1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

İletken maddeler- Yalıtkan maddeler

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 17 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Elektriği ileten maddelere iletken maddeler denir.
  Bu maddeler elektrik akımını iletebilirler. Atomların dış yörüngesindeki elektronlar atoma zayıf olarak bağlıdır. Isı, ışık ve elektriksel etki altında kolaylıkla atomdan ayrılırlar.Altın,gümüş,bakır iyi iletkenlerdir.

  [​IMG]

  Metaller de, iyi iletken ve kötü iletken olarak kendi aralarında gruplara ayrılır.

  Atomları 1 valans elektronlu olan metaller, iyi iletkendir. Buna örnek olarak, altın, gümüş, bakır gösterilebilir.

  Bakır tam saf olarak elde edilmediğinden, altın ve gümüşe göre biraz daha kötü iletken olmasına rağmen, ucuz ve bol olduğundan, en çok kullanılan metaldir.

  KATILAR

  Bakır Altın Gümüş Demir Alüminyum Çelik Magnezyum Nikel Krom

  Sıvılar

  * Limonlu Su
  * Tuzlu Su
  * Asitli Su

  Gazlar

  * Flerosan Lambalar
  * Neon Lambalar

  * Yarı iletken
  * Yalıtkan
  * İletkenlik

  Yalıtkan (Dielektrik)

  Yalıtkan (dielektrik), bir elektrik akımı taşıyabilecek serbest elektronları olmayan, bir elektrik alanıyla kutuplanma özelliği taşıyan, elektrik iletkenliği sıfır veya çok zayıf olan cisim veya maddedir. Özdirençleri çok yüksek olduğundan, elektrik akımlarını ancak güçlükle geçirebilen maddeler için kullanılır.
  Yalıtkanlarda elektronlar, bir molekülden öbürüne güçlükle geçer; eğer bir yalıtkanın atomlarından biri bir elektronu yakalarsa, bu elektron atoma bağlı kalır; oysa iletken bir cisimde, bütün kütle içinde dolaşır.

  Yalıtkanlar şöyle sınıflandırılabilir:

  * Tabiî yalıtkanlar
  * Tabiî organik yalıtkanlar
  * Katı sentetik yalıtkanlar
  * Sıvı yalıtkanlar
  * Gaz yalıtkanlar
  * Ekolastik yalıtkanlar

  Katı sentetik yalıtkanlar, tabiî reçine, sentetik reçine, kauçuk, selüloz veya silisli olabilir. Teknik elektrik birliği, elektrik makinelerinin yapımında kullanılan yalıtkanların sınıflandırılmasını standartlaştırmıştır.

  * O sınıfı: Ne yağ emdirilmiş ne de yağa daldırılmış pamuk, ipek kâğıt ve benzeri organik maddeleri kapsar.

  * A sınıfı: Yağ emdirilmiş veya yağa batırılmış pamuk, ipek, kâğıt ve buna benzer organik maddeleri, ayrıca emaye telin kaplamasını içerir.
  * B sınıfı: İçine bir miktar topaklaştırıcı madde katılmış mika, amyant veya buna benzer organik maddeli yalıtkanları kapsar.
  * C sınıfı: Topraklaştırıcı madde katılmamış mika, porselen, cam, kuvars ve benzeri maddeleri içerir.
  Plastik Maddeler
  Yalıtkan plastik maddeler, oda sıcaklığında katı halde bulunan ve plastik şekil değişimiyle istenen biçime getirilebilen organik maddeler veya kısmen organik madde karışımlarıdır.
  Isıyla sertleşen plastik maddeler şunlardır; fenoplastlar (bir fenol ile bir aldehitin yoğunlaşmasından meydana gelen sentetik reçineler) ve aminoplastlar (bir, iki veya daha çok amin veya amin fonksiyonu kapsayan organik bir bileşikle bir aldehitin yoğunlaşmasından meydana gelen sentetik reçineler üre-formol ve anilin formol reçineleri).
  Isıyla yumuşayan plastik maddeler arasında da şunlar sayılabilir; selüloz esterleri (nitroselüloz ve selüloz asetat); kimyasal sentezle elde edilen etilen türevi reçineler (akrilik ve metakrilik reçineler, vinilik ve polivinilik reçineler, polistirol reçineler).

  Uluslararası Terminoloji

  "Yalıtkan" kavramının uluslararası terminolojideki karşılığı "dielektrik" veya "izolatör" (İngilizce'de insulator) şeklindedir. "İzolasyon" kavramı ısı ve diğer dış faktörler için de yaygın olarak kullanıldığından, elektrik, manyetik ve elektromanyetik alanında genelde genelde ilk tanım tercih edilir. İngilizce'de elektrik akımını geçirmeme anlamında "non-conductor" terimi de kullanılabilmektedir. Ayrıca elektrik akımı ile yalıtkan madde arasındaki mesafeye bağlı elektrostatik fonksiyonlar 1991'de Solmajer ve Mehler tarafından incelenmiştir.

  [​IMG]

  Yalıtkanlar:

  Cam
  Plastik tarak
  Mouse pad
  Televizyon plastik kasası
  Karbon
  Şekerli su
  Kitap
  Kağıt
  Halı
  Ayakkabı
  Odun
  İp
  Çakmak

  İletkenler:

  Elektrik telleri
  tuzlu su
  tüm metaller
  Cevaplayan: Konuk Bilge
  cam
  Plastik tarak
  Mouse pad
  Televizyon plastik kasası
  Karbon
  Şekerli su
  Kitap
  Kağıt
  Halı
  Ayakkabı
  Odun
  İp
  Çakmak
  seramik
  saf su
  zeytin yağı
  ebonit
   
  ZeyNoO bunu beğendi.
 2. okan tarık

  okan tarık Ziyaretçi

  Yalıtkan maddeleri meydana getiren moleküllerelektronları yanlarındaki moleküllere çok zor iletirler.Yalıtkanın bir atomu bir elektron alırsa bu elektron bütün cisim içinde yer değiştirecektir.

  Yalıtkan maddeler elektrik akımına karşı korunmanın gerekli olduğu yerlerde kullanılırlar. Porselen cam ve bazı plastik maddelerelektrikçilikte en yaygın ölçüde kullanılan yalıtkan maddelerdir. Plastik yalıtkanlar gurubundan polietilen ve polistirenden yüksek frekanslı akımlara karşı yararlanılır. Telgraf telefontelsiztelevizyon ve radarbu uygulamaların yapıldığı alanlardır. Kablolarda kauçuk yerine polietilenin kullanılmasıylaçok yüksek frekanslı (saniyede titreşim sayısı çok yüksek) akımların iş itilebilmesi mümkün olmuştur. Sıvılar ve gazlar iyonlaştırılmadıkları süre yani yüklü atom parçacıkları bulunmadıkça yalıtkandırlar. Dolayısıyla yağ yalıtkan fakat tuzlu su iletkendir. Yalıtkan cisimlerle güvene alınan elektrik tesisatları ve elektrikçilikte kullanılan aletlertellerin elektrik kaçağınıakımla çarpılma (elektrik şoku) ihtimallerim önler. Sözgelimi lastik çok zayıf bir iletkendir. Daha doğrusu yalıtkan bir cisimdir. Bu nedenle elektrik akımı taşıyan aletlerle çalışanlar lastik eldiven giyerler. Cisimlerin iletkenliği ve yalıtkanlığıışık ve ısı konusundan çok elektrik bakımında önem taşır.
   
  ZeyNoO bunu beğendi.
 3. ziyaretçi

  ziyaretçi Ziyaretçi

  Yapay yalıtkan maddeler zarar gördüklerinde mesela plastik bir tarak yandığında ortaya çeşitli gazlar çıkar. Plastik bir petrol türevi olduğundan ortaya zararlı gazlar çıkar. Bu gazlar hem insanlar için hem çevre için çok zararlıdır.

  Kanser ve zehirlenmelere neden olabilir ve çabuk alev alıp kullanılması zor olan doğal ısı yalıtkanı maddeler yapay ısı yalıtkanı maddelere tercih edilmektedir.
  :halay::bye:
   
  ZeyNoO bunu beğendi.
 4. asdasdSürf

  asdasdSürf Ziyaretçi

  Çok teşekkür ederim. İletken ve yalıtkan maddeler çok güzel anlatılmış. :)
   
 5. 5462548

  5462548 Ziyaretçi

  çok iyi olmuş tşk:alkis:=ZZ;;T:):halay:
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  7.883
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  780
 3. Çağlayağmur
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.884
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  665
 5. RUZG4R
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  709
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş