1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

İktisadi Kamu Kuruluşları

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 9 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  İktisadi Kamu Kuruluşları

  İktisadi Kamu Kuruluşları, devlete, il özel idarelerine, belediyelere, diğer kamu idarelerine ve kuruluşlarına ait ve bağlı olup, faaliyetleri devamlı bulunan, sermaye şirketi ve kooperatifler dışında kalan ticari, sınai ve zirai işletmeleri ifade etmektedir. Devlet Demiryolları, Türk Hava Kurumu, Posta, Telgraf, Telefon İşletmesi, Selüloz ve Kağıt Fabrikaları gibi işletmeler İktisadi Kamu Kuruluşlarını oluşturmaktadır.
  Bu kuruluşların kazanç amacı gütmemeleri, faaliyetlerinin kanunla verilmiş görevler arasında olması, tüzel kişiliklerinin olmaması bağımsız muhasebelerinin ve kendilerine ayrılmış sermayelerinin veya işyerlerinin bulunmaması mükellefiyetlerine etki etmez. Diğer yandan mal veya hizmet bedelinin sadece maliyeti karşılayacak kadar olması, kâr edilmemesi veya kârın kuruluş amaçlarına tahsis edilmesi bunların iktisadî niteliğini değiştirmez.
  Esasen kamu işletmeleri de kurumlar vergisine tabi tutulmak suretiyle, kamu sektörü ile özel sektör kurumları arasındaki vergi yüklerinin dengelenmesi amaçlanmış ve bu anlamda haksız rekabet önlenilmek suretiyle rekabet eşitliği sağlanılmak istenmiştir.
  Yasada yer alan hükümle, yabancı devletlere, yabancı kamu idare ve kuruluşlarına ait veya bağlı olup, sermaye şirketi ve kooperatifler dışında kalan ticarî, sınaî ve ziraî işletmeler de iktisadî kamu kuruluşu gibi değerlendirilir.
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  864
 2. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  51.890
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  363
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  785
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.213
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş