benzer konular

Top