İki bayram arası düğün olur mu?

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Batıl inançlar, istemesek de her zaman aklımızın bir köşesinde yer alır. Düğünlerle ilgili inanışlar ise çiftlerin programlarında değişiklik bile yaptırtıyor.

Evlilik ve düğün planlama sitesi , bu süreçteki gelenekler ve batıl inançlarla ilgili bir anket yayınladı.

Ankete göre en popüler olan inanışın halen “iki bayram arası düğün yapılmaz” olduğu ortaya çıkarken, son yıllarda yaz aylarına denk gelen bayramlar nedeniyle bu geleneğin çiftler tarafından sorgulanmaya başladığı da görüldü.

Araştırmada, genç çiftlerin gelenek haline gelmiş inançlara bakış açısı ölçüldü.

Öncelikle bu süreçte en yaygın olan inanışın halen “iki bayram arası düğün yapılmaz” olduğu görüldü. Her 3 gelin adayından birinin halen iki bayram arası düğün yapmaya gönlü olmadığı ortaya çıktı. Bunun yanı sıra çoğunluğun bu inanışa pay vermemesi, son yıllarda bayramın yaz aylarına denk gelmesiyle çiftlerin batıl inançlarını sorgulamaya yol açtığı şeklinde yorumlandı.

Sonuçları değerlendiren Dugun.com Genel Müdürü Emek Kırbıyık, insanların arasındaki iletişimin değişip güçlendiğine dikkat çekerek batıl inanç algısının bu yönde değiştiğini söyledi ve şunları ekledi: “Ayağa basma, ayakkabı altına isim yazma, çiçek atma gibi gelenekler de aslında batıl inanç kaynaklı. ‘İki bayram arası düğün yapılmaz’ sözü ise eski dönemlerden günümüze kadar gelen bir inanışı ifade ediyor. Gelinlerin 3’te biri halen bu görüşü savunuyor, fakat çoğunluk aksi yönde düşünüyor. Bunun eğitim ve bilinçlenme sonucu; araştırma, yorum yapma ve sorgulama yeteneğinin gelişmesine bağlıyorum. Ayrıca yazın düğün yapılabilecek günler azaldıkça çiftler batıl inançları sorgulayıp kendi doğrularını, kendileri keşfetmeye başladı. Son zamanlarda aileler tarafından yapılan müdahaleler de daha az, eskiden çiftler üzerinde daha yoğun bir baskı uygulanıyordu. Hem gelin ve damat adaylarının hem de ailelerin bilinçlenmesiyle bunun bir batıl inançtan öteye gitmediği artık farkedilen bir gerçek.”
 
Top