İlk Bilgisayar Virüsünü Kim Yaptı?

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Pittsburgh yakınlarındaki Mt. Lebanon (Lübnan Dağı) Lisesinde okuyan Rich Skrenta, kış tatili sırasında Apple II bilgisayarında ilk olarak, şimdi “boot sector” virüsü diye bilinen virüsü yazdı. Skrenta, yazdığı virüsü 1982′nin ilk aylarından itibaren okuduğu lisede ve yerel bir bilgisayar kulübünde yaymaya başladı. Virüs daha sonra dünya çapında yayılan ilk virüs oldu.

Şimdi 40 yaşında olan Skrenta, aradan geçen 25 yılda online haber şirketi Topix’i başlattı, Time Warner’ın sahibi olduğu bir web adres rehberinin kurulmasına yardımcı oldu ve sayısız bilgisayar programı yazdı, ama ilk bilgisayar virüsü “Elk Cloner”ı yazan ve dünyaya salan kişi olma etiketinden kurtulamadı.

Skrenta, ilk virüs için “Aptalca bir şakaydı. Eğer hiç tanınmamak ile bu işi yapmış olmaktan dolayı tanınıyor olmak arasında bir tercih yapacak olsam, bu şekilde tanınmayı tercih ederim. Ama bütün yaptıklarıma bakınca garip bir tanınma biçimi” dedi.
 

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Katılım
21 Tem 2009
Mesajlar
4,979
Beğeniler
53
#2
Sayan söven çok olsa gerek bu adama :D ne derdi varmış da virüs oluşturmuş?
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,464
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#3
Aslında bu bir nevi ego tatmini ama virüs yazan adamları es geçmeyin hakikaten üst düzeyde kodlama ve programlama bilgisine sahip kişiler ama birazda kafadan adamlar :D Microsoft bile ürünlerinin güvenliğini test etmek için demo yazılımlardaki açıkları yakalamaları için yarışmalar açıyor ve bu adamları bünyesine alıyor daha sonra :)

Aslında günümüzde virüs olayı sektör haline geldi. Antivirüs yazılım firmaları hem virüs yazıdırıyor hem de antivirüs yazılımına bu virüsü bloke eden eklentiyi ekliyor :) Eh bize düşen de güncel bir antivirüs yazılımı kullanmak :)
 

Benzer konular

Top