İkinci sınıf tüccarların tutacağı defterler

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
İkinci sınıf tüccarların tutacağı defterler

Birinci sınıf tacir sayılan kişilerin dışında kalanlar ile kurumlar vergisi mükellefi olup Maliye Bakanlığınca izin verilenler ikinci sınıf tüccar sayılırlar ve işletme hesabı esasına göre defter tutarlar.
Yeniden işe başlayan kişiler de iş hacimlerine göre sınıflandırılıncaya kadar ikinci sınıf tüccar olarak işletme hesabına göre defter tutarlar.
Yeni işe başlayan mükelleflerin işletme hesabı esasına göre defter tutabilmeleri için başka bir işinden dolayı bilanço esasında defter tutmamaları gerekmektedir. Diğer bir deyişle bilanço esasına göre defter tutanlar diğer işleri için işletme hesabı esasına göre defter tutamazlar. Dolayısıyla bu kişilerin diğer işleri için de bilanço esasına göre defter tutmaları gerekir. Zira tüccar sınıfının belirlenmesinde ölçü olarak mükellefin şahsî kriterleri esas alınmaktadır. Bu nedenle bilanço esasında defter tutan bir mükellefin diğer işleri ile ilgili olarak da birinci sınıf tüccar sıfatıyla bilanço esasında defter tutması gerekmektedir. Ancak yeniden işe başlayanlar, daha önce aynı işle uğraşsalar ve bilanço esasına göre defter tutmuş olsalar dahi, iş hacimlerine göre sınıfları belirleninceye kadar işletme hesabı esasına göre defter tutabilirler.

 

Benzer konular

Top