1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur? Nasıl Anlaşılır?

Konusu 'Anne - Çocuk Sağlığı' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 15 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.417
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    811 ÇTL
    İkiz gebelik kaçıncı haftada belli olur?

Gebeliğin ilk haftasında yapılan ultrason muayenesinde ikiz gebelik olduğu saptanabilir ancak, daha net olarak 5.veya 6. yapılan ultrasonda ikiz gebelik olduğu kesinlik kazanır. Bazı hallerde ilk muayenelerde tek görünürken bir sonraki kontrolde iki kese birden görülebilir.

Ayrıca ender olarak yaşansa da, ilk kontrollerde iki kese görülmesine rağmen, bir kaç hafta sonraki muayenede keselerden birisinin büyümeye devam etmediği yani gebeliğin tek olarak devam ettiği de görülebilir.

Özetle, daha net olarak ikiz gebelik olduğunu söylemek için keselerin biraz daha belirgin olup, kalp atılımlarının oluşmasını beklemek gerekir. Buda 7. ve 8. haftaya denk gelir değişkendir.

Tek Yumurta veya Çift Yumurta İkizi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin tek yada çift yumurta ikizi olduğu en iyi (en yakın sonuç) 9. ve 14. ultrasonda incelenmesi ile anlaşılır. Daha sonraki haftalarda ayırt etmek biraz daha zorlaşır. Bu haftalarda plasenta sayısına ve zarların şekline bakılır. Ultrasonda tek plasenta (bebeğin eşi) görünüyorsa tek yumurta ikizleridir. Plasenta çift görülmüş ise tek yada çift yumurta ikizi olabilir.

Cinsiyetler farklı ise kesin olarak çift yumurta ikizleridir. Tam aksine cinsiyetler aynı ise, tek yada çift yumurta ikizide olabilir.

Gebelik testlerinde ikiz gebelik olduğu anlaşılır mı?

Gebeliğin ikiz olduğu, kanda ve idrar da yapılan gebelik testleri ile ayırt edilemez. B-HCG değeri yüksek görülebilir ancak tanı için ultrason ile görülmesi gerekir.

Belirtilerden yola çıkılarak bakarak ikiz hamilelik anlaşılır mı?

Tekiz ile ikiz gebelik belirtileri arasında bir takım farklılıklar gözlemlenedir ancak, bu durum kesin olarak ikiz bebek olacağı anlamına gelmez. Yani, belirtiler ikiz bebek için ayırt edici değildir. Bu konu ile ilgili sol kısımda yer alan belirtiler kategorisine göz atabilirsiniz.

KıRMıZı, YoRuMSuZ ve kAşİf bunu beğendi.
  2. kAşİf
    Cesur

kAşİf Düşünmek lazım.. Moderatör

Beğenileri:
    6.751
    Ödül Puanları:
    9.080
    Meslek:
    kaşif
    Banka:
    2.465 ÇTL
    ben ikiz doğdum ,yanlız o zamanlar tıp bilimi bu kadar gelişmediğinden (1971) ikiz olduğumuz ben doğduktan sonra anlaşılmış ah anam neredeyse kan kaybından ölecekmiş , bu doğumdan 18 yıl sonra ikizimi bir trafik kazasında kaybettim ,şimdi bu konunun altına yazılacak şeymi diceksiniz ama napim ya paylaştım işte ...

KıRMıZı, nsrn3426 ve YoRuMSuZ bunu beğendi.
  3. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.417
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    811 ÇTL
    Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun ikizinin kaşif.

kAşİf bunu beğendi.
  4. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.358
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.820 ÇTL
    Mekanı cennet olsun @kaşif, imtihan dünyasındayız, Allah sevdiği kullarını ağır şeylerle imtihan eder.

kAşİf bunu beğendi.
  5. kAşİf
    Cesur

Beğenileri:
    6.751
    Ödül Puanları:
    9.080
    Meslek:
    kaşif
    Banka:
    2.465 ÇTL
    ALLAH razı olsun çağla,hepimizin geçmişlerindeki vefat edenlerine ALLAH rahmet eylesin..

nsrn3426 bunu beğendi.
  6. kAşİf
    Cesur

Beğenileri:
    6.751
    Ödül Puanları:
    9.080
    Meslek:
    kaşif
    Banka:
    2.465 ÇTL
    çok ağırdı be yorumsuz hala yarım yaşadığımı ,bir yanımı onunla toprağa koyduğumu hissediyorum,sevinçleride hüzünleride,düğünleride cenazeleride hep yarım yaşıyorum ALLAH(cc) kimseyi evlat ve kardeş acısıyla sınamasın düşmanım varsa onu bile ..

KıRMıZı ve nsrn3426 bunu beğendi.
  7. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.358
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.820 ÇTL
    Amin. Her ne kadar yaşamamış olsam da bir nebze hissedebiliyorum. Büyük bir sınav.

kAşİf bunu beğendi.
  8. Mavi Gül
    Avare

Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

Beğenileri:
    375
    Ödül Puanları:
    3.730
    Yer:
    Misafir Sevmez
    Banka:
    677 ÇTL