İki Ülke Savaşın Eşiğinde

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,804
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1


Hindistan ve Pakistan askeri birlikleri, sınır kontrol hattındaki ihtilaflı Keşmir bölgesinde çatıştı. Pakistan ordusundan alınan bilgilere göre, Hindistan askeri birliklerinin Pakistan hakimiyetindeki Hajipir bölgesine düzenledikleri saldırıda 1 Pakistan askeri hayatını kaybederken, 1 asker de yaralandı. Yaralı askerin durumunun ağır olduğu ve hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi.

Hindistan Ordusu'ndan bir sözcü, Pakistan'ın ilk önce Hindistan askeri mahalline "sebepsiz yere ateş açtığını" bildirdi. Hindistan, Pakistan'ın otomatik silahlar ve havan topları ile başlattığı bu "sebepsiz taarruz" esnasında bir sivil evin yıkıldığını bildirdi. Hindistan, bu çatışmada her hangi bir can kaybı veya yaralıya sahip olmadığını, Pakistan'ın başlattığı saldırıya karşılık verdiğini bildirdi.

Pakistan Ordusu'ndan yapılan açıklamada ise, bölgede karşılıklı çatışmanın hala devam ettiğini belirtirken, Hindistan askeri birliklerinin Keşmir'deki Sawan Patra sınır kontrol merkezine baskın düzenlediklerini söyledi. Pakistan Ordusu, "Pakistan Ordusu saldırıya kuvvetli bir şekilde karşılık vermiştir" ifadeleri kullanılırken, Hindistan birliklerinin silahlarını bırakarak geri çekildikleri belirtildi.

Keşmir bölgesi, 1947'den beri üç defa harp eden Hindistan ile Pakistan arasında uzun yıllardır büyük bir mesele teşkil ediyor. Hindistan ve Pakistan arasında sürekli bir kriz meselesi olan Kaşmir meselesinde 2003 yılının sonlarından itibaren ateşkes sağlanmıştı. Hindistan, 2008'de Bombay'daki terör hadisesinden Pakistan'ı mesul tutarak saldırıdan sonra ateşkes sürecini askıya almıştı. İki devlet arasındaki müzakereler geçen yılın Şubat ayında tekrar başlatılmıştı. Taraflar daha geçen ay bazı vatandaşların karşılıklı seyahatlerdeki vize sıkıntısını ortadan kaldıran yeni bir anlaşmaya imza atmışlardı.

 

Benzer konular

Top