1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

İl Nedir ?

Konusu 'Gerekli Bilgiler' forumundadır ve Suskun tarafından 17 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.961 ÇTL
  İl Nedir ?
  [​IMG]
  *Ülkenin vali yönetimindeki bölümü, vilayet

  * Şehrin niteliklerini taşıyan büyük yerleşim yeri.  İl veya vilayet , Arapça wilayah, şehir özelliklerini taşıyan en büyük mülkî yönetim birimi, vali tarafından idare edilen bölümlerinden her birine verilen addır.

  1982 Anayasası'na göre Türkiye, merkezi idare kuruluşu bakımından coğrafya durumuna, ekonomik şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre illere iller de kademe kademe bölümlere ayrılır.

  Vali
  il genel idaresinin başı validir

  illerde kamu kurumları
  Bakanlıkların kuruluş kanunlarına göre illerde, lüzumu kadar teşkilat bulundurulur. Bu teşkilattan her birinin başında, il idare şube başkanları vardır. Bu şube başkanlarının emri altında çalışanlar, ilin ikinci derecede memurlarıdır. Başkanlıkları temsil eden şube başkanları valinin emri altında çalışırlar.

  Vali, ilde devletin ve hükumetin temsilcisi ve her bakanın ayrı ayrı her bakımdan mümessili ve bunların idari ve siyasi yürütme vasıtasıdır,

  Sorumluluk
  ilin genel idaresinden her bakana karşı ayrı ayrı sorumludur. Anayasa Valinin tayin ve tespit ettiği işlerde, y eteri kadar vali muavini bulundurulur. Bunlar valinin olmadığı zamanlarda yerine vekalet ederler. ilin yazı işlerinin düzenlenip yürütülmesinden de sorumludurlar.
  il özel idaresi
  il özel idaresinin vazifeleri arasında, yol, köprü, geçit gibi yerlerin inşaat ve onarım işleri, elektrik, havagazı, su gibi kamu hizmetlerinin işletmeleri, özel sektöre ait fabrika ve tesislerin ruhsat müsaadesi işleri, tarım sektörünün geliştirilmesi gibi sosyal ve ekonomik mahiyetteki hizmetlerin millet faydasına geliştirilmesini sağlayıcı tedbirleri almak ve araştırmak, ilköğretim, mesleki ve teknik okullarla, hastaneleri hizmete açmak, il mallarını kamu yararına kullanmak sayılabilir.

  il özel idaresinin organları
  vali, il genel meclisi ve il daimi encümenidir il genel meclisinin üyeleri, beş yılda bir yapılan seçimlerle vazife alırlar.

  Valilerin tayini merkezden yapılır. il genel meclisi, yılda bir defa olmak üzere genel kurul toplantısı yapar. Olağanüstü genel kurul toplantısı yapılabilmesi için içişleri Bakanlığının izni gerekmektedir. Genel kurulun vazife ve yetkileri arasında, il bütçe sini kabul etmek, kurum hizmetleri hakkında kararlar almak, hizmetler için gerekli finansman kaynaklarını tespit etmek gibi hususlar sayılabilir.

  il daimi encümeni
  il genel meclisinin içinden seçilen dört üyeden meydana gelir. Vazife süreleri bir yıldıra il bütçe tasarısını inceleyerek müzakere etmek, gider cetvellerinin bütçeye uygun olması halinde tasdik etmek, bütçedeki artırma ve eksiltmeleri müzakere etmek, bütçede tespit edilen finansman kaynakları arasında aktarma yapmak, olağan dışı giderlerin kullanma durumlarını tespit etmek, il idaresinin hizmetleri ile ilgili mütalaalarını genel meclise bildirmek gibi hususlar, il daimi encümeninin vazifeleri arasında yer almaktadır.

  il idare kurulu Vali veya vali muavininin başkanlığı altında hukuk işleri müdürü, Defterdar, bayındırlık, Sağlık ve sosyal yardım, tarım, veteriner ile milli eğitim ve kültür müdürlüklerinden meydana gelir. idari ve istişari nitelikte kararlar almağa yetkili kuruldur.

  Osmanlı idari teşkilatı Sultan ikinci Mahmud han devrinde vil ayet, kaza, nahiye olarak hiyerarşik bir yapı şeklinde değiştirilmiş, Cumhuriyet döneminde de aynı esas kabul edilmiştir. Bugün Türkiye'de il idari teşkilatı 81 ile, iller de kaza ve nahiyelere bölünmüştür.

  Bölge idareleri Kamu hizmetlerinin görülmesinde verim ve uyum sağlamak amacıyla birden çok ili içine alan merkezi idare teşkilatı kurulabilir. Bu teşkilatın görev ve yetkileri, kanunla düzenlenir
   
 2. zeynep göçmen

  zeynep göçmen Ziyaretçi

  bu konu il il büyük bir şey idir mesela istanbul gibi yanih
   

Sayfayı Paylaş