1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

İhtiyacı Olan ile Olmayanı Gel de Ayırt Et..

Konusu 'DeNeMeLeR' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 27 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Artık her köşe başında Allah rızası için dilenen yada kapımızı çalanlara mutlaka rastlanmaktadır..
    Türk insanı merhametli ve iyi niyetli.. Bide içine Allah kelimesi eklendi mi tamam.. Hemen dini duygularımız kabarıyor ve içimizde art niyet olmadığı için Allah kelimesi kandırır bizi..
    Aslında ihtiyacı olanlara hepimiz acır yardım ederiz. Yalnız günümüzde bu durum o kadar kötü amaçlı kullanılmaya başlandın ki ihtiyacı olanla olmayanı ayırt etmek imkansız hal almaya başladı..

Şahit olduğum, olduğumuz bi kaç hikaye paylaşıcam..

1.Hikaye..
    Zamanını tam hatırlamıyorum ama yaz aylarından perşembe günü.. Yer bizim semtin pazarlarından biri..
    Annem pazar alışverişini tamamlayıp eve döneceği sıra pazarın bitiminde bi kalabalık ve alkış tufanı.. Yanı sıra polis arabası..
    Annemin gözüne çarpan ise daha o gün alışveriş sırasında pazarda para verdiği dilencinin sapasağlam polis arabasına bindiriliyor olması..
    Ee Ne dersiniz siz şimdi bu duruma.. Şunuda eklemeden geçemicem, aynı dilenciye bi kaç hafta önce pazara uğradığımda bende cebimdeki bozuklukları vermiştim :)
    Annemden bu durumu öğrendiğimde üzüldüm içler acısı bi durum.. Üzüldüğüm bozuklukların gitmesi değildi, o kadar boş yere para harcıyoruzki.. Üzüldüğüm iyi niyetimin kötüye kullanılmış olmasıydı..

2.Hikaye
    Geçtiğimiz cuma günü.. Abim cuma namazından çıktığı sıra.. İş yerinin 25 yada 50 metre yukarısındaki caminin önünde tekerlekli sandalyesinde dilenen biri..
    Nede olsa cami ve cami önü.. İnsanların dinle bütünleştiği zaman aralığı.. Hemen hemen herkes yardım eder sanırım o anda..
    Ne bilsinler, o kişinin kendilerindende sağlam olduğunu..
    Neyse abim iş yerine geldiği sıra henüz içeri girmeden dilenen kişiye rastlıyor.. Aşağı doğru hızla araba yoluna iniyorlar.. Sandalyesini arkadan ittiren biride var tabi..
    Abim uzaktan uzaktan seyrediyor bunları tabi.. Farkında değiller..
    Köşede durmakta olan bi jeepin arkasına geçip Tekerlekli sandalyade oturan şahıs, sandalyeden iniyor ve jeepin yanına yaklaşan bi arabanın arkasına tekerlekli sandalyeyi bagaja yerleştiriyorlar..
    Tabi sandalyede oturan şahıs sapasağlam.. Sandalyesini tutan kişiyle beraber yaklaşan arabaya binip uzaklaşıyorlar oradan..
    Abimde şaşkınlığıyla kalakalıyor :)

3.Hikaye
    Bu anlatacağım ise önceki anlattıklarımdan farklı olmakla beraber, içlerindeki niyet açısından aynı özelliklere sahip..
    1 yada 1,5 sene oluyor.. Apartman kapısını açık unutmuşlar sanırım.. Kapı çaldı, adını bilmiyorum ben kapı deliği diyorum ona :D
    Oradan baktım kim geldi diye, bi bayan.. Açtım kapıyı tabi..
    Allah rızası için yardım istiyor..
    Sabahta babam ev alışverişi için 100 tl bırakmış.
    Bozuğu yok annemin, 100 lirayıda vermesi imkansız..Gerçi anneme kalsa kadına inanıp onuda verirdi yaa; akşam babama açıklaması var tabi :P
    Neyse veremeyeceğini bildiği için 100 tlden hiç bahsetmedi kadına.. Kadın kapıda bekliyor biz odada konuşuyoruz annemle.. Annem keşke bozuk olsaydı verseydim diyor bana..
    Annem kadına neler teklif etmediki.. Sırf eli boş gitmesin diye.. Bi gel bizle kal demedi..
    Benim yeni neyim varsa şunu giyermisin bunu giyermisin.. Kadın hiçbişey beğenmedi..
    Yiyecek verdi almadı.. Para soruyor halen :D
    Pişkinliğin bu kadarı yani :)
    Kadının hiç yüzü kızarmıyor, onun yerine annem üzülüyor yardım edemedim diye..
    İyikide evde ben vardım.. Kadın annemi kandırıp evede girebilirdi :)

Bunlar karşılaştıklarımın bi kaçı.. Şimdi gel de ihtiyacı olanla olmayanı ayırt et.. Yardım etmekle etmemek arasında kalmak.. Yardım ettiğinde böyle olaylarla karşılaşmak.. Yardım etmesen vicdanının seni rahat bırakmaması..
    Köşe başlarında, bu kış aylarında küçücük çocukları kucaklarında dilenen kadınlar.. Öyle çok kızıyorumki.. Sırf o masum çocuğa üzüldüğüm için yardım ediyorum bazen.. Ama kendime kızmadanda edemiyorum.. Yardım ederek belkide daha çok teşvik ediyorum o insanı dilenmeye.. Ama vicdanımda el vermiyor geçip gitmeye..

2. MeRciMeK
    Masum

MeRciMeK V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    1.871
    Ödül Puanları:
    7.230
    Banka:
    427 ÇTL
    Evet şu 3. olayı bizde sıkça yaşıyoruz annemde genelde yiyecek birşeyler verir ve tepki biz nohut sevmiyoruz, biz kelebek makarna yemeyiz .. Bu nedir ya gerçekten ihtiyacın var mı senin saçındaki o röfle perma ne diyesim geliyor hatta bazen .. :)
    *
    Bir de bundan birkaç ay önce arkadaşımla Kordon'da oturuyoruz .. Birisi geldi ve çok susadığını söyledi ve 2 lira istedi.. Çok değil 2 lira ama çok sosyetik bir yerde değilseniz eğer su 50 kuruş.. Ki değildik .. ( : Benimde yanımda yeni aldığım ve henüz ağzını hiç açmadığım su vardı .. Bozuğum yok ama bu suyu hiç açmadım verebilirim dedim .. Ve 'ben başkasının ağzından su içmem.' diyerek tersledi beni resmen şok oldum ya ..:D Belki oda biraz ilerden son model bir arabaya binecekti şok olunca arkasından bakmak aklıma gelmemiş bak :D

Dediğin gibi anlayamıyorsun gerçekten kimin ihtiyacı olduğunu, kimin bizi keklediğini :)

3. ZeyNoO
    Melek

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Aynen ya bişey beğendiremiyorsun kimseye :)
    Ve artık üç kere düşünüyorsun doğrumu diyor diye..

Ben esas keklendiğimiz olayı anlatmadım :D
    Annem değerli bi eşyasını kaptırdı..
    Yerin kulağı vardır babam duyar falan anlatmadım o yüzden :P Senelerdir bilmiyor babam :D:D

4. KıRMıZı
    Aşık

KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

Beğenileri:
    4.785
    Ödül Puanları:
    11.580
    Meslek:
    Karmaşıkkk
    Yer:
    TÜRKİYE
    Banka:
    387 ÇTL
    İlginç konu...ben biraz vicdansızım bu konuda es geçiyorum dilencileri...bazen içim sızlasada...ihtiyacı olan dilenmez tastan çıkartır...yine de dilenmez utanır bi kere istemeye gerçekten ihtiyacı olan...aç kalır aama kimseye bildirmez...böle insanlara yardım edebilsek, böle insanları bulabilsek keşke...ama bildirmezler onlar durumlarını...

tabi bazen denk geldiğimiz...iz bırakan olaylar oluyor tabi...

ben kadıköy de kursa giderken bi sabah bi teyze geldi yanıma...buraya oğluma geldim..evde yokmus..geri dönecek paramda yok..oğlumdan alıcaktım..onuda bulamayınca burda kaldım...sadece yol parası verirmisin dedi...ne diyeceğimi bilemedim..dilense yardım etmicem..giyimi iyi tereddüt ettim tabi..elimi cebime attım bozuk sadece 50 kuruşum var o da yetmiyor...teyze akbil bassam olur mu dedim...mahcup bir şekilde teyze; olur tabi allah razı olsun dedi.. teyzeyle yürüyorum ama sağa sola bakıyorum..o kadar çok şey duyuyoruz kii yine de tedirgin oluyor insan... ama bastım akbili teyze bindi gittii... ve bana dua ederek...

öyle bir hal oldukii insanlara güvenemiyoruz...ben şuan o teyzenin doğru sölediğine eminim ama basta güvenmedim...

5. ZeyNoO
    Melek

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Evet insanların güvenini çok sarsıyorlar.
    Art niyetli kişiler yüzünden gerçek ihtiyacı olanı göremiyoruz.

Eskiden sınırlı sayıda olurdu, şimdi her köşebaşı, her köprü dilenci..

Sayfayı Paylaş