1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

İlaçLar Ve ProspektüsLeri

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Joker7238 tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Joker7238

  Joker7238 _Pure Love_

  Katılım:
  23 Haziran 2013
  Mesajlar:
  559
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  620
  Meslek:
  Eczacı Teknisyeni
  Yer:
  Batman
  Banka:
  181 ÇTL
  Abilify 10 Mg 28 Tablet


  Formülü:  Aripiprazol, 10-15-30 mg.
  Farmakolojik özellikleri:  Endikasyonları:  Akut Şizofreni epizodlarının tedavisinde ve idame tedavisi sırasında klinik düzelmenin devamlılığında.
  Kontrendikasyonları:  Enapril'e karşı aşırı duyarlılığı bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.
  Uyarılar/Önlemler:  Aşağıdaki tıbbi sorunların varlığı durumunda Enapril çok dikkatli kullanılmalıdır.
  -Otoimmün hastalıklar, özellikle sistemik Lupus eritematozus (nötropeni veya agranülositoz riski artar),
  -Kemik iliği depresyonu,
  -Serebrovasküler yetmezlik,
  -Diabetes mellitus (hiperkalemi riski),
  -Hiperkalemi,
  -Renal arter stenozu; bilateral veya soliter böbrekte (BUN, kreatinin yükselmesi),
  -Renal fonksiyon bozukluğu (hiperkalemi riski artar, enalaprilat retansiyonu oluşur),
  -Sodyum kısıtlaması veya diyaliz uygulanan hastalar (hipotansiyon riski),
  -Primer karaciğer hastalıkları,
  -Aort ve mitral stenozu, hipertrofik kardiyomiyopati,
  -Primer hiperaldosteronizm,
  -Böbrek transplantasyonu sonrası,
  -Çok ender olarak ilk kullanımdan sonra semptomatik hipotansiyon görülebilir.
  -Kan basınçları normal veya normalin alt sınırında seyreden konjestif kalp yetmezlikli hastalarda Enapril tedavisi kan basıncını daha da düşürebilir.
  -Böbrek yetmezliğinde ilacın doz veya kullanım sıklığının azaltılması gerekir.
  -Diüretiklerle kombine tedavi sırasında böbrek fonksiyonu normal bile olsa bazen BUN ve kreatinin yükselebilir.
  -Nadiren anjionörotik ödem ve fetal dispne ile karakterize larinks ödemine neden olduğu bildirilmiştir. Böyle durumlarda tedavi derhal kesilmeli ve uygun önlemler alınmalıdır.

  Gebelik ve Emzirme Dönemlerinde Kullanımı:
  Hayvan deneylerinde fetal toksik etki saptandığından gebelikte kullanımı önerilmez.Genel kural olarak ACE inhibitörleri ile tedavi sırasında emzirmekten sakınılmalıdır. ACE inhibitörleri plasentadan geçtiği için,fetusun kan basıncını düzenleyen mekanizmaları bozabileceği düşünülebilir. İkinci ve üçüncü trimesterdeki ilaç kullanımı sonrası yeni doğanlarda oligohidraminos, hipotansiyon, oligüri, anüri vakaları ve kafatası kemikleşmesinde bozukluklar bildirilmiştir. Bu dönem içinde ilaç kullanımı prematüre ve düşük kilolu doğumlara yol açabilir. Bu nedenle tüm ACE inhibitörleri gibi Enalapril maleat gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde kullanılmamalıdır. Çocuklarda kullanım emniyeti ve etkinliği henüz saptanmamıştır.
  Yan etkiler/Advers etkiler:
  Enapril genellikle iyi tolere edilir. Yan etkilerin çoğu hafif ve geçici olup tedavinin kesilmesini gerektirmez. En sık görülen yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi ve yorgunluk hissidir. Nadir olarak aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir;

  Kardiyovasküler sistem: Senkop, ortostatik hipotansiyon, çarpıntı, gögüs ağrısı.
  Santral sinir sistemi:Uykusuzluk, parestezi, somnolans.
  Gastrointestinal sistem:Karın ağrısı, bulantı, kusma, diyare.
  Diğer; dispne, öksürük, anjioödem, pruritus, raş, hiperhidroz; BUN ve kreatininde geçici yükselmeler ortaya çıkabilir. Bu durum özellikle sıvı kaybı ve renovasküler hipertansiyonu olan hastalarda görülür. Serum potasyum seviyelerinde minimal bir yükselmeye yol açabilir. Hemoglobin ve hematokritte minimal düşme, karaciğer enzimlerinde minimal yükselme ve çok nadir olarak lökopeni görülebilir. Konjestif kalp yetmezliği nedeni ile Enapril alan hastaların %1'inde proteinüri saptanmıştır.
  Yan etkiler/Advers etkiler:  Enapril genellikle iyi tolere edilir. Yan etkilerin çoğu hafif ve geçici olup tedavinin kesilmesini gerektirmez. En sık görülen yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi ve yorgunluk hissidir. Nadir olarak aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir;

  Kardiyovasküler sistem: Senkop, ortostatik hipotansiyon, çarpıntı, gögüs ağrısı.

  Santral sinir sistemi:Uykusuzluk, parestezi, somnolans.

  Gastrointestinal sistem:Karın ağrısı, bulantı, kusma, diyare.

  Diğer; dispne, öksürük, anjioödem, pruritus, raş, hiperhidroz; BUN ve kreatininde geçici yükselmeler ortaya çıkabilir. Bu durum özellikle sıvı kaybı ve renovasküler hipertansiyonu olan hastalarda görülür. Serum potasyum seviyelerinde minimal bir yükselmeye yol açabilir. Hemoglobin ve hematokritte minimal düşme, karaciğer enzimlerinde minimal yükselme ve çok nadir olarak lökopeni görülebilir. Konjestif kalp yetmezliği nedeni ile Enapril alan hastaların %1'inde proteinüri saptanmıştır.
  İlaç etkileşimleri:  Nonsteroidal antienflamatuar analjezikler (özellikle indometazin), östrojen ve sempatomimetikler Enalaprilin antihipertansif etkisini antagonize edebilirler Potasyum tutucu diüretiklerle (amilorid, spironolakton, triamteren gibi) kullanılmamalıdır. Kemik iliği depresanları nötropeni riskini arttırır.Diüretikler ve renin salınımına yol açan ajanlarla kullanılması kan basıncında aşırı düşmeye yol açabilir.Enapril alkolün etkisini artırabilir.Allopurinol nötropeni riskini artırabilir.

  Lityum tuzlarının serum konsantrasyonu artabilir. Diyetle fazla tuzlu verilmesi antihipertansif etkiyi azaltabilir.
  Kullanım şekli ve dozu:  Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği taktirde;

  Enapril Tablet yemeklerle beraber, aç veya tok karına alınabilir.

  Ortalama erişkin dozu:

  1.Antihipertansif tedavide:

  Başlangıç dozu;günde tek doz halinde 5 mg'dır.Doz, 1-2 hafta sonra alınan yanıta göre ayarlanır.İdame dozu; genellikle günde 10 ile 40 mg olup, 1 veya 2 defada verilir. Kan basıncı tek başına Enapril ile kontrol edilemiyorsa bir diüretik eklenebilir. Daha önceden diüretik tedavisi uygulanan hastalarda ve böbrek yetmezliği vakalarında (glomerüler filitrasyon oranının 30 ml/dak'nın altında olduğu vakalar) tedaviye 2.5 mg ile başlanmalıdır.

  Mümkün olan vakalarda diüretik, Enapril tedavisine başlamadan 2-3 gün önce kesilmelidir.

  2.Konjestif kalp yetmezliğinde :

  Başlangıç dozu;Günde 2.5 mg'dır. Doz 1-2 hafta sonra,alınan klinik yanıta göre ayarlanır.İdame dozu:Günde 10 ila 40 mg arasında olup 1 veya 2 defada verilir.

  3.Renovasküler hipertansiyonda; Bu hastalarda,arter basıncı ve böbrek fonksiyonları ACE inhibisyonuna karşı özel bir duyarlılık gösterirler.Bu nedenle tedaviye düşük dozla (5 mg/gün) başlanır ve alınan yanıta göre doz ayarlanır.Genellikle günde 20 mg yeterli olmaktadır.

  Böbrek fonksiyon bozukluğunda doz ayarı; böbrek fonksiyonu normal ve kreatinin klerensi 80'in (ml/dk) üstünde olan hastalarda başlangıç dozu 5 mg/gün , böbrek fonksiyonunda hafif azalmanın söz konusu olduğu kreatinin klerensinin 30(ml/dk)'dan fazla 80'den düşük olduğu serum kreatinin değerinin 3(mg %) 'den az olduğu vakalarda başlangıç dozu 5 mg/gün , orta şiddetli yetmezlik vakalarında, kreatinin klerensinin 30(ml/dk) veya daha düşük olduğu, serum kreatinin değerinin 3(mg %) 'den yüksek olduğunda başlangıç dozu 2.5 mg/gün . Hemodializ hastalarında, dializ günlerinde başlangıç dozu 2.5 mg/ gün dozunda verilmelidir.

  Not: Geriatrik hastaların ortalama erişkin dozuna karşın duyarlıkları azalmış veya artmış olabilir

  AŞIRI DOZ ve TEDAVİSİ :

  Aşırı doz kullanımı ile ilgili yeterli veri mevcut değildir. Ancak en sık görülebilecek bulgu geçici veya tedavi gerektirecek ölçüde bir hipotansiyondur. Gerekirse i.v. yoldan sıvı verilmelidir. Enalapril maleat dializle vücuttan uzaklaştırılabilir.
   
 2. Joker7238

  Joker7238 _Pure Love_

  Katılım:
  23 Haziran 2013
  Mesajlar:
  559
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  620
  Meslek:
  Eczacı Teknisyeni
  Yer:
  Batman
  Banka:
  181 ÇTL
  Apranax Fort

  Etken Madde(ler): Naproksen 550 mg
  Piyasa Şekilleri: 10 tablet, 20 tabletlik blister ambalajlarda.
  Kullanım Şekli: Günlük doz başlangıçta 550 mg ve daha sonra her 6-8 saatte bir 275 mg'dır. Maksimum günlük doz 1375 mg'dır.
  Endikasyonları: Nörolojide: Migren profilaksisi ve akut migren krizi tedavisi, nevralji, siyatalji, miyalji. Jinekolojide: Dismenore ve rahim içi araç uygulamasında, uterus relaksasyonu ve analjezi sağlamak amacıyla. Diş hekimliğinde: Ağrılı dental problemler, diş çekimi sonrası görülen ağrılarda analjezik ve antienflamatuvar olarak. Cerrahi ve travmatolojide: Burkulma, gerilme gibi spor kazaları ve post-operatif ağrılarda. Kas-iskelet sistemi: Bursit, tendinit, sinovit, tenosinovit, lumbago. Enfeksiyöz hastalıklar: Spesifik tedaviye ek olarak analjezik, antienflamatuvar ve antipiretik amaçla. Romatizmal hastalıklar: Romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit ve gut tedavisinde endikedir.
  Kontrendikasyonları: Naproksen ve benzeri ilaçlara duyarlı kişilerde, aspirin vb. ilaçlara karşı astım, rinit ve ürtiker gibi alerjik reaksiyon gösterenlerde bu grup ilaçlar arasında çapraz alerjik reaksiyonlar oluşabileceğinden (anaflaktik reaksiyon riski), aktif mide veya duodenum ülseri bulunan hastalarda kullanılmamalıdır.
  Uyarılar: 16 yaşından küçük çocuklara ve emziren annelere verilmemelidir. Gebelikte çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Gebeliğin özellikle ilk ve üçüncü trimestrinde kullanımı hastaya sağlayacağı yarar ve getireceği risklerin iyi bir değerlendirmesi yapılmalıdır. Yaşlılarda ilacın eliminasyonu azalabileceğinden dikkatli olunmalı, etkili en düşük doz kullanılmalıdır. Kalp yetersizliği ve fonksiyon bozukluğu, böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
  Yan Etkileri: Karında rahatsızlık hissi, bulantı, hafif periferal ödem, kulak çınlaması, baş dönmesi gibi yan etkiler seyrek ve hafif derecede görülebilir. Çok nadir olarak alopesi, hematüri, gastrointestinal kanama ve/veya perforasyon, agranülositozis de dahil granülositopeni, allerjik deri döküntüleri bildirilmiştir.
  İlaç Etkileşimleri: Hidantoin, sulfonamid ya da sülfonilüreler gibi proteinlere yüksek oranda bağlanan ilaçları alan kişilerde naproksen, bu ilaçları protein bağlarından koparıp kendi yerleşerek onların etkisini güçlendirebileceğinden doz ayarı yapılmalıdır. Aynı şekilde oral antikoagülan alanlara da dikkat edilmelidir. Probenesid ile birlikte alınmasında naproksenin yarılanma ömrü belirgin olarak artar. Metotreksatın tübüler ekskresyonu azalacağından toksisitesi artabilir. Dikkatle kullanılmalıdır. Propranolol ve diğer Beta-blokerlerin antihipertansif etkisini azaltabilir. Furosemidin natriüretik etkisinin bazı non-steroidal antienflamatuvar ilaçlarla inhibe olduğu bildirilmiştir. Naproksen kullanımına sürrenal fonksiyon testlerinden 48 saat önce ara verilmelidir. 17-ketosteroid testlerinin sonuçlarını karıştırabilir, aynı şekilde idrarla 5 HİAA testlerini de etkileyebilir.
   
 3. Joker7238

  Joker7238 _Pure Love_

  Katılım:
  23 Haziran 2013
  Mesajlar:
  559
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  620
  Meslek:
  Eczacı Teknisyeni
  Yer:
  Batman
  Banka:
  181 ÇTL
  Accolate Kullanım Şekli:
  Günlük doz 2x20 mg'dır. Bu dozun üzerine
  çıkılmamalıdır. Hepatotoksisite gelişebilir. Yemeklerle birlikte alınmamalıdır.
  12 yaşından küçüklerde kullanılmamalıdır.


  Endikasyonları:

  Astımın proflaksisinde ve kronik tedavisinde endikedir.  Kontrendikasyonları:
  Ürüne karşı daha önce duyarlılık
  göstermiş hastalara verilmemelidir. Geçmişinde orta veya ciddi böbrek bozukluğu
  olan hastalarda ve karaciğer bozukluğu veya siroz vakalarında kontrendikedir.  Uyarılar:
  Semptomların bulunmadığı dönemlerde bile
  düzenli alınmalıdır. Lökotrien antagonistleri akut astım ataklarının tedavisinde endike değildir. Ancak
  zafirlukast ile tedavi devam ederken oluşan akut astım ataklarında tedaviye devam edilebilir.
  Bronkospazmın çözülmesini sağlamak amacıyla kullanılmaz. İnhale veya oral
  kortikosteroidlerin yerini almak üzere birdenbire kullanımına başlanmamalıdır.
  Tedavi sırasında serum transaminazları yükselebilir. Serum transaminazları ve de
  ALT düzeyleri ölçülmeli, hasta uygun olarak tedavi
  edilmelidir. Gebelikte yarar/risk oranı gözönüne alınarak kullanılmalıdır.
  Emziren annelere verilmemelidir.


  Yan Etkileri:
  Başağrısı
  veya gastrointestinal bozukluklar görülebilir. Ürtiker ve angio ödemi içeren
  aşırı duyarlılık reaksiyonları, kabarcıklar dahil deri döküntüleri de
  bildirilmiştir. Serum transaminaz düzeylerinin yükseldiği gözlemlenmiştir. İleri
  yaştaki hastalarda da enfeksiyon insidansı artabilir.


  İlaç
  Etkileşimleri:
  Salisilik asitle kullanılması plazmadaki düzeyinin
  yaklaşık %45 oranında artması ile sonuçlanabilir. Eritromisin ile
  kullanılmasında zafirlukastın plazma düzeyleri %40 kadar azalır. Teofilin ile
  kullanılması plazma düzeylerinin %30 kadar azalmasıyla sonuçlanabilir. Ama
  teofilin düzeyini etkilemez. Terfenadınle zafirlukast AUC değerinin %54
  azalmasıyla sonuçlanır. Terfenadin düzeyi değişmez. Varfarin ile zafirllukast
  kullanılması, maksimal prototrombin zamanının %35 kadar uzamasına neden olur.
   
 4. Joker7238

  Joker7238 _Pure Love_

  Katılım:
  23 Haziran 2013
  Mesajlar:
  559
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  620
  Meslek:
  Eczacı Teknisyeni
  Yer:
  Batman
  Banka:
  181 ÇTL
  Accuzide

  [​IMG][​IMG]
  Formülü:

  Film kaplı her
  tablette 20 mg kinaprile eşdeğer 21.7 mg kinapril hidroklorür ve 12.5 mg
  hidroklorotiyazid bulunur.
  Boyar maddeler:Titanyum dioksit, demir oksit
  hidrat, demir (III) oksit.Farmakolojik
  özellikleri:


  Endikasyonları:

  Kombinasyon preparatının
  kullanılmasının gerekli olduğu esansiyel hipertansiyonda
  endikedir.
  Hipertansiyon tedavisinde kullanılan monoterapinin yetersiz olduğu
  durumlarda kombinasyon tedavisi uygulanmalıdır.
  Sabit kombinasyonlar doz
  ayarlaması için uygun olmamakla birlikte, bileşiminde bulunan maddelerin idame
  dozları sabit kombinasyondakine eşit olduğu durumlarda
  kullanılabilirler.Kontrendikasyonları:

  Accuzide aşağıda belirtilen
  durumlarda kullanılmamalıdır:
  -Kinapril hidroklorür, tiyazid ve olası çapraz
  reaksiyonlar nedeniyle sülfonamidlere karşı aşırı duyarlılık.
  -Anjiyonörotik
  ödem hikayesi olanlar (daha önceden uygulanan ADE-inhibitör tedavisi sırasında
  ortaya çıkan)
  -Ağır böbrek yetmezliği (serum kreatinini 1.8 mg/100ml'den
  yüksek ya da kreatinin klirensi 30 ml/dak.'dan az olanlar)
  -Diyaliz
  hastaları
  -Renal arter stenozu (bilateral veya tek böbrek varsa unilateral)

  -Böbrek naklinden sonra
  -Hemodinamik açıdan sorun yaratan aort veya
  mitral kapak stenozu ya da hipertrofik kardiyomiyopati
  -Dekompanse kalp
  yetmezliği
  -Primer hiperaldosteronizm
  -Ağır karaciğer yetmezliği
  (hepatik prekoma/koma) ya da primer karaciğer hastalığı
  -Klinik açıdan
  önemli elektrolit denge bozukluğu (hiperkalsemi, hiponatremi, hipokalemi)

  -Çocuklar (yeterli klinik deneyim olmadığından)

  -HamilelikUyarılar/Önlemler:

  Dekstransülfan ile yapılan düşük
  dantiseli lipoprotein (LDL) aferezi sırasında (ağır hiperkolesterolemi) ADE
  inhibitörü kullanılması, hayatı tehdit eden aşırı duyarlılık reaksiyonlarına yol
  açabilir.

  Arı ve yaban arısı gibi böcek toksinlerine karşı alerjik
  reaksiyonları azaltmak veya yok etmek amacıyla yapılan tedaviler
  (duyarsızlaştırma tedavisi) sırasında ADE inhibitörü kullanılması, bazen hayatı
  tehdit eden aşırı duyarlılık reaksiyonlarına (hipotansiyon, solunum yetmezliği,
  kusma, alerjik deri reaksiyonları gibi) neden olabilir.

  LDL aferezi ve
  duyarsızlaştırma tedavisinin gerektiği durumlarda, preparat başka bir
  antihipertansif ile değiştirilmelidir.

  Kadın hastalarda Accuzide gibi bir
  ADE inhibitörü tedavisine başlamadan önce gebeliğin olmadığı belirlenmelidir.
  Accuzide tedavisi sırasında gebeliğe karşı gereken önlemler alınmalıdır. Tüm
  önlemlere rağmen Accuzide tedavisi sırasında gebelik ortaya çıkarsa, özellikle
  gebeliğin son altı aylık döneminde Accuzide kullanılması bebeğe zarar
  verebileceği için, bebek açısından daha düşük risk taşıyan başka bir tıbbi
  tedaviye geçilmelidir. Emziren annelerde tedavi zorunluysa emzirmeye son
  verilmelidir.

  Accuzide, aşağıda belirtilen durumlarda risk ve yararlar
  iyice değerlendirildikten sonra ve bazı klinik ve laboratuvar-kimyasal
  parametreler yakından izlenerek kullanılabilir.


  Klinik açıdan önemli
  proteinüri (günde 1 gramdan fazla)
  İmmün yetmezlik ya da kolajen doku
  hastalığı (Lupus erythematosus, skleroderma gibi)
  Bağışıklık sistemini
  zayıflatan sistemik ilaçların (kortikosteroidler, sitostatikler,
  antimetabolitler gibi), allopurinol, prokainamid ve lityum kullanımı
  Gut

  Hipovolemi
  Serebral skleroz
  Koroner skleroz
  Diabetes mellitus

  Karaciğer yetmezliği
  Not
  Accuzide tedavisine başlamadan önce böbrek
  fonksiyonları kontrol edilmeli ve tuz/sıvı dengesi
  sağlanmalıdır.

  Özellikle tedavinin başlangıcında, aşağıda belirtilen
  durumlarda kan basıncı ve/veya gereken laboratuvar parametreleri çok yakından
  izlenmelidir:
  Böbrek yetmezliği olanlar (serum kreatinin 1.8 mg/100 ml'den
  yüksek ya da kreatinin klerensi 30-60 ml/dak. olanlar)
  Ağır hipertansiyonlu
  hastalar
  65 yaşından büyük hastalar
  Accuzide tedavisi sırasında, yüksek
  geçirgenlikli poliakrilnitril-metilsülfonat membranı (örn.AN 69) ile yapılan
  diyaliz ve hemofiltrasyon uygulaması hayatı tehdit eden şok dahil aşırı
  duyarlılık reaksiyonlarına yol açabileceğinden, acil diyaliz ya da
  hemofiltrasyon gereken durumlarda ADE inhibitörleri dışında başka bir
  antihipertansif ilaca geçilmeli ya da başka bir membran kullanılmalıdır.Gerekli
  düzenlemelerin yapılabilmesi için hekime hastanın ADE inhibitörü kullandığı ya
  da diyaliz uygulandığı mutlaka bildirilmelidir.

  Hipertansiyon nedeniyle
  Accuzide kullanılırken düzenli kontrol gereklidir. Kişilerin reaksiyonlarının
  aynı olmamasına bağlı olarak, motorlu taşıtlar dahil araç kullanma becerisi
  azalabilir. Bu durum, özellikle tedavinin başlangıç dönemleri, başka ilaçlardan
  bu tedaviye geçerken ve alkol alındığı zamanlarda geçerlidir.

  Doz
  yükseltilmesi, özellikle tuz ve/veya sıvı kaybı olan hastalarda (örneğin
  kusma/diyare, daha önce uygulanmış diüretik tedavisine bağlı kayıplar) kan
  basıncının aşırı düşmesine yol açabilir. Bu tür hastalar en az 6 saat süreyle
  yakından izlenmelidir.Yan etkiler/Advers etkiler:

  Accuzide veya
  diğer ADE inhibitörleri, hidroklorotiyazid tedavisi sırasında aşağıdaki
  istenmeyen etkilerin görüldüğü bildirilmiştir.

  Kardiyovasküler: Accuzide
  tedavisinin başlangıç döneminde, tuz ve/veya sıvı kaybı olan hastalarda (örneğin
  kusma, diyare veya daha önceden uygulanan diüretik tedavisi gibi nedenlere
  bağlı), ağır hipertansiyonlu hastalarda ve Accuzide dozunun arttırıldığı
  durumlarda bulanık görme, halsizlik ve baş dönmesi hissi ile nadiren bilinç
  kaybına kadar varabilen (senkop gibi) belirtilerle birlikte seyrek olarak kan
  basıncında aşırı düşme (hipotansiyon, ortostatik hipotansiyon) meydana
  gelebilir.

  Hidroklorotiyazid tedavisi sırasında, potasyum eksikliğine
  bağlı olarak elektrokardiyografik değişiklikler ve kardiyak ritm bozuklukları
  görülebilir.

  ADE inhibitörü tedavisi gören bazı hastalarda kan basıncının
  çok fazla düşmesine bağlı olarak aşağıdaki advers etkilerin görülebildiği
  bildirilmiştir: taşikardi, palpitasyon, aritmi, göğüs ağrısı, angina pektoris,
  miyokard enfarktüsü, geçici iskemik nöbet.

  Böbrekler: Nadiren, böbrek
  yetmezliği meydana gelebilir veya ilerleyebilir. İzole vakalarda akut böbrek
  yetmezliğine dönüşebilir. Çok seyrek olarak, bazen böbrek fonksiyonlarında
  kötüleşme ile seyreden proteinüri görüldüğü bildirilmiştir. Hidroklorotiyazid
  tedavisi gören izole vakalarda, akut böbrek yetmezliği ile sonlanan bakteriyel
  olmayan interstisyel nefrit meydana geldiği bildirilmiştir.

  Solunum
  sistemi: Seyrek olarak, kuru rahatsız edici öksürük ve bronşit, nadiren nefes
  darlığı, sinüzit, rinit, izole bronkospazm, seyrek olarak, muhtemelen
  hidroklorotiyazide karşı aşırı duyarlılık sonucu ortaya çıkan şok belirtileriyle
  birlikte pulmoner ödem bildirilmiştir. Öte yandan glosit ve ağız kuruluğu ile
  susama hissi meydana gelebilir.

  Seyrek olarak, ADE inhibitörü kullanımına
  bağlı larinks, farinks ve/veya dili de içeren angionörotik ödem bildirilmiştir.
  Bu durum görülürse derhal cilt altına 0.3-0.5 mg epinefrin uygulanmalı ya da EKG
  ve kan basıncı kontrolü altında intravenöz yoldan yavaş olarak 0.1 mg epinefrin
  verilmeli ve takiben glukokortikosteroid uygulanmalıdır. İntravenöz yoldan
  antihistaminik ve H2-reseptör antagonisti verilmesi de önerilir. Epinefrin
  uygulamasına ek olarak, eksikliği biliniyorsa C1-inaktivatörü de
  verilebilir.

  Sindirim sistemi: Seyrek olarak, bulantı, üst abdominal ağrı
  ve hazımsızlık, nadiren kusma, ishal, kabızlık ve iştahsızlık görülebilir. ADE
  inhibitörü tedavisi sırasında kolestatik sarılık, karaciğer fonksiyon bozukluğu,
  hepatit ve (sub)ileus ortaya çıkan hastaların bulunduğu
  bildirilmiştir.

  Deri ve kan damarları: Bazen ekzantem gibi alerjik deri
  reaksiyonları, nadiren ürtiker, kaşınma ve eritema multiforme gibi deri
  reaksiyonları, Stevens-Johnson sendromu, lupus erythematosus (çok ender olarak
  hidroklorotiyazid tedavisinden sonra) ya da dudakları, yüzü ve/veya
  ekstremiteleri de kapsayan anjiyonörotik ödem görülebilir.

  Bazı
  hastalarda deri değişikliklerine ateş, miyalji, artralji/artrit, vaskülit,
  eozinofili, lökositoz ve/veya ANA-titrasyonunda yükselme eşlik
  edebilir.

  Ağır deri reaksiyonlarında Accuzide tedavisine son
  verilmelidir.

  Ender vakalarda, anafilaktoid reaksiyonlar, psoriasis
  benzeri deri lezyonları, fotosensitivite, sıcak basması, terleme, alopesi,
  onikoliz ve Reynaud hastalığı olanlarda vasküler krampların şiddetlendiği
  bildirilmiştir.

  Özellikle yaşlı veya vasküler hastalığı bulunanlarda,
  yüksek hidroklorotiyazid dozlarında, hemokonsantrasyon sonucu nadiren trombüs ve
  emboli görülebilir.

  Hidroklorotiyazid tedavisi sırasında nadiren,
  terlemede azalma meydana geldiği gözlenmiştir.

  Sinir sistemi: Bazen, baş
  ağrısı, halsizlik, uyku artışı, apati, nadiren depresyon, baş dönmesi,
  uykusuzluk, impotans, uyuşukluk hissi ve parestezi, denge duyusunda bozulma,
  oryantasyon bozukluğu, ruhsal durumda dalgalanmalar, kulak çınlaması, bulanık
  görme ve kısmen sıvı ve elektrolit denge bozukluğuna bağlı olarak tat duyusunda
  değişme ya da geçici tat duyusu kaybı meydana gelebilir.

  Kas-iskelet
  sistemi: Nadiren kramp, iskelet kaslarında güçsüzlük, kas ağrısı ve potasyum
  eksikliğine bağlı parezi belirtileri ortaya çıkabilir.

  Laboratuvar
  tahlilleri: Bazen hemoglobin konsantrasyonunda, hematokrit, lökosit ve trombosit
  sayısında azalma görülebilir. Nadiren, özellikle böbrek yetmezliği, kolajen doku
  hastalığı olanlar ya da aynı anda allopurinol, prokainamid veya bağışıklık
  sistemini baskılayan bazı ilaçları kullananlarda anemi, trombositopeni,
  lökopeni, nötropeni, eozinofili ve izole vakalarda agranülositoz ya da
  pansitopeni görülebilir.

  Hidroklorotiyazid, bazen hipokalemi,
  hipokloremi, hipomagnezemi, hiperkalsemi, glikozüri ve metabolik alkaloza neden
  olabilir. Kan şekeri, kolesterol, trigliserit, ürik asit ve serum amilaz
  düzeyinde yükselmeye yol açtığı gözlenmiştir.

  Özellikle böbrek yetmezliği
  olan hastalarda bazen serum üre, kreatinin ve potasyum konsantrasyonu artabilir
  ve sodyum konsantrasyonu düşebilir. Proteinüri meydana gelebilir.

  Serum
  bilirubin ve karaciğer enzim konsantrasyonları ender olarak
  yükselebilir.

  Yukarıda belirtilen laboratuvar incelemeleri Accuzide
  tedavisine başlamadan önce yapılmalı ve tedavi sırasında düzenli aralıklarla
  tekrarlanmalıdır. Özellikle tedavinin başlangıç döneminde ve yüksek riskli
  hastalarda (böbrek yetmezliği, kolajen doku hastalığı olanlar, immünsüpresan
  ilaçlar, sitostatik ilaçlar, allopurinol, prokainamid, digital,
  glukokortikosteroid, laksatif kullananlar ve yaşlı hastalar) serum
  elektrolitleri, serum kreatinin düzeyi, kan şekeri ve kan sayımları daha sık
  aralıklarla kontrol edilmelidir.

  Accuzide tedavisi sırasında ateş,
  lenfoadenopati, ve/veya boğazda inflamasyon meydana gelirse hemen lökosit sayımı
  yapılmalıdır.İlaç etkileşimleri:

  Accuzide, diğer ADE inhibitörleri
  veya hidroklorotiyazid ile aşağıdaki maddelerin birlikte kullanımı sırasında şu
  etkileşimler bildirilmiştir:
  Sofra tuzu: Accuzide'in antihipertansif
  etkisinde azalma.

  Antihipertansif ilaçlar (diüretikler, betablokerler
  gibi), nitratlar, vazodilatörler, barbitüratlar, fenotiyazinler, trisiklik
  antidepresanlar, alkol: Accuzide'in antihipertansif etkisinde
  güçlenme.

  Analjezikler, antifilojistikler (asetil salisilik asit,
  indometazin gibi): Accuzide'in antihipertansif etkisinde olası azalma. Özellikle
  hipovolemili hastalarda akut böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir.

  Yüksek
  doz salisilat uygulaması: Hidroklorotiyazide bağlı olarak, salisilatların
  merkezi sinir sistemi üzerindeki zararlı etkisinde güçlenme.

  Potasyum,
  potasyum tutucu diüretikler (spironolakton, amilorid, triamteren gibi) ve
  heparin gibi serum potasyum konsantrasyonunun yükselmesine yol açabilecek
  ilaçlar: ADE inhibitörlerinin yol açtıkları potasyum düzeyini yükseltici etkide
  güçlenme.

  Lityum: Serum lityum konsantrasyonunda yükselme (düzenli olarak
  kontrol edilmelidir.) ve buna bağlı olarak lityumun kardiyotoksik ve nörotoksik
  etkilerinde güçlenme.

  Alkol: Alkolün etkisinde güçlenme.

  Digitalis
  glikozitleri: Potasyum ve/veya magnezyum eksikliğine bağlı olarak digitalis
  glikozitlerinin etki ve yan etkileri artabilir.

  Oral antidiyabetikler ve
  insülin: Hidroklorotiyazidden dolayı etkinin zayıflaması.

  Katekolaminler
  (epinefrin gibi): Hidroklorotiyazide bağlı olarak etkide azalma.

  Potasyum
  kaybına yol açan diüretikler (furosemid gibi) glukokortikostreoidler, ACTH,
  karbenoksolon, amfoterisin B, penisilin G, salisilatlar ve laksatif alışkanlığı:
  Hidroklorotiyazide bağlı potasyum ve/veya magnezyum kaybında
  artış.

  Kolestramin veya kolestipol: Hidroklorotiyazidin emiliminde
  azalma.

  Allopurinol, sitotistikler, immunosupresifler, sistemik
  kortikosteroidler, prokainamid: Lökopeni.

  Sitostatikler (siklofosfamid,
  florourasil, metotraksat gibi): Hidroklorotiyazide bağlı olarak kemik iliğindeki
  zararlı etkilerin güçlenmesi (özellikle granülositopeni).

  Narkotikler,
  anestezikler: Hipotansif etkide güçlenme (anesteziste hastanın Accuzide
  kullandığı belirtilmelidir).

  Kas gevşeticiler (kürar benzeri):
  Hidroklorotiyazide bağlı olarak kas gevşetici etkinin güçlenmesi ve uzaması
  (anesteziste hastanın Accuzide kullandığı belirtilmelidir).

  Metildopa:
  İzole vakalarda hidroklorotiyazide karşı antikor oluşması nedeniyle
  hemoliz.

  Nöroleptik ilaçlar, imipramin: Kinaprilin antihipertansif
  etkisinde güçlenme.

  Tetrasiklinler: Tetrasiklinin emiliminde
  azalma.Kullanım şekli ve dozu:

  Hipertansiyon tedavisine etkin
  antihipertansif ilaçlar kullanarak düşük doz monoterapi ile başlanmalıdır.
  Monoterapinin etkili olmadığı durumlarda Accuzide endikedir. Accuzide'in günlük
  dozu sabahları bir tablettir. ACCUZİDE İLE KONTROL ALTINA ALINAMAYAN HASTALARDA
  ACCUZİDE DOZU YÜKSELTİLMEMELİDİR. Gereken durumlarda tedaviye ayrı ayrı
  ilaçlarla devam edilmelidir. Günlük doz 20 mg kinapril+25 mg hidroklorotiyazidi
  aşmamalıdır.

  Ağır böbrek yetmezliği olan hastalarda (kreatinin klerensi
  dakikada 30 ml'nin altında olanlar) Accuzide kullanılmamalıdır.

  Böbrek
  fonksiyonları orta derecede kısıtlanmış hastalar (kreatinin klerensi 30-60
  ml/dak.) ve yaşlı hastalarda kinapril dozunun azaltılması gerekli olabilir.
  Sirozlu hastalarda, kinaprilin ilk geçiş sırasında daha düşük oranda metabolize
  edilmesine bağlı olarak kinaprilatın plazma konsantrasyonu daha
  düşüktür.

  Doz Aşımı
  Aşırı dozda kullanım süresine bağlı olarak
  aşağıdaki belirtiler görülebilir: Persistan diürez, ağır hipotansiyon, bilinç
  bulanıklığı (komaya dek varabilen), bradikardi, kardiyovasküler şok, aritmi,
  konvülsiyon, parezi, paralitik ileus, elektrolit denge bozukluğu, böbrek
  yetmezliği.

  Dil, glottis ve/veya larinksi kapsayan hayatı tehdit edici
  nitelikteki anjiyonörotik ödemde aşağıda belirtilen önlemler acilen
  uygulanmalıdır:

  Doz aşımı ya da entoksikasyonda, terapötik önlemler
  ilacın alınma şekli ve zamanı yanında semptomların türüne ve şiddetine göre de
  değişir. Accuzide'in eliminasyonuna yönelik genel önlemlere (Accuzide alımını
  takip eden 30 dakika içinde mide lavajı uygulanması, adsorban ve sodyum sülfat
  verilmesi gibi) ek olarak hayati parametreler yoğun bakım koşullarında izlenmeli
  ve düzeltilmelidir. Kinapril ve hidroklorotiyazid, diyaliz ile önemli ölçüde
  uzaklaştırılamaz.

  Hipotansiyon mevcutsa, ilk önce izotonik sodyum klorür
  ve sıvı replasman tedavisi uygulanmalıdır. Yeterli yanıt alınamazsa intravenöz
  yoldan katekolamin verilebilir. Anjiyotensin II tedavisi
  denenebilir.

  Tedaviye dirençli bradikardi durumunda "pace-maker"
  uygulanmalıdır.

  Su, elektrolit, asit-baz dengesi yanında kan şekeri ve
  idrarla atılan maddelerin konsantrasyonları sürekli izlenmelidir. Hipokalemi
  durumunda potasyum desteği gereklidir.
   
 5. Joker7238

  Joker7238 _Pure Love_

  Katılım:
  23 Haziran 2013
  Mesajlar:
  559
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  620
  Meslek:
  Eczacı Teknisyeni
  Yer:
  Batman
  Banka:
  181 ÇTL
  Acd3 Damla Formülü:

  10 Damla (0.4 ml)

  Farmakolojik
  özellikleri:


  Endikasyonları:

  İçerdiği Vitamin A,
  Vitamin C ve Vitamin D3 ile bebeklerin, büyüme gelişmesinde, hastalıklara
  dirençli olmasında, kemiklerin ve dişlerin yeterli gelişmesinde, bağışıklık
  sisteminin gelişimi için, güvenle kullanılabilen vitamin kombinasyonu olan bir
  üründür.
  Dünya sağlık örgütü verilerine göre Vitamin A yetmezliği tüm
  dünyayı ilgilendiren bir sorundur. Vitamin A bebeklerin büyüme gelişmesinde,
  kemiklerin gelişmesinde, bağışıklık sisteminin gelişmesinde, sağlıklı görme
  fonksiyonun oluşmasında etkindir. Vitamin A yetmezliği özellikle küçük
  çocuklarda infeksiyona olan direnci azaltmaktadır. Vitamin C bağışıklık
  sisteminin düzenli çalışmasında kritik öneme sahiptir. Bebeklerin normal büyüme
  gelişmesi, kemiklerinin ve dişlerinin sağlıklı gelişimi için ise Vitamin D
  gereklidir. Yarınlarımız olan bebeklerin sağlıklı gelişimi için anne sütü
  yeterli bir besin kaynağı olmasına rağmen, anne sütünde Vitamin D'nin yetersiz
  olduğu tespit edilmiş ve mutlaka dışarıdan Vitamin D desteğinin yapılması
  gerekli olduğu görülmüştür.
  0 yaş itibarı ile bebeklerin ihtiyacı olan
  vitaminlerin takviyesini sağlamaktadır.


  Kontrendikasyonları:

  Bilinen bir kontrendikasyonu
  olmamakla birlikte çinko sülfata hassasiyeti olanlar
  kullanmamalıdır.

  Uyarılar/Önlemler:


  Çinko tuzları penisilin türevleri ile birlikte alınmamalıdır.


  Yan etkiler/Advers etkiler:


  Klorheksidin glukonat ağız
  içinde dil ve diş üzerindeki renk değişikliğine sebep olabilir. Klorheksidin ile
  tedavide tad almada değişiklikler oluşabilir.

  İlaç
  etkileşimleri:


  Diğer ilaçlarla ve maddelerle bilinen bir etkileşimi
  yoktur.

  Kullanım şekli ve dozu:


  Günde 10 damla
  kullanılır.
   
 6. Joker7238

  Joker7238 _Pure Love_

  Katılım:
  23 Haziran 2013
  Mesajlar:
  559
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  620
  Meslek:
  Eczacı Teknisyeni
  Yer:
  Batman
  Banka:
  181 ÇTL
  Ace Plus Formülü:

  Bir yumuşak kapsül ;
  Naturel ß-Karoten(Provitamin A)
  20 mg (26.000 I.U.)
  C vitamini (Askorbik asit)200 mg
  E vitamini
  (d-?-tokoferol)200 mg (200 I.U.)
  Selenyum maya (Selenhefe) 50 mg (50 mcg
  selenyum)içerir.
  Yardımcı Maddeler : Kırmızı demir oksit, Lesitin, Aerosil
  200

  Farmakolojik
  özellikleri:


  Endikasyonları:

  Formülde verilen
  vitaminlerin eksikliklerinde tamamlayıcı olarak
  kullanılır.

  Kontrendikasyonları:


  Bileşiminde bulunan
  herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlı olan hastalarda ve
  A hipervitaminöz
  durumlarında kontrendikedir.

  Uyarılar/Önlemler:


  Genelde önlem gerektiren bir durum söz konusu değildir. Ancak oral kontraseptif
  kullananlar ve oral antikoagülan kullananlarda ACE PLUS SELENYUM verilmesi
  risklidir.
  Hamilelerde ve Emziren Kadınlarda Kullanımı :
  Gebelik ve
  emzirmede A, C, E vitaminleri ve selenyuma ihtiyaç artar. Bu durumlarda

  doktor önerisine uygun olarak kullanılır.

  Yan etkiler/Advers
  etkiler:


  Önerilen dozlarda belli bir yan etkisi yoktur. Yüksek
  dozlarda diyare ve karın ağrısı
  görülebilir.

  İlaç
  etkileşimleri:


  Diğer A vitamini ihtiva eden ilaçlarla birlikte
  alınmaz. Oral kontraseptifler C vitamininin
  vücuttaki seviyesini düşürür. C
  vitamini warfarini' nin aktivitesini azaltır.
  Alfa tokoferol K vitamininin
  emilimini azaltır.

  Kullanım şekli ve dozu:

  Hekim
  tavsiyesine göre ;
  Takviye olarak günde : 1-2 yumuşak kapsül
  Tedavi
  amacıyla günde : 2-3 yumuşak kapsül
   
 7. Joker7238

  Joker7238 _Pure Love_

  Katılım:
  23 Haziran 2013
  Mesajlar:
  559
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  620
  Meslek:
  Eczacı Teknisyeni
  Yer:
  Batman
  Banka:
  181 ÇTL
  Actidem Formülü:

  Bir ölçek (5 ml) 1.25 mg triprolidin HCI, 30 mg
  psödoefedrin HCI ve 10 mg dekstrometorfan HBr içerir. ACTIDEM berrak, kırmızı,
  böğürtlen tadındadır. Yardımcı maddeler: Sorbitol çözeltisi, şeker, sodyum
  benzoat, metil paraben, ponceau 4R, alkol, böğürtlen aroması, mentol, vanilya
  aroması.

  Farmakolojik özellikleri:


  Farmakodinamik
  Özellikleri:
  Psödoefedrin: Direkt ve indirekt sempatomimetik aktivitesi olan
  bir üst solunum yolları dekonjestanıdır. Psödoefedrin taşikardi oluşturması ve
  sistolik kan basıncını yükseltmesi ve merkezi sinir sistemini uyarması
  bakımından efedrinden daha az güçlüdür. Psödoefedrin, dekonjestan (burnu açıcı
  ve burun akıntısını durdurucu) etkisini 30 dakika içinde gösterir ve bu etki en
  az 4 saat devam eder.
  Triprolidin: Güçlü, kompetitif bir histamin
  H1-reseptör antagonistidir. Bir alkilamin olarak, triprolidin minimum
  antikolinerjik etkiye sahiptir. Triprolidin, tamamen veya kısmen histamin
  salıverilmesinin tetiklediği durumlarda semptomatik düzelme sağlar.
  Yetişkinlerde 2.5 mg’lık triprolidin tek bir dozunun oral uygulamasını takiben
  etkinin başlaması, deride histamin nedenli kızarıklık ve kabarcık oluşumunu
  önleme yeteneğiyle belirlendiği üzere 1-2 saat içindedir. Doruk etkisi yaklaşık
  3 saatte meydana gelir ve aktivitesi sonra azalmakla beraber, tek bir dozdan 8
  saat sonra, histamin nedenli kızarıklık ve kabarcık oluşumunu önemli oranda
  önlemeye devam eder.
  Dekstrometorfan: Dekstrometorfan opioid olmayan
  antitussif (öksürük giderici) bir preparattır. Antitussif etkisini medulla
  oblongatada bulunan öksürük merkezi üzerinde gösterir ve öksürük refleksi
  eşiğini yükseltir. 10-20 mg’lık tek bir oral dekstrometorfan dozu 1 saat içinde
  antitussif etkisini gösterir ve etkisi en az 4 saat sürer.
  Farmakokinetik
  Özellikleri:
  Emilim: Psödoefedrin ve triprolidin ve dekstrometorfan oral
  alımı takiben barsaklardan iyi emilir.
  Dekstrometorfan: Dekstrometorfan
  metabolizmasındaki bireysel farklılıklardan ötürü, farmakokinetik değerleri
  oldukça değişkendir. 20 mg dekstrometorfan dozunun alınmasını takiben sağlıklı
  gönüllülerde, uygulamadan 2.5 saat sonra Cmax litrede <1 mikrogram’dan 8
  mikrogram’a değişkenlik göstermiştir.
  Triprolidin ve psödoefedrin: Sağlıklı
  gönüllülere, 10 ml Actifed şurup (2.5 mg triprolidin ve 60 mg psödoefedrin
  hidroklorür) uygulandıktan sonra aşağıdaki farmakokinetik değerler bulunmuştur:

  Triprolidin: İlacın alımını takiben 1.5 saat (Tmax) sonra ulaşılan doruk
  plazma konsantrasyonu 6.0 ng/mldir.
  Psödoefedrin: Şurup uygulamasını takiben
  1.5 saat sonra Tmax değerine ulaşılırken Cmax değeri yaklaşık 180 ng/ml’dir.

  Dağılım: Şurup için psödoefedrinin sanal dağılım hacmi (Vd/F) yaklaşık 2.8
  litre/kg,. triprolidinin sanal dağılım hacmi yaklaşık 7.5 litre/kg’dır.
  Karaciğerdeki büyük ölçüde pre-sistemik metabolizması nedeniyle, oral verilen
  dekstrometorfanın dağılımının ayrıntılı bir analizi yoktur.
  Metabolizma ve
  eliminasyon: Psödoefedrin: Plazma yarılanma–ömrü yaklaşık 5.5 saattir.
  Psödoefedrin, karaciğerde N-demetilasyon yoluyla aktif bir metabolit olan
  norpsödoefedrine kısmen metabolize olur. Psödoefedrin ve metaboliti idrar yolu
  ile dışarı atılmaktadır. Dozun %55 ile %90'ı değişikliğe uğramadan idrar yolu
  ile dışarı atılır. Psödoefedrinin görünür toplam vücut klerensi (Cl/F) yaklaşık
  7.5 ml/dak/kg’dır. Eliminasyon hız sabiti (Kcl) yaklaşık 0.13 saat-1’tir. İdrar
  asitleştirildiğinde psödoefedrinin idrar yolu ile atım hızı artmaktadır. Bunun
  tersine idrar pH'sı arttıkça idrar yolu ile atım hızı azalmaktadır.

  Triprolidin: Yarılanma ömrü yaklaşık 3.2 saattir. Hayvanlar üzerinde yapılan
  hepatik mikrozomal enzim araştırmaları esas olarak toluen metil grubunun
  oksitlenmiş bir ürünü ile birkaç triprolidin metabolitinin varlığını
  göstermiştir. İnsanda verilen dozun sadece %1'inin 24 saatlik bir süre içinde
  değişikliğe uğramamış triprolidin olarak dışarı atıldığı kaydedilmiştir.
  Triprolidinin görünür toplam vücut klerensi(Cl/F) yaklaşık 30-37 ml/dak/kg’dır.
  Eliminasyon hız sabiti (Kcl) yaklaşık 0.26 saat -1’dir.
  Dekstrometorfan:
  Dekstrometorfan oral alımı takiben karaciğerde hızlı ve geniş ölçüde ilk-geçiş
  metabolizmasına uğrar. İnsan gönüllülerde genetik olarak kontrol edilen
  o-demetilasyon dekstrometorfan farmakokinetiğinin başlıca determinantıdır. Bu
  oksidasyon sürecinin farklı fenotipleri vardır ve bu denekler arasında oldukça
  değişken bir farmakokinetiğe yol açar. Metabolize olmayan dekstrometorfan, üç
  demetillenmiş morfinan metabolitiyle beraber: dekstrorfan
  (3-hidroksi-N-metilmorfinan olarak da bilinir), 3-hidroksimorfinan ve
  3-metoksimorfinan idrardaki konjugasyon ürünleri olarak belirlenir. Dekstrorfan
  başlıca metabolit olup antitussif etkisi de vardır.
  Renal Yetmezlikte
  Farmakokinetik: Çeşitli derecelerde renal yetmezlik olan hastalarda tek doz
  Duact kapsül (8 mg akrivastin+60 mg psödoefedrin) uygulanmasını takiben orta
  şiddetli ve şiddetli renal yetmezliği olan hastalarda psödoefedrin Cmax değeri
  sağlıklı gönüllülerdeki Cmax değerlerine nazaran 1.5 kat artmıştır. Tmax renal
  yetmezlikten etkilenmemiştir. t1/2 hafif ve şiddetli renal yetmezlikte sağlıklı
  gönüllülere nazaran sırayla 3 ve12 kat artmıştır. Renal yetmezlik olan
  hastalarda Actidem şurup veya triprolidin veya dekstrometorfan ile yapılmış
  spesifik çalışmalar yoktur.
  Hepatik yetmezlikte Farmakokinetik: Hepatik
  yetmezlikte Actidem şurup, triprolidin psödoefedrin veya dekstrometorfan ile
  yapılmış spesifik çalışmalar yoktur.
  Yaşlılarda Farmakokinetik: Yaşlı
  gönüllülerde Duact kapsül (8 mg akrivastin+60 mg psödoefedrin) verilmesini
  takiben, t1/2 sağlıklı gönüllüllere nazaran 1.4 kat artmıştır. Görünen Cl/F
  sağlıklı gönüllülerdekinin 0.8’idir ve Vd/F esas olarak değişmemiştir.
  Yaşlılarda Actidem şurup, triprolidin veya dekstrometorfan ile yapılmış spesifik
  çalışmalar yoktur.

  Endikasyonları:


  Actidem, bir histamin
  H1-reseptör antagonisti, nazal mukoza ve sinüsler gibi üst solunum yolları
  mukozalarının dekonjestanı ve bir antitussif kombinasyonudur. Bu kombinasyonun
  yararlı olduğu üst solunum yolları rahatsızlıklarında (alerjik nezle, vazomotor
  nezle, öksürük gibi) semptomatik rahatlama
  sağlar.

  Kontrendikasyonları:


  Actidem daha önce bu ilaca ve
  ilacın bileşenlerine ve akrivastine karşı aşırıduyarlılık gösterdiği bilinen
  bireylerde kontrendikedir. Actidem, ciddi hipertansiyon ve şiddetli koroner
  arter hastalığı olan hastalarda kontrendikedir. Actidem şiddetli hepatik
  yetmezlikte kontrendikedir. Önceki iki hafta içinde monoamin oksidaz
  inhibitörleri (antibakteryal ajan furazolidon dahil) almış veya almaya devam
  edenlerde kontrendikedir. Psödoefedrin ve bu tip bir ilacın birlikte
  kullanılması bazen kan basıncının yükselmesine neden olabilir.
  Actidem
  ayrıca, dekstrometorfan içeren ürünler ve monoamin oksidaz inhibitörleri ile
  birlikte kullanıldığında bazen hiperpireksi, aritmi, myoklonus semptomlarına
  veya komaya yol açabilir.
  Dekstrometorfan, merkezi etkili diğer bütün
  öksürük gidericilerde olduğu gibi solunum yetersizliği olan ya da bu riski
  taşıyan hastalara verilmemelidir. Actidem, kronik ve devamlı öksürüğü olan
  sigara içenlerde, astım veya amfizem hastalarında veya öksürükle birlikte aşırı
  sekresyon görülen durumlarda
  kullanılmamalıdır.Uyarılar/Önlemler:

  Normotansif hastalarda
  psödoefedrinin kayda değer hiçbir presör etkisi olmamakla beraber, Actidem hafif
  ve orta şiddetli hipertansiyon hastalarında dikkatli kullanılmalıdır. (bkz.
  Kontrendikasyonlar ve Diğer İlaçlarla Etkileşmeler) Diğer sempatomimetik ajanlar
  gibi, Actidem de, hipertansiyon, kalp hastalığı, diyabet, hipertiroidizm, yüksek
  intraoküler basınç, prostat büyümesi olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
  Hafif ve orta şiddette hepatik yetmezlikte ve orta ve şiddetli renal yetmezlikte
  özellikle birlikte kardiyovasküler bozukluk varsa dikkatli kullanılmalıdır (bkz.
  Farmakokinetik Özellikleri). Objektif veriler olmamakla beraber, Actidem alkol
  ve diğer merkezi etkili sedatiflerle beraber kullanılmamalıdır (bkz İlaç
  Etkileşimleri). Actidem sersemlik yapabilir (bkz Sürücülük ve Makine Kullanma
  Yeteneği Üzerine Etkisi).

  Gebelik ve Emzirme Döneminde
  Kullanımı
  : Psödoefedrin ve triplolidin için gebelik kategorisi:C.
  Actidem şurubun gebelikte kullanımı hakkında klinik bilgi yoktur. Gebe
  kadınlarda kullanırken dikkatli olmalıdır. Psödoefedrin ve triprolidin, anne
  sütüne az miktarda geçer, fakat bunların emzirilen bebekteki etkisi
  bilinmemektedir. Dekstrometorfan veya metabolitlerinin anne sütü ile atılıp
  atılmadığı bilinmemektedir. Actidem beklenen yararları bebeğe olan potansiyel
  risklerinden fazla değilse emziren annelerde kullanılmamalıdır.


  Sürücülük ve Makine Kullanma Yeteneği Üzerine Etkisi:
  Actidem uyku haline ve dikkat testlerinde performans bozukluklarına
  neden olabilir. Antihistaminiklere yanıtta bireysel değişkenlikler vardır.
  Triprolidin hidroklorür alan hastalarda sersemlik bildirildiği için, hastalar
  Actidem şurubun kendi performanslarını ters olarak etkilemediğinden emin
  olmadıkça araba kullanmamalı ve makine çalıştırmamalı veya tehlikeli olabilecek
  etkinliklere katılmamalıdır.
  Yan etkiler/Advers
  etkiler:


  Psödoefedrin: Uyku bozuklukları ve nadiren halusinasyonları
  içeren merkezi sinir sistemi uyarılması görülebilir. Psödoefedrin ile seyrek
  olarak tahrişli veya tahrişsiz deri döküntüleri bildirilmiştir. Psödoefedrin
  alan erkek hastalarda üriner retansiyon da bildirilmiştir; mevcut bir prostat
  büyümesi önemli bir predispozan faktör olabilir.
  Triprolidin: Triprolidin
  sersemlik yapabilir. Seyrek olarak tahrişli veya tahrişsiz deri döküntüleri
  bildirilmiştir. Ağız, burun ve boğazda kuruma olabilir. Taşikardi oluşturabilir.

  Dekstrometorfan: Dekstrometorfana atfedilen yan etkiler yaygın değildir;
  bazen mide bulantısı, kusma veya gastrointestinal bozukluklar olabilir.
  Dekstrometorfanın fazla miktarlarda kullanımı ile ilgili az sayıda rapor
  olmasına rağmen, terapötik dozlarda ilaç bağımlılığını gösteren hiçbir kanıt
  yoktur.
  BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA
  BAŞVURUNUZ.

  İlaç etkileşimleri:


  Psödoefedrin içermesinden
  dolayı Actidem öksürük şurubu bretilyum, betanidin, guanetidin, debrizokin,
  metildopa ve β-adrenerjik bloker maddeler gibi sempatik aktivite üzerinden
  etkili ilaçların hipotansif etkisini kısmen tersine çevirebilir
  (Uyarılar/Önlemler bölümüne bakınız).
  Actidem dekonjestanlar, trisiklik
  antidepresanlar, iştah bastırıcılar ve amfetamin benzeri psikostimülanlar gibi
  sempatomimetik maddeler veya sempatomimetik aminlerin katabolizmasını engelleyen
  MAOI(furazolidon dahil) ile birlikte kullanılması bazen kan basıncının
  yükselmesine neden olabilir (Kontrendikasyonlar ve Uyarılar/Önlemler bölümlerine
  bakınız).
  Objektif veriler olmamakla beraber, Actidem alkol ve diğer merkezi
  etkili sedatiflerle beraber kullanılmamalıdır (bkz İlaç
  Etkileşimleri).

  Kullanım şekli ve dozu:


  Doktor tarafından
  başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde;
  Yetişkin ve 12 yaş ve üzeri
  çocuklar: Günde üç veya dört kez 10ml (2 ölçek)(2.5 mg triprolidin hidroklorür,
  60 mg psödoefedrin hidroklorür ve 20 mg dekstrometorfan hidrobromür) oral olarak
  alınabilir. Maximum günlük doz. 40 ml(10 mg triprolidin hidroklorür, 240 mg
  psödoefedrin hidroklorür, 80 mg dekstrometorfan hidrobromür)
  6-11 yaş arası
  çocuklar: Günde üç dört kez 5ml (1 ölçek)(1.25 mg triprolidin hidroklorür, 30 mg
  psödoefedrin hidroklorür ve 10 mg dekstrometorfan hidrobromür) oral olarak
  alınabilir. Maximum günlük doz: 20 ml (5 mg triprolidin hidroklorür, 120 mg
  psödoefedrin hidroklorür, 40 mg dekstrometorfan hidrobromür)
  2-5 yaş arası
  çocuklar: Günde üç dört kez 2.5ml (1/2 ölçek)(0.625 mg triprolidin hidroklorür,
  15 mg psödoefedrin hidroklorür ve 5 mg dekstrometorfan hidrobromür) oral olarak
  alınabilir. Maximum günlük doz: 10 ml(2.5 mg triprolidin hidroklorür, 60 mg
  psödoefedrin hidroklorür, 20 mg dekstrometorfan hidrobromür)
  2 yaş altı
  çocuklar 2 yaşın altındaki çocuklarda doktor tavsiyesi dışında verilmesi uygun
  değildir. 6 ay-2 yaş altı: Günde üç dört kez 1.25 ml (1/4 ölçek)(0.31 mg
  triprolidin hidroklorür, 7.5 mg psödoefedrin hidroklorür ve 2.5 mg
  dekstrometorfan hidrobromür) oral olarak.
  Maximum günlük doz: 5 ml (1.25 mg
  triprolidin hidroklorür, 30 mg psödoefedrin hidroklorür ve 10 mg dekstrometorfan
  hidrobromür).
  Yaşlılar: Normal yetişkin dozu uygundur.
  Hepatik yetmezlik:
  Hafif ve orta şiddetli hepatik yetmezlikte dikkatli olmakla beraber normal
  yetişkin dozu uygundur (Şiddetli hepatik yetmezlik için Kontrendikasyonlar’a
  bkz).
  Renal Yetmezlik: Orta şiddetli ve şiddetli böbrek yetmezliği olan
  hastalara özellikle beraberinde kardiyovasküler hastalık varsa Actidem
  verilirken dikkatli olmalıdır(bkz. Farmakokinetik özellikleri).
  Doz
  Aşımı
  Semptom ve Belirtiler: Tavsiye edilen dozlarla görülen yan etkilere
  ilaveten akut Actidem şurup aşırı dozajında letarji, başdönmesi, nistagmus,
  ataksi, halsizlik, hipotonisite, solunum depresyonu, deri ve mukoz membranlarda
  kuruluk, hiperpreksi, hiperaktivite, tremor, konvülsiyonlar, irritabilite,
  huzursuzluk, palpitasyon ve hipertansiyon görülebilir.
  Tedavi:Solunum
  destekleyici, koruyucu ve konvülsiyonları kontrol edici gerekli tedbirler
  alınmalıdır. Endike olduğu taktirde, gastrik lavaj uygulanmalıdır. Mesanenin
  kateterizasyonu gerekli olabilir. Arzu edilirse, psödoefedrin atılımının
  hızlandırılması için asit diürez ve diyaliz uygulanabilir; ancak bu prosedürün
  potansiyel terapötik yararı tartışmalıdır. Doz aşımında diyalizin değeri
  bilinmemektedir; ancak 60 mg psödoefedrin+8 mg akrivastin içeren bir kombinasyon
  preparatında dört saatlik hemodiyalizle vücuttaki toplam psödoefedrinin yaklaşık
  %20’si uzaklaştırılmıştır. Nalokson, bir çocukta dekstrometorfan toksisitesinde
  spesifik bir antagonist olarak başarı ile kullanılmıştır.
  Saklama Koşulu
  25°C’nin altında, oda sıcaklığında saklayınız. Işıktan koruyunuz. Buzdolabında
  saklanmamalıdır.
   
 8. Joker7238

  Joker7238 _Pure Love_

  Katılım:
  23 Haziran 2013
  Mesajlar:
  559
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  620
  Meslek:
  Eczacı Teknisyeni
  Yer:
  Batman
  Banka:
  181 ÇTL
  actifed şurup Formülü:

  Bir ölçek (5 ml) 30 mg psödoefedrin hidroklorür ve 1.25
  mg triprolidin hidroklorür içerir. Yardımcı maddeler: Şeker, metil paraben,
  sodyum benzoat, sarı kinolin.

  Farmakolojik
  özellikleri:

  Farmakodinamik Özellikleri:
  Psödoefedrin, direkt ve
  indirekt sempatomimetik aktivitesi olan bir üst solunum yolları dekonjestanıdır.
  Psödoefedrin taşikardi oluşturması ve sistolik kan basıncını yükseltmesi ve
  merkezi sinir sistemini uyarması bakımından efedrinden daha az güçlüdür.
  Psödoefedrin, dekonjestan (burnu açıcı ve burun akıntısını durdurucu) etkisini
  30 dakika içinde gösterir ve bu etki en az 4 saat devam eder.
  Triprolidin,
  güçlü, kompetitif bir histamin H1-reseptör antagonistidir. Bir alkilamin olarak,
  ilaç minimum antikolinerjik etkiye sahiptir. Triprolidin, tamamen veya kısmen
  histamin salıverilmesinin tetiklediği durumlarda semptomatik düzelme sağlar.
  Yetişkinlerde 2.5 mg’lık triprolidin tek bir dozunun oral uygulamasını takiben
  etkinin başlaması, deride histamin nedenli kızarıklık ve kabarcık oluşumunu
  önleme yeteneğiyle belirlendiği üzere 1-2 saat içindedir. Doruk etkisi yaklaşık
  3 saatte meydana gelir ve aktivitesi sonra azalmakla beraber, tek bir dozdan 8
  saat sonra, histamin nedenli kızarıklık ve kabarcık oluşumunu önemli oranda
  önlemeye devam eder.
  Farmakokinetik Özellikleri: Emilim: Psödoefedrin ve
  triprolidin oral alımı takiben barsaklardan iyi emilir. Sağlıklı gönüllülere, 10
  ml actifed şurup (2.5 mg triprolidin ve 60 mg psödoefedrin hidroklorür)
  uygulandıktan sonra aşağıdaki farmakokinetik değerler bulunmuştur: Triprolidin:
  Actifed şurubun alımını takiben 1.5 saat (Tmax) sonra ulaşılan doruk plazma
  konsantrasyonu 6.0 ng/mldir. Psödoefedrin: Actifed şurup uygulamasını takiben
  1.5 saat sonra psödoefedrinin Cmax değeri yaklaşık 180 ng/ml’dir. Dağılım: Şurup
  için psödoefedrinin sanal dağılım hacmi (Vd/F) yaklaşık 2.8 litre/kg’dır.
  Triprolidinin sanal dağılım hacmi yaklaşık 7.5 litre/kg’dır.
  Metabolizma ve
  eliminasyon:Psödoefedrin: Plazma yarılanma – ömrü yaklaşık 5.5 saattir.
  Psödoefedrin, karaciğerde N-demetilasyon yoluyla aktif bir metabolit olan
  norpsödoefedrine kısmen metabolize olur. Psödoefedrin ve metaboliti idrar yolu
  ile dışarı atılmaktadır. Dozun %55 ile %75'i değişikliğe uğramadan idrar yolu
  ile dışarı atılır. Eliminasyon hız sabiti (Kcl) yaklaşık 0.13 saat-1’tir. İdrar
  asitleştirildiğinde psödoefedrinin idrar yolu ile atım hızı artmaktadır. Bunun
  tersine idrar pH'ı arttıkça idrar yolu ile atım hızı azalmaktadır. Triprolidin:
  Yarılanma ömrü yaklaşık 3.2 saattir. Hayvanlar üzerinde yapılan hepatik
  mikrozomal enzim araştırmaları esas olarak toluen metil grubunun oksitlenmiş bir
  ürünü ile birkaç triprolidin metabolitinin varlığını göstermiştir. İnsanda
  verilen dozun sadece %1'inin 24 saatlik bir süre içinde değişikliğe uğramamış
  triprolidin olarak dışarı atıldığı kaydedilmiştir. Triprolidinin görünür toplam
  vücut klerensi(Cl/F) yaklaşık 30-37 ml/dak/kg’dır. Eliminasyon hız sabiti (Kcl)
  yaklaşık 0.26 saat-1’dir. TM: Actifed GlaxoSmithKline şirketler grubunun
  tescilli markasıdır.
  Renal Yetmezlikte Farmakokinetik: Çeşitli derecelerde
  renal yetmezlik olan hastalarda tek doz Duact kapsül (8 mg akrivastin+60 mg
  psödoefedrin) uygulanmasını takiben orta şiddetli ve şiddetli renal yetmezliği
  olan hastalarda psödoefedrin Cmax değeri sağlıklı gönüllülerdeki Cmax
  değerlerine nazaran 1.5 kat artmıştır. Tmax renal yetmezlikten etkilenmemiştir.
  t1/2 hafif ve şiddetli renal yetmezlikte sağlıklı gönüllülere nazaran sırayla 3
  ve12 kat artmıştır. Renal yetmezlik olan hastalarda Actifed şurup veya
  triprolidin ile yapılmış spesifik çalışmalar yoktur.
  Hepatik yetmezlikte
  farmakokinetik: Hepatik yetmezlikte Actifed şurup, triprolidin veya psödoefedrin
  ile yapılmış spesifik çalışmalar yoktur.
  Yaşlılarda farmakokinetik: Yaşlı
  gönüllülerde Duact kapsül (8 mg akrivastin+60 mg psödoefedrin) verilmesini
  takiben, t1/2 sağlıklı gönüllüllere nazaran 1.4 kat artmıştır. Görünen Cl/F
  sağlıklı gönüllülerdekinin 0.8’idir ve Vd/F esas olarak değişmemiştir.
  Yaşlılarda Actifed şurup veya triprolidin ile yapılmış spesifik çalışmalar
  yoktur.

  Endikasyonları:

  Actifed şurup, özellikle nazal
  mukoza ve sinüsler gibi üst solunum yolu mukozalarının dekonjestanı ve histamin
  H1-reseptör antagonisti kombinasyonunun yararlı olduğu aşağıdaki üst solunum
  yolu hastalıklarının semptomatik tedavisinde kullanılır
  Alerjik nezle,
  vazomotor nezle, soğukalgınlığı ve
  grip

  Kontrendikasyonları:

  ACTIFED daha önce bu ilaca ve
  ilacın bileşiklerine ve akrivastine aşırı duyarlılığı olan bireyler için
  kontrendikedir. Hipertansiyon ve koroner arter hastalıkları olanlarda, hepatik
  yetmezlikte kontrendikedir. Daha önceki iki hafta içinde monoamin oksidaz (MAO)
  inhibitörleri almış (antibakteryal ajan furazolidon dahil) veya almaya devam
  eden hastalarda kontrendikedir. Psödoefedrin ve bu tip bir ilacın aynı zamanda
  kullanılması bazen kan basıncının yükselmesine neden
  olabilir.

  Uyarılar/Önlemler:

  Psödoefedrin hipertansiyonlu
  hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. ACTIFED antihipertansif ilaçlar, trisiklik
  antidepresanlar ya da başka sempatomimetik maddeler (dekonjestanlar, iştah
  kesiciler ve amfetamine benzer psikostimulanlar gibi) alan hastalarda dikkatle
  kullanılmalıdır (Kontrendikasyonlar ve Diğer İlaçlarla Etkileşim’e bakınız).
  Diğer sempatomimetik ilaçlar gibi ACTIFED de hipertansiyon, kalp hastalıkları,
  şeker hastalığı, hipertiroidizm, yüksek intraoküler basınç ve prostatik büyüme
  görülen hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Actifed şurup sersemlik yapabilir
  (Taşıt aracı ve makine kullanımı üzerine etkileri’ne bakınız). Bu konuda
  objektif veriler bulunmamasına rağmen, ACTIFED kullananların aynı zamanda alkol
  veya merkezi sinir sistemi üzerine etkili başka sedatifler kullanmaktan
  kaçınmaları gerekir ACTIFED'in orta şiddetli ve şiddetli hepatik ve/veya renal
  fonksiyon bozuklukları görülen hastalarda özellikle kardiyovasküler hastalıkla
  birlikte olduğu durumlarda kullanılmasında dikkatli olmalıdır (Farmakokinetik
  özellikleri’ne bakınız).

  Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı:
  Gebelik kategorisi ‘’C’’
  Psödoefedrin ve triprolidin uzun süreden
  beri istenmeyen etkiler görülmeden yaygın bir şekilde kullanılmaktaysa da,
  bunların gebelik sırasında kullanımları ile ilgili spesifik veriler
  bulunmamaktadır. Bu nedenle, gebe kadının bu ilaçtan sağlayacağı yarar ile
  ilacın, gelişmekte olan fetusa muhtemel riskler dengelenmek şartıyla kullanımına
  karar verilmelidir. Psödoefedrin ve triprolidin anne sütüne az miktarda geçer,
  fakat bunun emzirilen bebeklerdeki etkisi bilinmemektedir. Emziren annelerde
  kullanımı ilacın anneye beklenen yararları bebeğe olan riskinden fazla olmadıkça
  kullanılmamalıdır.

  Taşıt ve makine kullanımı üzerine
  etkileri:
  Actifed şurup sersemlik yapabilir ve odituar yetenek
  testlerinde performansı azaltabilir. Antihistaminlere cevapta bireysel
  farklılıklar olabilir. Triprolidin alan hastalarda sersemlik gibi yan etkiler
  bildirildiği için , Actifed şurubun performansı ters yönde etkilemediğinden emin
  oluncaya kadar sürücülük yapmamalı, makine kullanmamalı veya tehlikeli
  etkinliklere katılmamalıdır (Uyarılar ve Önlemlere bakınız).
  Yan
  etkiler/Advers etkiler:

  Psödoefedrin: Uyku bozukluğu ve nadiren
  halusinasyonlar şeklinde merkezi sinir sistemi uyarılması görülebilir. Nadiren
  psödoefedrin ile irritasyonla beraber veya irritasyon olmaxızın deri döküntüleri
  bildirilmiştir. Psödoefedrin alan erkeklerde zaman zaman üriner retansiyona
  rastlanmaktadır, mevcut bir prostatik büyüme bu durumu hazırlayıcı faktör
  olabilir.
  Triprolidin: Triprolidin sersemlik yapabilir. İrritasyonla beraber
  veya irritasyon olmaxızın deri döküntüleri bildirilmiştir. Ağız, burun ve
  boğazda kuruluk meydana gelebilir. Taşikardi bildirilmiştir.
  BEKLENMEYEN BIR
  ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

  İlaç
  etkileşimleri:

  ACTIFED'in dekonjestanlar, trisiklik antidepresanlar,
  iştah kesiciler ve amfetamin-benzeri psikostimulanlar gibi sempatomimetik
  aminlerin katabolizmasını engelleyen monoamin oksidaz inhibitörleri(furazolidon
  dahil) ile beraber kullanılması bazen kan basıncının yükselmesine neden
  olabilir. Psödoefedrin içermesinden dolayı ACTIFED, bretilyum, betanidin,
  guanitidin, debrizokin, metildopa, alfa ve beta-adrenerjik bloker ilaçlar gibi
  sempatik aktiviteyi engelleyen hipotansif ilaçların etkisini kısmen tersine
  çevirebilir. Objektif veriler olmamakla beraber, Actifed şurup kullananlar alkol
  ve diğer merkezi etkili sedatiflerle birlikte kullanmaktan
  kaçınmalıdır.

  Kullanım şekli ve dozu:

  Doktor tarafından
  başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;
  12 yaşın üzerindeki çocuklar ve
  yetişkinlerde: Günde 3-4 kez 10 ml (2 ölçek) Maximum günlük doz 40 ml (10 mg
  triprolidin hidroklorür ve 240 mg psödoefedrin hidroklorür)
  6 - 11 yaş
  arasındaki çocuklarda: Günde 3-4 kez 5 ml (1 ölçek)(1.25 mg triprolidin
  hidroklorür ve 30 mg psödoefedrin hidroklorür) Maximum günlük doz: 20 ml (5 mg
  triprolidin hidroklorür ve 120 mg psödoefedrin hidroklorür)
  2 - 5 yaş
  arasındaki çocuklarda: Günde 3-4 kez 2.5 ml (1/2 ölçek)(0.625 mg triprolidin
  hidroklorür ve 15 mg psödoefedrin hidroklorür) Maximum günlük doz: 10 ml(2.5 mg
  triprolidin hidroklorür ve 60 mg psödoefedrin hidroklorür)
  2 yaş altı
  çocuklar: Hekimin önerisi dışında 2 yaş altı çocuklarda Actifed şurup
  kullanılmamalıdır.
  6 ay ile 2yaştan küçük arasındaki çocuklarda: Günde 3-4
  kez 1.25 ml (1/4 ölçek) (0.31 mg triprolidin hidroklorür ve 7.5 mg psödoefedrin
  hidroklorür) Maximum günlük doz:5 ml (1.25 mg triprolidin hidroklorür ve 30 mg
  psödoefedrin hidroklorür)
  Yaşlılar: Normal yetişkin dozu uygundur
  (Farmakokinetik özellikleri’ne bakınız).
  Hepatik yetmezlik: Hafif ve orta
  şiddetli hepatik yetmezlikte normal yetişkin dozu uygundur, fakat yine de
  dikkatli olmalıdır. Şiddetli yetmezlik için Kontrendikasyonları’na bakınız.

  Renal yetmezlik: Orta şiddetli ve şiddetli renal yetmezliği ve özellikle
  birlikte kardiyovasküler hastalığı olan hastalara verirken dikkatli olmalıdır
  (Farmakokinetik özellikleri’ne bakınız).
  Aşırı Dozaj Semptom ve belirtileri:
  Actifed şurup aşırı dozajında önerilen dozlarda görülen istenmiyen etkilere
  ilaveten letarji, baş dönmesi, ataksi, güçsüzlük, hipotonisite, solunum
  yetmezliği, deri ve mukoz membranların kuruması, hiperpireksi, hiperaktivite,
  tremor, konvülsiyonlar, iritabilite, huzursuzluk, palpitasyon ve hipertansiyon
  görülebilir.
  Tedavi: Solunumu destekleyici, koruyucu ve konvulsiyonları
  kontrol edici gerekli önlemler alınmalıdır. Gerektiğinde, gastrik lavaj
  uygulanmalıdır. Mesane kateterizasyonu gerekli olabilir. İstendiğinde,
  psödoefedrin atımının hızlandırılması için asit diürezi veya diyaliz yapılabilir
  ,fakat bu prosedür bugün tartışmalıdır. Aşırı dozajda diyalizin değeri
  bilinmemektedir; fakat 4 saatlik hemodiyaliz, 60 mg psödoefedrin ve 8 mg
  akrivastin içeren bir kombinasyon preparatında psöefedrinin toplam vücuttaki
  miktarının %20’sini uzaklaştırmıştır.
  Saklama Koşulları 25°C'nin altındaki
  oda sıcaklığında saklayınız. Işıktan koruyunuz.
   
Benzer Konular
 1. Mavi Gül

  Aynı İlaçlar

  Mavi Gül, 13 Mayıs 2009, Paylaşıldığı Yer: Fıkra
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  525
 2. arz-ı hal
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  896
 3. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  669
 4. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  477
 5. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  598
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş